Google, Street View uygulamasını başlatıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Google, Street View uygulamasını başlatıyor

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Almanya’nın büyük kentleri, artık internet üzerinden sokak sokak gezilebilecek. Evlerinin, özel mülklerinin ve sokakta habersiz çekilen görüntülerinin yayınlanmasını istemeyenler ise endişeli.

İnternet devi Google, Almanya'da büyük tartışma yaratan Street View uygulamasını kasım ayında başlatma kararı aldı.

Street View'la birlikte, Alman kentleri internet üzerinden sokak sokak gezilebilecek. Kullanıcılarına "gerçekten oradaymış hissi" vermeyi planlayan uygulamayla, sokakları üç boyutlu olarak görmek, köprülerin üzerinden etrafı seyretmek, hatta binaların süslemelerini incelemek mümkün.

Ancak Google’ın Street View uygulaması, istenmeyen sonuçlara da yol açabiliyor. Fotoğraflar günün herhangi bir saatinde ve herhangi bir uyarıda bulunulmaksızın çekildiği için, fotoğraf karelerine bazen istenmeyen görüntüler de takılabiliyor. Uygulamanın, hırsızların işini kolaylaştırmasından da endişe ediliyor.

Google'dan mahremiyeti koruma sözü

Google firması ise Almanya'da uygulamaya geçerken, yurttaşların mahremiyetini koruma amacıyla yeni önlemleri yaşama geçireceklerini açıkladı. Buna göre, dışarıda görüntülenmiş olan kişilerin yüzleri, otomobillerin plakaları, fotoğraflarda özel tekniklere tanınmaz hale getirilecek. Ayrıca yurttaşlar, Street View'daki evleri ya da diğer özel mülklerinin görüntülerinin flu hale getirilmesini talep edebilecek.

Google, ilk aşamada aralarında Berlin, Münih ve Hamburg'un da bulunduğu 20 kentin görüntülerini, internete taşımayı planlıyor.

Artık “özel alan” kalmayacak mı?

Daha önce de 22 ülkede uygulanan Street View, kişisel bilgilerin, özel hayatın ve mahremiyetin korunması ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle siyasi tartışmalara ve yargı kararlarına konu olmuştu.

Almanya Tüketiciyi Koruma Bakanı Ilse Aigner ilk başlarda Google Street View uygulamasına şiddetle karşı çıkmış, milyonlarca evin izinsiz görüntülenmesine atıfta bulunarak, bu uygulamanın "özel alanın milyonlarca kez ihlal edilmesi" anlamına geldiğini söylemişti.

Google ile hükümet arasında aylar süren görüşmeler, internet firmasının verdiği taahhütler üzerine uzlaşmayla sonuçlanmıştı.

Kablosuz ağ bilgilerine topladı

Google Street View hakkında kamuoyunda güvensizliğin oluşmasında bir neden de yaşanan veri skandalı. Almanya'da aylardır sokakların fotoğraflarını çeken Google araçlarının, kablosuz internet bağlantılarını da tarayarak, şifrelenmemiş olduğunu belirledikleri hatlardan bazı verileri depoladıkları ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine Google hakkında Almanya'da soruşturma açılmıştı.

Google şirketi ise bu verilerin başka ülkelerde de “yanlışlıkla” depolandığını kabul etmiş ancak bilgilerin hiçbir şekilde kullanılmadığı açıklamasını yapmıştı.

Google'ın Street View uygulaması hakkında Kanada, Avusturya İtalya ve Güney Kore'de açılan soruşturmalar sürüyor.


DW
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla