Geçmişi silmek neredeyse imkansız!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Geçmişi silmek neredeyse imkansız!

Mesaj gönderen uçs » 03 Eyl 2010, 11:33

Güvenlik uzmanı Rik Ferguson'a ait bu sözlere herkesin kulak vermesi lazım.Google CEO’su Eric Schmidt’in online verilerin gizliliği konusunda yaptığı son açıklamayı değerlendiren Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, kullanıcıların bilgi güvenliği teknolojilerinden yararlanmalarının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Resim

Schmidt, geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte, internete bırakılan kişisel verilerin son derece fazla olduğuna dikkat çekerek, insanların günün birinde artlarında bıraktıkları bilgilerden kurtulmak için isimlerini değiştirmek zorunda kalabileceklerini söylemişti.

Buna göre, bugün 10 yaşında internete resim, yazı, mesaj kaydedenler, 20'li yaşlarında, örneğin iş ararken, internette bıraktıkları bu utandırıcı ve gülünç izleri silmeye çalışacaklar.

Rik Ferguson, internete girilen bilgilerin silinse de teknik anlamda tam olarak yok edilemediğini, dolayısıyla internet ortamında geçmişi silmenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor: “Ne yazık ki çoğu insan, şu gerçeğin farkında değil; herhangi bir bilgiyi online ortama yerleştirdiğinizde, bu bilginin mülkiyetini ve kontrolünü anında kaybedersiniz. Söz konusu bilgiyi herhangi bir kimse indirebilir, saklayabilir ve dağıtabilir; bilgi, artık elinizden çıkmıştır.”

Ferguson, web kullanıcılarının önümüzdeki dönemde daha yüksek seviyelerde veri gizliliği talep edeceklerini belirtiyor: “Bu sorunu çözmenin en ideal yolu, son kullanıcı olarak kendiniz hakkındaki bilgileri kullanma, kopyalama ya da dağıtma hakkına sahip olacak kişileri yine kendinizin belirlemesini sağlayacak teknolojilerden yararlanmaktır. Böyle bir teknoloji, halihazırda şifreli e-postalarda kulanılıyor. Eminim, insanlar çok yakında bir tür şifreli sosyal ağ talebinde bulunacak, firmalar da bu talebe derhal yanıt verecekler.”

CNET
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Kullanıcı avatarı
armorking
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 938
Kayıt: 27 Oca 2008, 18:54

Re: Geçmişi silmek neredeyse imkansız!

Mesaj gönderen armorking » 03 Eyl 2010, 22:50

"Şifreli sosyal ağ" hackerlerin yeni oyun alanı olmaya hazır bir durumu işaret ediyor sanki...

Cevapla