Firefox "işimiz olmaz" dedi!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Firefox "işimiz olmaz" dedi!

Mesaj gönderen uçs » 01 Eyl 2010, 11:44

Resim

Firefox cephesinden önemli açıklama...

Mozilla, internet tarayıcısı Firefox ile ilgili önemli bir açıklamaya imza attı, savaş iyice kızıştı.

Dünyaca ünlü web tarayıcısı Firefox'un geliştiricisi Mozilla "sonsuza kadar ücretsiz" hale getirilen H.264 video format lisansı ile ilgilenmediğini duyurdu. Firmanın müdür yardımcısı Mike Shaver, geçtiğimiz günlerde Apple ve Microsoft gibi patent sahiplerinin haklarını koruyan MPEG-LA kurumu tarafından yapılan ve H.264 formatını tamamen ücretsiz hale getiren açıklamasının çok da önemli bir gelişme olmadığını vurguladı.

Yapılan açıklamada patent kuruluşunun H.264 formatını ücretsiz video yayınlarda tamamen serbest bırakacağı belirtilmişti. Bu hareket Google'ın yeni WebM video formatının önünü kesmek için yapılmış olarak algılandığından epey tepki çekmişti. H.264 formatı daha önce sadece 2015 yılına kadar serbestti. Shaver bu açıklamanın firmanın planlarını hiçbir şekilde değiştirmeyeceğini belirtiyor. WebM formatının yaygınlaşmasıyla bir süre sonra internet kullanıcılarının H.264 formatına ihtiyaç duymayacaklarını düşünüyor.

Mozilla ve Opera açık kaynak kodlu ve ücretsiz olduğu için tarayıcılarında WebM formatını destekleyeceklerini, Apple ve Microsoft gibi firmaların arkasında durduğu H.264 formatını desteklemeyeceklerini duyurmuştu. Bu arada Microsoft da Internet Explorer 9'a istenirse WebM desteğinin sonradan yüklenebileceğinin altını çizmişti.

ALINTIDIR
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla