Yangına karşı 'yapay bulut'

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Yangına karşı 'yapay bulut'

Mesaj gönderen uçs » 31 Ağu 2010, 11:38

Resim

Yangına 'yapay bulut' ile müdahale yapılacak...

Moskova Bölgesi Deneysel Meteoroloji Enstitüsü hava süreçlerini araştırmak için yapay bir bulut oluşturdu. Bilim adamları yapay bulutları kullanarak doğa yangınları ile mücadele etmeyi amaçlıyor.

Bulutların fiziksel oluşumunu, yoğunlaşma, katılaşma ve süreçlerini izlediklerini belirten Deneysel Meteoroloji Enstitüsü Müdürü Anatoliy Savçenko, "Benzeri araştırmalar 1950'lerden bu yana yapılıyor. Şu anki çalışmalarımızda ise oluşturduğumuz yapay bulutun açık havada davranışını anlamaya yönelik deneyler safhasına geldik" diye konuştu.

Bir bulut oluşturmak için laboratuvar uzmanları sadece 40 dakika harcıyor. Ancak, doğal koşullar altında yapay bulutun oluşmasını sağlamak daha karmaşık süreçler gerektiriyor. Bilim adamları, tamamen berrak gökyüzünde bulut oluşturmanın mümkün olmadığını kabul ediyor. Fakat böyle durumların da doğada sık görülmediğini kaydediyor. Bulutlu gökyüzü sayesinde yağmurun durdurulmasının mümkün olduğunu öne süren bilim adamları doğa ile bu tür değişiklikler sayesinde bir çok kazancın sağlanabileceğini ifade ediyor.

Deneysel Meteoroloji Enstitüsü laboratuvar şefi Aleksey Şilin "Rusya'da son orman yangınlarının meydana geldiği haritaya baktığımda elimizin altında bulunan teknolojiler sayesinde yangınlara daha etkin mücadele edebileceğimizi anladım. 20 ve 40 kilo arasında reaktif madde kullanılarak yaklaşık 50 bin ton yağışı sağlayabiliriz" dedi.

Rusya'nın başkenti Moskova'da atmosferik manipülasyonlar sadece ulusal bayramlarda gökyüzünü temizlemek için kullanılıyor.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla