Suudi 'fetva sitesi' kendisini kapattı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Suudi 'fetva sitesi' kendisini kapattı

Mesaj gönderen uçs » 11 Eyl 2010, 13:08

Resim

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın emri doğrultusunda son günlerde fetvalara yer veren birçok internet sitesine erişim engellenmekteydi.

Kral Abdullah'ın emri, ülkedeki ufak ya da aşırı mutaassıp din adamlarının yayımladığı tartışmalı fetvaları azaltma amaçlı görülüyor.

Bu sitelerden bazıları Suudi Arabistan yetkililerinde büyük rahatsızlık uyandırmıştı.

Suudi Arabistan'da yayımlanan Arab News gazetesi, çok sayıda takipçisi olan Islam Today sitesinin, yetkililerce kapatılmasının önüne geçmek için fetva sayfalarını kapattığını yazdı.

Suudi Arabistan Kralı'nın emrinde, fetvaların, sadece resmi düzeyde kabul edilmiş İslam alimleri kurulu üyelerince yayımlanabileceği belirtiliyor.

Kral Abdullah reformcu görüşleriyle tanınıyor; ancak mutaassıp çevrelerin ve Suudi Kraliyet ailesi içindeki, dini kurumlarla ilişkileri bulunan fertlerin muhalefetiyle karşılaşıyor.

Aşırı mutaassıp din adamları zaman zaman fetvalar yayımlayarak, Suudi toplumunun Batılılaştırılması olarak gördükleri girişimlere karşı tavırlarını ortaya koyuyorlar.

Son dönemlerde Suudi Arabistan'daki reform yanlılarını utandıran çeşitli fetvalar yayımlandı.

Fetva kargaşası

Bunlardan birinde, ülkedeki haremlik selamlık uygulamasındaki engellerin, erkeğin, kadının memesini emmesi ya da sütünü içerek, sembolik olarak 'çocuğu' haline gelmesiyle aşılabileceği öne sürülmüştü.

Başka fetvalarda, İslamiyetin daha liberal bakışla yorumlanması, tutucu kesimlerin karşı-fetvalar yayımlamalarına yol açmış ve bazı gözlemcilerin ifadesiyle, Suudi Arabistan'da bir 'fetva kargaşası' doğmuştu.

Islam Today, fetva sayfalarını niçin kapattığını açıklamadı. Perşembe günü Türkiye saatiyle 16'dan itibaren, yalnızca sitenin daha çok takipçisi olan Arapça bölümü kapatılmıştı. İngilizce yayımlanan daha küçük çaplı fetva arşivine ulaşmak hala mümkün.

Şeyh Salman el Evda, 1990'larda Suudi yönetimine muhalefeti kışkırtma suçlamasıyla hapse atılmış olan, tartışmalı bir isim.

Daha sonraki yıllarda, kendisini 'ılımlı görüşler taşıyan bir din adamı' olarak tanıtan Şeyh Salman el Evda, zamanla Suudi Arabistan'ın en etkili dini liderlerinden biri haline geldi.

Şeyh Salman el Evda, yönetimin desteklediği dini kurumların dışında kalmasına rağmen, medya yoluyla büyük kitlelerin desteğini topladı.


BBC
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Kullanıcı avatarı
yesilaygunes
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2502
Kayıt: 24 Kas 2009, 14:40
cinsiyet: Erkek
Konum: MAZLUM AYAĞA KALKMADIKÇA, ZALİM DİZ ÇÖKMEZ!
İletişim:

Re: Suudi 'fetva sitesi' kendisini kapattı

Mesaj gönderen yesilaygunes » 11 Eyl 2010, 19:23

zaten bir halta yaramıyordu suut mantıgı işte vehabi zihniyeti islamı çok vahşi gösteriyor
“Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme, balık tutmayı öğret.” Konfüçyüs

Cevapla