Bağış bilgisayarlarını KDV'siz alın

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Bağış bilgisayarlarını KDV'siz alın

Mesaj gönderen uçs »

Eğitime %100 Destek Projesi kapsamında okullara bağışlanan bilgi teknolojisi ürünlerinde KDV alınmıyor.

DataStar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ‘Eğitime Yüzde 100 Destek Projesi’ kapsamında okullara bağışlanan bilgisayar donanım ve yazılımlarının KDV’den istisna tutulması uygulamasına destek verdiğini açıkladı. 31 Aralık 2010 tarihine kadar MEB’e bağlı okullara bilgisayar donanımı ve yazılımı bağışı yapanlar, katma değer vergisi (KDV) ödemeden bu ürünleri alabilecekler. Böylece hem okulların bilgi teknolojileri (BT) ürünlerini kullanımını geliştirmeyi hem de BT bağışını özendirmeyi amaçlayan bu uygulamaya, bağış yapacaklara KDV’siz ürün satışı yaparak destek veren DataStar, uygulamayı Türkiye genelindeki tüm dağıtım ağı aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Resim

DataStar yetkilileri, bu şekilde bağış yapmak isteyenlerin il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerinden ‘istisna belgesi’ alması gerektiğini belirterek, bu belge ile DataStar’a ya da herhangi bir bayisine gelen kişi ya da kurumlara KDV’siz fatura düzenleyerek ürün sattıklarını bildiriyorlar. Bağışçılar için bu uygulamanın iyi bir fırsat olduğunu ifade eden yetkililer, ayrıca uygulama ile okulların ve dolayısıyla öğrencilerin yeni teknolojilerle tanışma olanağı bulduğunu önemle belirtiyorlar.

Uygulamadan nasıl yararlanılıyor?

5281 sayılı Kanunla 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’na eklenen geçici 23’üncü madde ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bilgisayar donanım ve yazılımlarının bedelsiz teslim ve ifası, 31.12.2010 tarihine kadar katma değer vergisinden istisna edildi. Aynı şekilde bu ürünleri bağışlayacak kişi ve kurumların bu ürünleri satın almalarında da aynı tarihe kadar KDV istisnası uygulanmakta.

Bu uygulama MEB’e bağlı tüm eğitim kurumlarına yapılacak olan bilgisayar donanım ve yazılımı bağışlarını kapsıyor. Bu şekilde bağış yapmak isteyen kişi ya da kurumların il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurarak ‘istisna belgesi’ almaları gerekiyor. Milli eğitim müdürlükleri, bağış yapılmak istenilen donanım ve yazılımların teknik açıdan uygunluğunu inceleyerek, uygun bulunanlara istisna belgesi düzenliyor. Belgenin ekinde de bağışlanacak donanım ve yazılımların nitelilik ve adetlerini gösteren bir liste yer alıyor. Bağışçılar bu belge ile DataStar’a ya da bayilerine giderek KDV’siz olarak söz konusu ürünleri satın alabiliyorlar. Bağışçıların KDV mükellefi olması da gerekmiyor.

CNET