Çıldırtan reklam SMS'lerine düzenleme!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Çıldırtan reklam SMS'lerine düzenleme!

Mesaj gönderen uçs »

Neredeyse hepimizi delirten reklam SMS'lerinde düzenlemeye gidiliyor.Geçtiğimiz günlerde Elektronik Haberleşme Kanunu’nda elektronik ticaret ve haberleşmeyle ilgili değişiklikleri gündeme getiren bir yasa tasarısı sunuldu. Bu kapsamda Elektronik Haberleşme Kanunu’nun ilgili iki maddesinin istenmeyen mesajları (spam) önleyip vatandaşın rahatsızlığını gidermek amacıyla değiştirilmesi öngörülüyor.

Elektronik Haberleşme Kanunu’nun SMS servislerine yönelik 50/5. fıkrasında yapılması öngörülen değişiklikle, mevcut yasadan farklı olarak, firmalara SMS gönderiminden önce abone ve kullanıcılardan izin alınması şartı getiriliyor, yani tüm toplu SMS gönderimleri baştan yasaklanmış oluyor.

Resim

Öte yandan konuyla ilgili görüşlerini belirten MOBİLSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Kır, bu uygulamaya itiraz ederek istenmeyen mesajların yanı sıra tüketiciyi bilgilendirerek fayda sağlayan mesajların da izin alma koşuluna bağlanmasının sektöre zarar vereceğini iddia etti. Reklam SMS'leriyle satışlarını artıran işletmelerin zor durumda kalacağını söyleyen Kır, çözüm olarak kullanıcıların SMS almak istemedikleri servislere bu durumu ücretsiz olarak bildirebilmelerinin daha doğru olacağını savundu.

Yasaklama gelirse sorun bitecek mi?

Rahatsızlık verici mesajların genellikle yurtdışından gönderildiğini söyleyen Kır, bu yasaklama ile yurtdışındaki SMS gönderim firmalarına talebin artacağını ve aynı zamanda ciddi oranda vergi kaybı yaşanacağının da altını çizdi. Kır sözlerine şöyle devam etti; "Şu an yasal olarak Türkiye’deki yerleşik GSM operatörleri üzerinden iş yaparak ÖİV ve KDV ödeyen firmalar yerine yurtdışından SMS atan hiçbir şekilde vergi alınamayan ve kontrol dışı firmalar pazara sahip olacaklardır”.

“Bu konuda önerimiz BTK’nın yurt dışından SMS gönderimlerinin ve mesaj başlığı olmadan yapılan gönderimlerin yasaklanmasını sağlamasıdır. Yurt dışı gönderimi yasaklamak için Türkiye’deki bir operatörün faturası dahilinde olmayan gönderimlerin yapılması yasaklanarak operatörlerin denetiminde olmayan yazılım firmalarının yurt dışından istenmeyen mesajlar göndermelerinin önüne geçilebilir. Mesaj başlığı olması zorunluluğu da SIM kartlı bir bilgisayardan ya da bir GSM modemden gönderimi engeller” şeklinde bilgi veren Kır, “Bu önlemler tüketicilerin rahatsız olduğu istenmeyen mesajları büyük ölçüde önleyecektir. MOBİLSAD olarak kullanıcıların kişisel verilerin gizliliğinin korunmasından ve kişisel gizlilik hakkına saygı gösterilmesinden yana olduğumuzun altını çizmek isteriz. Bu açıdan tüketicilerin SMS istemedikleri durumda opt-out yöntemini kullanmalarını teşvik edecek; yurtdışından ve başlıksız SMS gönderimini engelleyecek bir düzenlemeyi sonuna kadar destekleyeceğimizi açıkça ifade etmek isteriz” şeklinde konuştu.

Yeni düzenlemenin neler getirip neler götüreceği konusunda fikir alışverişleri devam ederken herkesin birleştiği ortak nokta ise gün boyunca gelen reklam SMS'lerinden artık kullanıcıların fena halde bıktığı yönünde. Özellikle bankalar, sigorta şirketleri, telefon operatörleri ve süper marketlerin başını çektiği reklam SMS'leri sektöründe bir düzenleme yapılmasına acilen ihtiyaç olduğu bir gerçek.

CNET
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla