İsrail işgali Cep'te!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

İsrail işgali Cep'te!

Mesaj gönderen uçs »

iPhone, Filistin'deki İsraillileri açık edecek...

Amerikalı barış eylemcisi bir grup, işgal altındaki Filistin topraklarına inşa edilen İsrail yerleşimlerinin haritasını yükleyen ve güncelleyen bir iPhone ve iPad uygulaması geliştirdi.

Şimdi Barış İçin Amerikalılar (Americans for Peace) adlı grubun "Facts on the Ground" adlı uygulaması, "İşgal altındaki Batı Şeria topraklarındaki Yahudi yerleşimleriyle ilgili filtresiz gerçekleri" gözler önüne seriyor.

Uygulamada, her yerleşim küçük mavi bir ev olarak işaretleniyor. Bir evin üzerine tıklandığında bir pencere açılıyor ve yerleşimin ne zaman kurulduğuna, içinde ne kadar insan yaşadığına dair bilgiler bu pencerede yer alıyor ve hatta yaşayanların laik mi yoksa Ortodoks Yahudi mi oldukları bile söyleniyor. Pencere ayrıca nüfus artışını gösteren bir grafik de veriyor.

İleri karakollar yani izinsiz yerleşimleri kırmızıyla işaretleniyor. Yeşil Hat Filistin ve İsrail topraklarını ayırırken, Kudüs sınırları ve farklı güvenlik bölgeleri de gösteriliyor.

Grup başkanı Debra DeLee, "İnsanlar İsrail-Filistin meselesi hakkında fikir yürütürken, sadece belli olgulara göre bunu yapıyorlar ve bizim geliştirdiğimiz uygulama bu olguları daha önce görülmemiş bir netlikte ve detaylı olarak ulaşılabilir kılıyor. Bu aracı güçlü kılan şeylerden biri verileri demokratik bir şekilde sunması" diyor.

Uygulama halihazırda sadece İngilizce olarak var, ama grup İbranice versiyonu üzerinde de çalıştıklarını söylüyor.

Batı Şeria'daki işgal altında bulunan Filistin topraklarında yaklaşık 300 bin İsrailli yaşıyor ve İsrail'in hak iddia ettiği doğu Kudüs'te de yaklaşık 200 bin İsrailli yaşıyor.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..
Cevapla