Şeffaf uçak üretecek!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Şeffaf uçak üretecek!

Mesaj gönderen uçs » 23 Eyl 2010, 11:39

Resim

Uçak üreticisi Airbus, tamamen şeffaf gövdeli yolcu uçağı üretmek için çalışmalar yaptığını duyurdu...

Airbus Araştırma ve Teknoloji Departmanı Başkanı Axel Krein, geleceğin uçaklarının yolculara üzerinde uçtukları manzarayı 360 derece açıyla izleme imkanı vereceğini belirtti.

Alman Der Spiegel dergisine açıklama yapan Alex Krein, Airbus mühendislerinin yeni tasarlayacakları uçakta yolcuların gökyüzünde süzülüyormuş hissi içinde şehir ve doğa manzarası izleyerek seyahat edeceğini anlattı.

Krein, "Mühendislerimiz yüksek teknoloji ürünü seramik bir kaplamayla üretilecek uçakta, kaptanın bir düğmeye basarak elektrik titreşimleri gönderebileceğini düşünüyor. Kabin çatısı, duvarlar ve taban bu düğmeye basılmasıyla sanki yokmuş gibi olacak ve bu, yolculara üzerlerinde uçtukları manzarayı 360 derecelik bir açıyla görebilmelerine fırsatı verecek. Geleceğin uçakları beş kıtanın harika manzaralarını benzersiz ve engelsiz bir şekilde sunacak. Piramitleri ve Eyfel Kulesi'nin uçağın şeffaf tabanından hiçbir engel olmadan görebileceksiniz." dedi.

AİRBUS'UN 2050 HAYALİ

Airbus söz konusu uçakla ilgili planlarını "Gelecek, Airbus" başlıklı raporunda açıklandı. Rapor, şirketin mühendisleri 2050'de uçakların nasıl olmasını hayal ettiklerinden yola çıkılarak hazırlandı.

Mühendislerin hidrojenle çalışacak, motor sesini azaltmak amacıyla uçağın kanatlarına değil, gövdesine yerleştirilen aerodinamik motorlara sahip 'Cryoplane' uçağı da tasarımı da ilgi çekici örneklerden biri.

Diğer fikirler arasında; çatlamalar durumunda yüksek teknoloji ürünü yapışkan içeren mikroskobik nano-kapsüller kullanarak kendini tamir edebilen uçak kaplaması da var. Raporda, nano-maddelerin koltukların kendi kendini temizlemesi için de kullanılabileceği belirtiliyor.

Ayrıca, en rahat yolculuk için yolcunun vücut şekline uyum sağlayan koltukların yanı sıra kabinde dekorlar oluşturmak amacıyla holografik projeksiyonların kullanılabileceği de 2050 yılı tasarımları arasında bulunuyor.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Kullanıcı avatarı
yesilaygunes
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2502
Kayıt: 24 Kas 2009, 14:40
cinsiyet: Erkek
Konum: MAZLUM AYAĞA KALKMADIKÇA, ZALİM DİZ ÇÖKMEZ!
İletişim:

Re: Şeffaf uçak üretecek!

Mesaj gönderen yesilaygunes » 24 Eyl 2010, 00:03

daha çok var :evil:
“Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme, balık tutmayı öğret.” Konfüçyüs

Cevapla