Astım genleri araştırılıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Astım genleri araştırılıyor

Mesaj gönderen uçs » 09 Eki 2010, 16:52

Resim

Uluslararası bir araştırma ekibi astımla ilgili olan birden fazla gen varyantı saptadı. Son bilgiler yeni tedavilerin geliştirilmesinde yardımcı olacak.

Geniş kapsamlı araştırmada çocukluk döneminde ve yetişkinlikte ortaya çıkan astımın iki farklı hastalık olabileceği sonucu ortaya çıktı. Astımın nedenleri henüz kesin olarak bilinmemekte. Halihazırdaki bilgilere göre hastalık genetik ve çevresel etkilere bağlanmakta.

Türkiye’deki Toraks Derneği’nin bildirisine göre kronik solunum hastalığı olan astım dünyada 300 milyon kişiyi etkiliyor. Ülkemizde ise bu oranın 4 milyon civarında olduğu tahmin edilmekte. New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan son araştırma çerçevesinde astımlı 10.000 çocuğun ve yetişkinin ve 16.000 sağlıklı insanın genleri incelenmiş.

Astım krizi esnasında solunum yolları tahriş olur ve büzülür bu da nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Elde edilen verilere göre bronşiyal ve alerjik astımda farklı mekanizmaların işlemekte. Bilim insanlarına göre bu, araştırmayla elde edilen en önemli sonuç ki bilim insanları bundan sonra genetik verileri daha fazla dikkate alarak yeni terapiler geliştirebilecek.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla