Bu da duygusal robot

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Bu da duygusal robot

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Dünyanın duyguları ifade edebilen ve algılayabilen ilk robotu Avrupalı bilim insanları tarafından üretildi.

Nao adlı insanlı robot, üzgün olduğunda omuzlarını düşürüyor, mutlu olduğunda sarılmak için kollarını kaldırıyor.

Bin yaşındaki bir çocuğun duygusal yeteneklerini taklit etmek üzere tasarlanan Nao, kendisine iyi davranan insanlarla bağ kurma kabiliyetine de sahip.

Nao insanların duygularnını, bir dizi sözlü olmayan 'ipucuyla' (vücut dili, yüz ifadeleri gibi) anlayabilen Nao, uzun etkileşim aracılığıyla bir insanın içinde bulunduğu ruh halini okumada çok daha başarılı.

Nao'nun beyin sistemi, insan zihninin sinir ağını yansıtacak şekilde tasarlandı. Bu da Nao'ya farklı insanlarla etkileşimini ve farklı insanların yüzlerini hatırlama imkanı veriyor.

Bu kavrayış, robot için neyin iyi ve neyin kötü olduğuna dair bir dizi temel kuralla birlikte, Nao'ya üzgün ya da mutlu olduğunu ifade etme imkanı da veriyor.

Her duyguda sergilenecek eylemler önceden programlandı, fakat Nao hangi duyguyu ve ne zaman sergileyeceğine kendisi karar veriyor.

Bilim insanları, yaşamın ilk yıllarını model aldıklarını belirtiyor. Nao, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen bir proje kapsamında geliştiriliyor. Bilim dünyası robotlar konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bir kesim robotların hayatı kolaylaştırabileceğini söylerken, diğer kesim insansı robotların kontrolden çıkabileceklerini ve kazayla sahiplerine saldırabileceklerini düşünüyor.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..Cevapla