Microsoft Silverlight Desteği Sona Eriyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Microsoft Silverlight Desteği Sona Eriyor

Mesaj gönderen krocix »

Resim

Microsoft, Silverlight geliştirme çerçevesinin tüm sürümleri için desteği 12 Ekim 2021’de sona erdirecek. Şirketin web tarayıcısı Internet Explorer 11 tarafından hala desteklenen Silverlight uygulamaları, destek sona erdikten sonra çalışmaya devam edecek ancak Microsoft, güncellemeler üretmeyecek.

Microsoft web sitesindeki resmi Silverlight merkezinin tepesinde, onu ziyaret eden kullanıcılara yaklaşan desteğin sonunu hatırlatan bir başlık bulunur.

Silverlight artık Mac OS cihazlarda mevcut değil ve Google veya Mozilla gibi tarayıcı üreticileri, sırasıyla 2015 ve 2017 yıllarında tarayıcılarında Silverlight desteğini kaldırdı.

Microsoft’un Edge tarayıcısı Silverlight’ı desteklemez, ancak tarayıcının entegre IE Modu bunu destekler. 15 Haziran 2022’de kullanımdan kaldırılacak olan Internet Explorer 11, yerel olarak destekleyen tek tarayıcıdır. 15 Haziran 2022’den sonra, Microsoft Edge’in IE Modu, kullanıcıların Silverlight uygulamalarını çalıştırması gereken tek resmi seçenektir.

Silverlight’a dayanan uygulamalar çalışmaya devam edecek. Microsoft, resmi SSS sayfasında “Silverlight uygulamalarını sonlandırmak için herhangi bir özel işlem yapmayı planlamadığını” belirtiyor. Lisans desteğin devamına bağlı olmadığı için şirketler, Microsoft’a göre 12 Ekim 2021’den sonra Silverlight varlıklarını yasal olarak çalıştırmaya devam edebilir.
Açık Kaynak Silverlight alternatifi

2020’de, şirketlere modern teknolojilere dayalı modern bir Silverlight uygulaması sağlamak için OpenSilver projesi ortaya çıktı. Projenin arkasındaki geliştiriciler, yakın zamanda OpenSilver 1.0 Beta’yı yeniden yayınladılar ve OpenSilver 1.0’ın son sürümünü 12 Ekim 2021’de yayınlama planlarını açıkladılar.

Eski Silverlight uygulamalarını kullanan şirketler için özel olarak tasarlanan OpenSilver, uygulamaya veya sağladığı işlevlere erişimi kaybetmeden eski Silverlight uygulamalarını taşımak için kullanılabilir.

hala kullanımda olan Silverlight uygulamalarının çoğu, kuruluşlar ve şirketler tarafından kullanılmaktadır. İnternette hala korunan ve kullanılan bir Silverlight uygulaması bulmak nadirdir ve özellikle destek IE Modunda Internet Explorer 10/11 ve Microsoft Edge ile sınırlı olduğundan, çoğu İnternet kullanıcısı muhtemelen uzun süredir böyle bir uygulamayla karşılaşmamıştır.

Kaynak: https://www.veteknoloji.net/microsoft-s ... ler-h2117/
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4594 kez

Re: Microsoft Silverlight Desteği Sona Eriyor

Mesaj gönderen velociraptor »

Flash gibi bunu da sevmezdim , iyi oldu
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

:lol: güldürdün abi yaa.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4594 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

:-D
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

:-)
Aynen ben de sevmezdim. Hele hele bunu kim takıyordu bilmiyorum bitirdikleri iyi oldu.
Bir ara bunu lazım olur diye bi indirmeye kalktım, abuuuuuuuv! İn in bitmedi. Bir de kurmaya kalkıştım abuuuuuuv! onu hiç sorma zaten. Flaş gibi iki dakkada da kurulamıyo namussuz.