İlk insan Çin'e daha erken varmış

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

İlk insan Çin'e daha erken varmış

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Son bulgular, modern insanın Asya kıtasına yayılışının bilinenden 60 bin yıl daha eski olduğunu öne sürüyor.

Uluslararası bir araştırma ekibinin Çin’in güneyinde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan insan kemikleri üzerindeki incelemeleri, ilginç bir sonuç verdi. Kemiklerin 100.000 yıl öncesine ait olması, bugüne kadar geçerli olan, modern insanın bu bölgeye yaklaşık 40.000 yıl önce ulaştığı bilgisini değiştiriyor.

Çin’in güneyindeki Zhirendong bölgesinde bulunan çene kemiklerinin belirgin bir şekilde öne doğru çıkık olması, bunların modern insanlara ait olduğunu gösteren önemli bir belirteç. Eski Dünya’nın doğu bölgesinde modern insana ait olan ve beklenenden 60.000 yıl daha yaşlı kemiklerin ortaya çıkarılması ise antropologların bakış açısını değiştiriyor.

Çin Bilimler Akademisi’nden Wu Liu’nun yönettiği araştırma grubuna göre keşfedilen fosillerin hem modern insan hem de Neandertal özelliklerinin karışımına sahip olması, Batı Asya ve Doğu Afrika’da bulunan daha erken döneme ait modern insan özellikleriyle çelişiyor. Bu da Çinli bilimcilerin yaygın olarak inandığı ve bu bölgedeki insanların Afrika kökenli Homo sapiens’den değil daha farklı bir tür olarak öne sürülen Homo pekinensis’den köken aldıkları teorisini destekleyen bir bulgu gibi görünüyor.

Çalışmaya ilişkin makalenin ortak yazarı ve Neandertaller üzerine dünyanın önde gelen uzmanlarından olan Erik Trinkaus, “Doğu Avrasya ve daha genel anlamıyla Eski Dünya’da modern insanın ortaya çıkışı hakkındaki yorumlarımız bu bulguyla çok daha farklı bir yönde şekillenebilir. Neandertal ve modern insanın Asya’nın doğusunda karşılaşmış olması bunların çiftleşmiş olmaları olasılığını güçlendiriyor.” diyor.

Bulgular erken dönem Çin insanının, en az 70.000 yıl süresince resimle tasvir gibi diğer modern insanlarda görülen davranışları sergilemediklerini ortaya koyuyor. Tüm teorileri güçlendirmek için çok daha fazla kanıta ihtiyaç duyulmasına karşın mevcut bulgu büyük bir bulmacanın önemli bir parçasını oluşturuyor. Her parça ile birlikte insana ait soy ağacı biraz daha karmaşık hale gelmekte.

Bilimcilere göre ilk insansılar 2 ila 3 milyon yıl önce yeryüzünde ortaya çıktılar. Buna karşın ilk Homo sapiens 400.000 yıl, ilk modern insan ise yaklaşık 100.000 yıllık bir geçmişe sahip. Son düşünceler, modern insanın Afrika’da evrilerek bundan 50.000 yıl önce dünyaya yayılmaya başladığı üzerine.


ntvmsnbc
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla