IFA'da tabletler yarışıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

IFA'da tabletler yarışıyor

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Berlin'de düzenlenen 50. Uluslararası Radyo ve Televizyon Fuarı IFA'da tablet bilgisayarlar arasında çekişmeli bir mücadele söz konusu. iPad'a Samsung ve Toshiba'dan da rakip geldi.

Apple'ın tablet bilgisayarı iPad'in piyasaya çıktığını ilk 80 gününde 3 milyon satış rakamına ulaşması Koreli elektronik devi Samsung'u harekete geçirdi. Samsung ürettiği Galaxy Tab ile Apple'a rakip olmaya hazırlanıyor. Eylül ortasından itibaren piyasaya sunulacak olan Galaxy Tab, 380 gramla iPad'in yaklaşık yarı ağırlığında ve 7 inçlik boyutuyla iPad'den 2,7 inç daha küçük.

Galaxy Tab IFA'nın ilk günü o kadar büyük bir ilgi gördü ki, izdiham nedeniyle fuar alanının alarm sistemi devreye girdi.

Samsung'un sözcüsü Sophia Kim "iPad harika, ancak bizim ürünümüz bambaşka. Üsteklik bir yerden başka bir yere seyahat ederken cihazın küçük olması çok daha pratik." açıklamasını yapıyor.

Glaxy Tab'in iPad'dan en büyük farkı, aynı zamanda telefon özelliğinin de bulunması. Ancak bu büyüklükte bir cihazı telefon çaldığında kulağınıza götürmeniz komik bir görüntüye neden olacağı için telefonla görüşürken bir Bluetooth kulaklık kullanmak gerekiyor. Galaxy Tab'in ayrıca 3 megapiksel bir de kamerası var.

Bir rakip de Toshiba'dan

Japon Toshiba'nın IFA'da tanıttığı tablet bilgisayarının adı ise Folio 100. 10,1 inçlik boyutuyla biraz büyük olsa da Folio 100 USB çıkışı, dijital ses ve görüntü iletimine olanak sağlayan HDMI çıkışı ve kart okuyucusu sayesinde iPad'e güçlü bir rakip. Folio 100 ayrıca web kamerası sayasinde videolu sohbet imkanı da sağlıyor.

Gerek Galaxy Tab gerekse Folio 100, Google'ın mobil cihazlar için geliştirdiği işletim sistemi Android'i kullanıyor. Ancak işletim sistemi konusunda Microsoft da tablet bilgisayar piyasasına göz dikmiş durumda.

Blackberry üreticisi RIM bir "Blackpad" üzerinde çalışırken, Sony henüz tablet bilgisayar piyasasına girmeyi düşünmüyor. Araştırma kuruluşu Gartner'in analistlerinden Carolina Milanesi iPad'in cihazdan çok "apps" adı verilen uygulamaları yüzünden tercih edildiği, bu nedenle Sony'nin Apple'a savaş açmamakla akıllı bir seçim yaptığı görüşünde.

Danışmanlık firması CCS'ten Ben Wood ise tablet piyasasının son rakamlarını yeni modellerin fiyatlarının belirleyeceğini kaydediyor.

Örneğin Galaxy Tab'in piyasa fiyatının 700 ila 800 Euro arasında olması bekleniyor. En ucuz iPad'in fiyatı yaklaşık 500 euro, Folio 100'ün mobil iletişimsiz seçeneği ise 429 Euro.


DW
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla