1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

AselPod bulacak F-16'lar vuracak!

Gönderilme zamanı: 06 Eyl 2010, 11:27
gönderen uçs
Resim

Terörle mücadelede de kullanılan savaş uçaklarında gözetleme ve hedef tayin etme sistemlerini yabancı kaynaklardan alan Türkiye, çok önemli milli bir projeyi bitirmek üzere.

F-16'ların gece şartlarında 'gündüz gibi' operasyon yapmasına imkân veren ve Türk mühendisler tarafından üretilen AselPod (keşif ve gözetleme sistemi) için geri sayım başladı. Bu sistem sayesinde uçakların gece görüş, lazerle işaretleme, hedef bulma ve bombalama kabiliyetleri en üst düzeye çıkarılacak. Özellikle gece operasyonlarında pilotlar büyük rahatlığa kavuşacak.

F-16'ların gece şartlarında 'gündüz gibi' operasyon yapmasına imkân veren ve Türk mühendisler tarafından üretilen AselPod sistemi sayesinde uçakların gece görüş, lazerle işaretleme, hedef bulma ve bombalama hassasiyeti gibi kabiliyetleri en üst düzeye taşınacak, özellikle gece operasyonlarında pilotlar büyük rahatlığa kavuşacak.

Teröristler ve düşman unsurlar artık milli bir sistemle tespit edilebilecek. Savunma çevrelerinden edinilen bilgiye göre, ilk AselPod 2011'in Haziran ayında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 100. kuruluş yıldönümünde TSK'ya teslim edilecek. ABD, İsrail ve Fransa'nın ardından Türkiye bu kritik sistemi üreten 4. ülke olacak. Öte yandan AselPod'da, gündüz ve gece kameralarının yanı sıra lazer güdümlü mühimmatlara uygun işaretleme yapabilecek ve pilota hedef mesafe bilgisi iletecek sistemde, lazer hedef İşaretleme ve mesafe ölçme cihazı da yer alacak. İlk olarak 4 AselPod üretilecek, projenin ikinci aşamasında 16 podun daha TSK'ya kazandırılması bekleniyor.

Milli pod üretemi için Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ve Aselsan arasında 2006 yılında sözleşme imzalandı. Projenin şu anki büyüklüğünün yaklaşık 50 milyon dolar olduğu belirtiliyor. TSK, F-16 ve F-4 savaş uçaklarında LANTIRN (Low altitude navigation and targeting infraRed for night-Gece için alçak irtifa seyrüsefer ve hedefleme kızılötesi ışını) sistemini kullanıyor.

HEDEFLER ISKALANMAYACAK

SSM ve Aselsan tarafından yürütülen projenin nihayete ermesiyle birlikte, bu sistemin yerini yüzde yüz yerli tasarım olan ve milli imkânlarla geliştirilen AselPod alacak. AselPod'da pilota gece görüş ve hedefleme kabiliyeti sağlayacak termal kamera ve görüş kabiliyetini artıracak yüksek büyütmeli gündüz kamerası yer alacak. Lazer güdümlü mühimmatlara uygun işaretleme yapabilecek ve pilota hedef mesafe bilgisi iletecek lazer hedef işaretleme ve mesafe ölçme cihazı da sistemin özelliklerinden biri. Bu sayede Türk savaş pilotları güdümlü bomba ve füzelerle hedefleri büyük isabetle vurabilecek. AselPod, hedefleri video üzerinden otomatik olarak izleyecek ve hedef konum bilgilerini tespit ederek ekrana yansıtacak.

veteknoloji

Re: AselPod bulacak F-16'lar vuracak!

Gönderilme zamanı: 06 Eyl 2010, 13:31
gönderen modestus
amerika ordusu antremanlarını arap ülkelerinde,israil filistinliler üzerinde Türk ordusuda pkk üzerinde yapıyor.
ister kabul edin ister etmeyin Türkiye,dünyadaki kıvrak hareket kabilyeti üstün gerilla eğitiminde başarılı birkaç ülke arasına girebiliyorsa bunu pkk ya borçludur.

düşünün birkere doğuda pkk yok o bölge güllük gülüstanlık... asker sıradan piyade eğitimiyle yetiştirilecek gerilla eğitimini nerde niçin yapacak.

bize albay şöyle söylemişti "Terör Türkiye için bir sorun ama ordumuz için kötünün iysi bir fırsattır,pkk bizim için zayıflatılmış mikroplardan üretilen aşı gibi hareket etmemizi ve güçlenmemizi sağlıyor".
eskiden çoğu ithal olan hafif silah teknolojisinide pkk sayesinde bu kadar geliştirdik,artık projeleride tamamen bize ait olan %100 yerli yakın muharebe silahları üretebiliyoruz.