Gaziantep Üniversitesi bir ilki gerçekleştirdi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Gaziantep Üniversitesi bir ilki gerçekleştirdi

Mesaj gönderen uçs » 23 Eyl 2010, 02:15

Resim

Gaziantep Üniversitesi, K-ras mutasyon analizinde bir ilki gerçekleştirdi...

Gaziantep Üniversitesi Tıbbi Biyoloji, Moleküler Genetik Tanı ve Hematoloji Laboratuvarı, daha önceleri yurt dışında yapılan K-ras geni mutasyonlarını yapmayı başardı.

K-ras mutasyonları çalışan ilk merkezlerden birinin Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Moleküler Genetik Tanı Laboratuarı olduğunu belirten Dr. Öztuzcu, bu analizlerin Türkiye'de yapılabilmesinin zorlu ve uzun bir çalışma süreci gerektirdiğini söyledi. Tıbbi Biyoloji ABD, Tıbbi Onkoloji BD ve Patoloji ABD işbirliği ile sürdürülen K-Ras geni mutasyonlarının tayin çalışmalarını sonuçlandırdıklarını belirten laboratuvar sorumlusu Dr. Serdar Öztuzcu, bu sayede K-ras gen mutasyonlarının kolorektal kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması için zorunlu olan şartı da yerine getirdiklerini ifade etti.

Dr. Öztuzcu, uluslararası yetkinlik sağlayan çalışmanın sürecini de şöyle anlattı:

"Üniversite hastanemiz bünyesinde Onkoloji hastanesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Celalettin Camcı ve Doç. Dr. Alper Sevinç hastaların tanı ve tedavilerini düzenleyerek alınan biyopsi örneklerini ya da ameliyat materyallerini Patoloji Anabilim Dalı'na yönlendirdiler. K-ras mutasyonlarının bakılması gereken hastaları tespit edip patoloji ve moleküler genetik laboratuvarını bilgilendirdiler. Daha sonra Patoloji ABD, Öğretim üyeleri Prof. Dr. Metin Karakök, Prof. Dr İbrahim Sarı ve Yrd. Doç. Dr. Ediz Tutar tarafından incelenerek tümörlü bölgeler ayrıldı ve dokudaki tümör yüzdesi tespit edildi. Dokular kesilerek moleküler genetik laboratuvarına gönderildi. Moleküler genetik laboratuvarında Prof. Dr. Ahmet Arslan, Dr. Serdar Öztuzcu ve Yrd. Doç. Dr. Beyhan Cengiz tarafından moleküler çalışmalar yapıldı."

Çalışmaların sonuçlarının doğrulanması için dünyanın k-ras mutasyonları tanısında sayılı merkezlerinden biri olan Almanya Ludwig-Maximilians Üniversitesi Moleküler Patoloji bölümü ile işbirliğine gidildiğini vurgulayan Öztuzcu, "Prof. Dr. Andreas Jung başkanlığında K-ras testlerini valide eden bu merkez öncelikle merkezimizden on farklı örneğin çalışma sonuçlarını ve patolojik örneklerini istedi. Bu örnekler Almanya'da çalışıldı ve tüm sonuçların doğru olduğu tespit edilince kendi merkezlerinden on farklı örneği çalışılmak üzere merkezimize gönderdiler. Merkezimizde örnekler çalışılarak sonuçları Almanya'ya gönderildi. Almanya'da yapılan çalışmalar sonucunda sıfır hata ile sonuçlarımızın doğruluğu onaylandı." dedi.

Bu konuda atılan adımları daha da büyüterek çalışmalarına devam edeceklerini kaydeden Öztuzcu, "Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Moleküler Genetik Tanı Merkezi K-ras mutasyonları bakma yeterliliği kazandı. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesindeki birçok merkezden örnekleri kabul etmeye başladık. Ayrıca merkezimizde, c-kit gen mutasyonları, B-raf gen mutasyonları ve EGFR gen mutasyonları da rutin olarak çalışılmaya başlanmıştır. Amacımız yurt dışında yapılan, çalışılması ihtiyaç haline gelen moleküler çalışmaların tamamını birimimizde yaparak hastalarımızın zaman ve ülkemizin de para kaybını önlemektir. Bu konuda attığımız adımları daha da büyüterek çalışmalarımıza devam edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz." diye konuştu.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Kullanıcı avatarı
yesilaygunes
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2502
Kayıt: 24 Kas 2009, 14:40
cinsiyet: Erkek
Konum: MAZLUM AYAĞA KALKMADIKÇA, ZALİM DİZ ÇÖKMEZ!
İletişim:

Re: Gaziantep Üniversitesi bir ilki gerçekleştirdi

Mesaj gönderen yesilaygunes » 24 Eyl 2010, 00:45

Eeee kimin memleketi beni memleketimden her herşeyin kralı çıkar mı? çıkar :!: :wink:
“Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme, balık tutmayı öğret.” Konfüçyüs

Cevapla