Çevrede olup biteni gören 'akıllı gözlük'

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Çevrede olup biteni gören 'akıllı gözlük'

Mesaj gönderen uçs »

Resim

GPS destekli dijital gözlük, aynı iPhone GPS uygulamalarında olduğu gibi, çevredeki tüm mekanları ve bilgilerini 'göz önün' getiriyor.

Başta iPhone olmak üzere pek çok akılı telefon modelinde kullanmaya alıştığımız konum belirleyicili adres kılavuz uygulamaları, gözlüğe transfer oluyor.

Bulunduğunuz yeri kamera aracılığıyla telefon ekranında görüntülerken etraftaki ilgili mekanları size mesafesiyle ekranda gösteren bu uygulamalar, her zaman doğru sonuçlar vermese de, bir hayli işlevsel olabiliyor.

İşte bu uygulamatı gözlüğe yükleyen Vuzix firması, ekran olarak gözlük camının içini kullanıyor. Amerikalı Vuzix “arttırılmış gerçeklik” uygulamaları (augmented reality) ile geliştirdiği yeni nesil dijital gözlükler, etraftaki ilgili mekanlar hakkında kullanıcıya mesafe bilgisi ve açıklama sunuyor.

Gizli küçkü bir kamera barındıran GPS özellikli gözlükler, dünyayı “suretler” filmindeki gibi dolaylı olarak izleme olanağı sağlıyor. Bluetooth özelliği ile cep telefonuna bağlanan dijital gözlükler, bakılan her nesnenin ve sokağın ayrıntılı bilgisini gözlerin önüne getirme özelliğine sahip.

Gözlüklerin yolda görülen boş bir evin kaç odası olduğunu, kirasının ne kadar olduğunu, ilerlemekte olunan sokağın sonunda hangi alışveriş merkezinin bulunduğunu bir bakışta görülebilmesini sağlıyor. Kullanılan uygulamaya göre 'göz önüne gelecek' kategoriler de ayarlanabiliyor.

Gözlüklerin aşk ile ilgili özellikleri aktif hale getirildiğinde de kişi karşısındaki hoşlandığı kişinin bekâr mı, evli mi olduğunu dahi öğrenebilecek. Washington Üniversitesi de şu anda 600 dolara (900TL) satılan dijital gözlüklerle aynı özelliklere sahip göz lenslerini 2015’e kadar geliştirmeyi planladığını açıkladı.


ntvmsnbc
Sor,Çünkü SORDUM dasın..
Kullanıcı avatarı
yesilaygunes
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2449
Kayıt: 24 Kas 2009, 14:40
cinsiyet: Erkek
Konum: MAZLUM AYAĞA KALKMADIKÇA, ZALİM DİZ ÇÖKMEZ!
İletişim:

Re: Çevrede olup biteni gören 'akıllı gözlük'

Mesaj gönderen yesilaygunes »

Bu mümkün mü
“Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme, balık tutmayı öğret.” Konfüçyüs
Cevapla