Park et, şarj olsun

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Park et, şarj olsun

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Amerika’da Evatran isimli bir şirket otomobilde devrim yarattı. Peki nasıl?

Amerika'nın Virginia eyaletinde hizmet veren bir şirketlerden Evatran 2010 yılında San Jose' de düzenlenen "Plug in Conference" konferansında, elektrikli otomobillerin artık daha az zamanda ve daha kolay bir biçimde sarj edilebilmelerini sağlayan teknolojiye ait projeyi tanıttılar.

Şirketin oluşturduğu bağlantısız şarj edebilme sistemine "plugless power" yani "bağlantısız güç" anlamına gelen ismi verdikleri ve sistemin nasıl çalıştığını anlattıkları konferansta Evatran büyük ilgi topladı.

Elektrikli otomobil kullanan sürücülerin en büyük problemlerinden biri olan şarj etme kâbusunu ortadan kaldıran bu sistemin çalışma prensibi de oldukça basit! Normalde kullanılanın aksine herhangi bir kablo takılmadan, platformun üzerine park edilen otomobil, sistem tarafından bir kaç dakika içinde otomatik olarak şarj ediliyor. Bunu sağlayan düzenekte otomobilin altına yerleştirilen bir bobin ile plugless power park alanında bulunan bobinin birbirlerine yaklaştırılmasıyla otomatik olarak şarjı başlatabiliyorsunuz. Kullanıcı otomobilini park alanına yerleştirdiği zaman birbirine yeterli miktarda yakınlaşan bobinler, park alanının başında bulunan küçük kule ünitesinin güçlü bir manyetik alan yaratmasına ve bunun da otomobili şarj etmesine yol açıyor.

Sistemin sağladığı yararlar kadar bazı dezavantajları da bulunmakta. Örneğin; oluşturulan bu park sisteminin verimlilik oranı %80, yani kullanıcılar artı olarak %20 oranında bir ödeme daha yapmaları gerekiyor. Bir diğer dezavantaj ise fiyatı. Şuan otomobil marketine sunulan fiyatı $3,800 ayrıca adaptörün yüklenmesi içinde ek olarak $500 ödenmesi gerekiyor.

Evatran'ın sunduğu "plugless power" sisteminin önümüzdeki günlerde elektrikli otomobil kullanıcılarına büyük bir fayda sağlayacağa benziyor.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla