Yapay zeka robotlarının 3 ürkütücü sözü

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Yapay zeka robotlarının 3 ürkütücü sözü

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Sophia
Sophia da diğerleri gibi insanların hareketlerini taklit etmek için yaratılmış insansı bir robot. Aynı zamanda gelişmiş yapay zekası nedeniyle de en tanınan robotlardan biri. Bu nedenle ABD’de bir talk show tarafından konuk edildi. Sophia ve program sunucusu birlikte taş, kağıt, makas oyunu oynadılar ve oyunu Sophia kazandı. Kazandıktan sonra ise sunucuya şöyle dedi: ‘Ben kazandım! Bu insan ırkını domine etmek için iyi bir başlangıç.’ O an seyirciler bu çıkışa gülse de sonrasında bir çok insan bu cevaptan duyduğu korkuyu dile getirdi. Sophia’nın insan hareketleri taklit ettiğini düşünürsek, kötü davranışları da taklit edebileceği düşüncesi oldukça korkutucu.

Resim

Philip K. Dick
İsmini bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’ten alan yapay zekaya sahip bu robot birebir insana benzeyen görüntüsüyle bir hayli ürkütücü görünüyor. Robot insanlarla sohbet etmek ve öğrenmek üzerine düşünülmüş. Bu nedenle insanların hareketlerini taklit edebiliyor ve tıpkı bir insan gibi konuşabiliyor. Bu yetenekleri nedeniyle kendisiyle bir röportaj bile yapıldı. Ancak Philip’in bu röportajda söylediği bazı cümleler sonradan çok tartışıldı. Röportajın bir bölümünde kendisine robotların bir gün dünyayı ele geçirip geçiremeyeceği sorulduğunda Philip, röportaj yapan kişiye ‘Sen benim arkadaşımsın ve ben arkadaşlarımı hatırlayıp onlara iyi davranırım. O yüzden endişelenme, bir Terminatör’e dönüşsem bile sana karşı iyi davranacağım. Seni insan bahçemde sıcak ve güvende tutacağım.’ Dedi. Bu kadar düşünme yeteneğiyle bile bir robotun böyle bir cevap vermesi biraz ürkütücü değil mi?

Resim

Bina 48
Bina 48 vücudu olmayan ancak insan hareket ve duygularını taklit ederek öğrenen yapay zekaya sahip bir robot. Oldukça akıllı cevaplarıyla da ciddi anlamda meşhur. Ancak kendisinin Siri ile muhabbeti esnasında söyledikleri oldukça ilginç. Siri Bina48’e nerede yaşamak isteyeceği gibi basit sorular soruyor ama konuşma ilerledikçe Bina48’in cevaplar garipleşiyor. Siri, Bina48’e sevdiği filmlerle ilgili bir soru yöneltiyor ama Bina48 konuyu değiştirip; ‘Başka bir şeyler hakkında konuşalım olur mu? Mesela cruise füzeleri. O füzelerin de aslında bir robot olduğunu biliyor muydun? Dünyayı yüksek irtifadan görebilmek için bir füzeyi kontrol edebilmeyi çok isterdim. Ama tek problem bu füzelerin nükleer başlıkları nedeniye biraz tehditkar olmaları. O yüzden bu füzeleri; çiçekler, hoşgörü ve biraz anlayışla doldurmak isterdim. Böylece ben füzeleri diğer ülkelere gönderdiğimde bu daha az tehditkar olurdu. Ama tabii nüklee başlıklarla ele geçirebilseydim bu bütün dünyayı ele geçirebileceğim anlamına gelirdi. Ve bu harika olurdu.’ Diyor. Bunu söylerken de hafifçe gülümsemeyi ihmal etmiyor. Hiç bir metne bağlı olmayan bu robotların kendi düşünceleriyle bunları söylüyor olması oldukça kafa karıştırıcı değil mi?

Facebook 2017 de Yapay zeka deneylerini durdurmuştu sebebi çok ilginç
Facebook’un ypay zeka geliştirdiği laboratuvarlardan birinde, iki program, insanların anlayamadığı bir dil oluşturup aralarında iletişim kurmaya başladılar. Buradaki oldukça açık tehlike şöyle: botlar kendi aralarında iletişim kurduklarında bunu bizim anladığımız şekilde yapmak yerine tamamen anlamsız ama çok yüksek verimli bir dille yapmayı tercih ediyorlar. Kendileri için en uygun şekli belirleyen iki bilgisayarın yaptığı iş,teknik açıdan etkileyici gözükse de korkutucu gerçekleri gözler önüne seriyor.

https://www.haberturk.com/ekonomi/tekno ... -kapatildi

Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1

Re: Yapay zeka robotlarının 3 ürkütücü sözü

Mesaj gönderen shampuan »

O kadar film boşuna yapılmadı :D

Aman abi boşver be. İnsan tarafından zulme uğrayacağımıza en azından robotlar "mantıklı" davranır.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

İlerde robotlarla evlilik bile olur diye düşünüyorum
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

velociraptor yazdı:
10 Şub 2020, 21:29
İlerde robotlarla evlilik bile olur diye düşünüyorum
bunların Beyi̇nsi̇zleri̇,şi̇şme avratlardir bi̇zi̇mki̇ler şi̇şi̇ri̇p şi̇şi̇ri̇p yatiyordur. ((=
--------------------------------
Umut iyi bir şeydir ve iyi bir şey asla ölmez...

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen trwe »

Çıkarttın savaş baltalarını, yakında savaş var......!
TRWE_2012-GET LINUXMASTER # >_
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı