Bir meteor yetmez!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Bir meteor yetmez!

Mesaj gönderen uçs » 01 Eyl 2010, 11:51

Resim

Dinozorların yeryüzünden silinmesine bir değil en az iki dev meteorun yol açtığı öne sürüldü.

Aberdeen Üniversitesi’nden bilimcilerin elde ettikleri son bulgulara göre, 65 milyon yıl önce tümüyle yok olan dinozor türleri, dev meteor yağmurlarının kurbanı olmuş olabilir. Bugüne kadar savunulan ‘yokoluş’ teorisi, Meksika Körfezi’nde krateri bulunan dev meteorun yarattığı çevresel değişime dayanıyordu.

Ukrayna’da benzer bir meterora ait olduğu düşünülen kalıntılar bulan Prof. David Jolley liderliğindeki ekip, dinozorların çok sayıda dev meteordan oluşan bir bombardıman sonucu yok olduğuna kanaat getirdi.

İlk kez 1980’lerde ortaya atılan ‘meteor’ teorisi, o zamanlar şüpheyle karşılanmıştı. Ancak Meksika Körfezi’ndeki dev Chicxlub Krateri’nin keşfi ertesinde teoriyi ‘doğrulanmış’ sayanların sayısı hızla arttı. Ukrayna’da 2002’de bulunan kraterse bugüne kadar tarihlenememişti.

Kraterden toplanan fosil ve toprak örneklerini yıllar süren bir inceleme sürecinden geçiren bilimciler, o noktaya çarpan meteorun tarihini de yaklaşık 65 milyon olarak tespit etti. Bu da dinozorların Dünya’ya çarpan çok sayıda dev meteor yüzünden yok olduğu tezini doğrular nitelikte.


ntvmsnbc
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla