Çevreci Karavanda yok yok

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Çevreci Karavanda yok yok

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Kendi elektriğini rüzgar ve güneş enerjisinden karşılayan çevreci olan "Ekokaravan"da klimadan, ocağa kadar herşey mevcut...

Çevreci mobil enerji platformu olarak tasarlanan ve bütün enerji ihtiyaçları hidrojenle sağlanan ’’ekokaravan’’, çıktığı Türkiye turunda Eskişehir’e uğradı.

Eskişehir Sanayi Odası’nın (ESO) önünde gerçekleşen tanıtım etkinliğinde konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Hidrojen Enerjileri Teknolojileri Merkezi (ICHET) Başkanı Mustafa Hatipoğlu, misyonlarının ’’geleceğin yakıtı olarak’’ tanımlanan hidrojenin kullanımını gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yaymak olduğunu söyledi.

"Hidrojen Teknolojisiyle Üretilen Araçların Seri Üretimine 2015’de Geçilecek"
Hatipoğlu, 2015 yılında hidrojen teknolojisiyle üretilen araçların seri üretime geçeceğini ve bunun öncelikli olarak ulaşım araçlarında başlayacağını ifade etti.

Karavanda 1,5 ay yaşayacak aracın proje mühendisi Gönenç Usta da ülkedeki karbon salınımına dikkati çekmek için böyle bir proje geliştirdiklerini belirtti.

"Rüzgar ve Güneş Olmadığında Enerji Olarak Hidrojeni Kullanıyor"
Ekokaravanın, rüzgar türbini, fotovoltaik hücre dizisi ve modern enerji sistemleriyle donatılmış bir araç olduğunu anlatan Usta, şöyle konuştu:
’’Ekokaravan kendi elektriğini rüzgar ve güneş enerjisinden karşılamaktadır. Bunların yokluğunda ise enerji, suyun elektroliziyle depolanan hidrojen enerjisinden ve akülerden sağlanmaktadır. Amacımız temiz bir yaşamın yanı sıra bu projeyi evlerde de uygulayabilmektir.’’

"Seri Üretime Geçildiğinde Fiyatı 80 Bin Dolara İnecek"
Usta, araç için yaklaşık 125 bin dolar harcandığını, ancak seri üretime geçildiğinde maliyetin 80 bin dolara inebileceğini ön gördüklerini sözlerine ekledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Çevre ve Orman Bakanlıklarınca da desteklenen ekokaravanda kullanılan ocak, klima, buzdolabı gibi aletler hidrojenle çalışıyor.

Araç ihtiyaç duyduğu hidrojeni ise rüzgar ve güneşten elde ediyor. Güneşin olmadığı yerde rüzgar kullanan, ikisinin de olmadığı durumlarda 4 gün yetecek elektrik depolayabilen karavan, 25 kw/s elektrik üretebiliyor.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla