1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Polis zombi bilgisayarları 'hack'ledi

Gönderilme zamanı: 29 Eki 2010, 11:39
gönderen uçs
Resim

Hollanda polisi, virüs yoluyla suç ağlarına dahil edilen bilgisayarlara 'bağlanarak' uyarı mesajı gönderiyor.

Hollanda polisi, kötü yazılımlar bulaştırılarak geniş siber suç ağlarına (botnet) dahil edilen bilgisayarlara girip sahiplerine ‘uyarı’ mesajları göndermeye başladı. İyi niyetli bir girişim olsa da, devlet organlarının başkalarının bilgisayarlarına sızması uygulamasının hukuğa aykırı olduğunu söyleyenler var.

Siber suç polisinin operasyonu, yaklaşık 30 milyon ‘zombi’ (siber suç örgütlerince gizlice ele geçirilmiş kişisel) bilgisayardan oluşan 143 siber suç ağına yönelik olarak başlatıldı. Bugüne kadar ilk kez denenen yöntemle, ‘zombi’ olduğu tespit edilen bilgisayarara bağlanarak sahibine yazılı bir uyarı mesajı gösteriliyor.

Mesajda, “bu uyarı penceresini görüyorsanız, bilgisayarınız bir botnete dahil edilmiş demektir” deniliyor ve operasyon hakkında bilgi veriliyor. Şu ana kadar 100 binden fazla bilgisayara bu mesajın gönderildiği belirtiliyor.

Operasyon işlevsel görünse de, Hollanda polisinin siber-suç örgütlerinin kullandığı yöntemlerle kişisel bilgisayarlara izinsiz bağlanması ülkede tartışma yarattı. Sophos siber güvenlik firması yetklisi Graham Cluley, özellikle ülke dışında bulunan bilgisayarlara bağlanılmasının bazı ülkelerde mahremiyet ihlali olarak değerlendirilebileceğini ve uluslararası sorun yaratacağı uyarısında bulundu.

Öte yandan yöntemin pek çok kullanı tarafından ciddiye alınmayabileceği, sık sık görüntülenen sıradan uyarı mesajlarından biri olarak görülebileceği de savunuluyor.Ancak Hollandapolisi, uyarılardan aldıklaro pozitif geri dönüş oranının yüzde 55’i geçtiğini söylüyor.

Hollanda polisinin operasyonu, Bredolab adlı truva atı virüsünü bulaştırarak bilgisayarlardaki kredi kartı ve diğer hassas kişisel bilgileri toplayan bir suç ağını hedef alıyor. Ağın yöneticilerinden olduğu belirtilen bir kişi, geçen ay Ermenistan’a giriş yaparken ülke polisi tarafından gözaltına alınmıştı.


ntvmsnbc