Office 2007 Access kısa ip uçları-3

Excel, Word, Access, Power Point programlarıyla ilgili ipuçları ve bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Office 2007 Access kısa ip uçları-3

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Form aracını kullanarak form oluşturma

Fareyi sadece tek bir kez tıklatarak form oluşturmak için Form aracını kullanabilirsiniz. Bu aracı kullandığınızda, temel alınan veri kaynağındaki alanların tümü forma yerleştirilir. Yeni formu hemen kullanmaya başlayabilir veya Düzen ya da Tasarım görünümünde gereksinimlerinizi daha iyi karşılayacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Yeni form oluşturmak için Form aracını kullanma

Gezinti Bölmesi'nde, formunuzda görmek istediğiniz veriyi içeren tablo veya sorguyu tıklatın.
Oluştur sekmesinin Formlar grubunda Form'u tıklatın.

Bu iki görünüm aynı veri kaynağına bağlıdır ve birbirleriyle daima zaman uyumludur. Formun bir bölümünde bir alan seçildiğinde, formun diğer bölümünde de aynı alan seçilir. Kayıt kaynağı güncelleştirilebilir olduğu ve form bu eylemleri gerçekleştiremeyecek şekilde yapılandırılmadığı müddetçe, her iki kısımda da Veri ekleme, düzenleme veya silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bölünmüş formlarla çalışmak, tek bir formda iki form türünün özelliklerinden faydalanmanızı sağlar. Örneğin, formun veri sayfası kısmını bir kaydın yerini hızla bulmak ve ardından form kısmını da kaydı görüntülemek veya düzenlemek için kullanabilirsiniz.

Bölünmüş Form aracını kullanarak bölünmüş form oluşturmak için:

Gezinti Bölmesi'nde, formunuzda olmasını istediğiniz veriyi içeren tablo veya sorguyu tıklatın. Diğer bir seçenek olarak tablo veya sorguyu Veri Sayfası görünümünde açın.
Oluştur sekmesinin Formlar grubunda Formu Böl'ü tıklatın.Access, formu oluşturur ve Düzen görünümünde görüntüler. Düzen görünümünde, formda veri görüntülenirken tasarım değişiklikleri yapabilirsiniz. Örneğin, gerekiyorsa metin kutularının boyutunu verilere uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Form görünümleri konusunda daha fazla bilgi için Düzen ve Tasarım görünümünü anlama bölümüne bakın.

Çoklu Öğe aracını kullanarak birden çok kayıt görüntüleyen form oluşturma

Basit Form aracını kullanarak form oluşturduğunuzda, Access'in oluşturduğu formda aynı anda tek bir kayıt görüntülenir. Birden çok kayıt görüntüleyen ama veri sayfasına göre daha fazla özelleştirilebilir olan bir form istiyorsanız, Çoklu Öğe aracını kullanabilirsiniz.

Gezinti Bölmesi'nde, formunuzda görmek istediğiniz veriyi içeren tablo veya sorguyu tıklatın.
Oluştur sekmesinin Formlar grubunda Birden Çok Öğe'yi tıklatın.Access, formu oluşturur ve Düzen görünümünde görüntüler. Düzen görünümünde, formda veri görüntülenirken tasarım değişiklikleri yapabilirsiniz. Örneğin, metin kutularının boyutunu verilere uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Çoklu Öğe aracını kullandığınızda, Access'in oluşturduğu form veri sayfasına benzer. Veri, satırlar ve sütunlar halinde düzenlenir ve aynı anda birden çok kayıt görürsünüz. Ancak, Çoklu Öğe formu, veri sayfasına göre daha fazla özelleştirme seçeneği sunar (örneğin grafik öğeleri, düğmeler ve diğer denetimleri ekleyebilme).

Form Sihirbazı'nı kullanarak form oluşturma

Formunuzda görünen alanlar konusunda daha seçici olmak için daha önce bahsedilen çeşitli form oluşturma araçları yerine Form Sihirbazı'nı kullanabilirsiniz. Verilerin nasıl gruplandırılacağını ve sıralanacağını da tanımlayabilir ve tablolarla sorgular arasındaki ilişkileri önceden belirtmiş olmanız koşuluyla birden çok tablo veya sorgudan gelen alanları kullanabilirsiniz.

Oluştur sekmesinin Formlar grubunda Diğer Formlar'ı ve sonra da Form Sihirbazı'nı tıklatın.Form Sihirbazı'na ait sayfalardaki yönergeleri uygulayın.

Not Formunuza birden çok tablo ve sorgudaki alanları eklemek istiyorsanız, Form Sihirbazı'nın ilk sayfasında, ilk tablodaki veya sorgudaki alanları seçtikten sonra İleri veya Son öğesini tıklatmayın. Bunun yerine, tablo veya sorgu seçmek için adımları yineleyin ve forma eklemek istediğiniz ek alanları tıklatın. Ardından devam etmek için İleri veya Son öğesini tıklatın.

Sihirbazın son sayfasında Son düğmesini tıklatın.
Boş Form aracını kullanarak form oluşturma
Sihirbaz veya form oluşturma araçları gereksinimlerinizi karşılamıyorsa, form oluşturmak için Boş Form aracını kullanabilirsiniz. Bu, özellikle formunuza yalnızca birkaç alan koymayı düşünüyorsanız hızlı bir form oluşturma yolu olabilir.

Oluştur sekmesinin Formlar grubunda Boş Form'u tıklatın.Access, Düzen görünümünde boş bir form açar ve Alan Listesi bölmesini görüntüler.

Bu iki görünüm aynı veri kaynağına bağlıdır ve birbirleriyle daima zaman uyumludur. Formun bir bölümünde bir alan seçildiğinde, formun diğer bölümünde de aynı alan seçilir. Kayıt kaynağı güncelleştirilebilir olduğu ve form bu eylemleri gerçekleştiremeyecek şekilde yapılandırılmadığı müddetçe, her iki kısımda da Veri ekleme, düzenleme veya silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bölünmüş formlarla çalışmak, tek bir formda iki form türünün özelliklerinden faydalanmanızı sağlar. Örneğin, formun veri sayfası kısmını bir kaydın yerini hızla bulmak ve ardından form kısmını da kaydı görüntülemek veya düzenlemek için kullanabilirsiniz.

Bölünmüş Form aracını kullanarak bölünmüş form oluşturmak için:

Gezinti Bölmesi'nde, formunuzda olmasını istediğiniz veriyi içeren tablo veya sorguyu tıklatın. Diğer bir seçenek olarak tablo veya sorguyu Veri Sayfası görünümünde açın.

Oluştur sekmesinin Formlar grubunda Formu Böl'ü tıklatın.Access, formu oluşturur ve Düzen görünümünde görüntüler. Düzen görünümünde, formda veri görüntülenirken tasarım değişiklikleri yapabilirsiniz.
Örneğin, gerekiyorsa metin kutularının boyutunu verilere uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Çoklu Öğe aracını kullanarak birden çok kayıt görüntüleyen form oluşturma

Basit Form aracını kullanarak form oluşturduğunuzda, Access'in oluşturduğu formda aynı anda tek bir kayıt görüntülenir. Birden çok kayıt görüntüleyen ama veri sayfasına göre daha fazla özelleştirilebilir olan bir form istiyorsanız, Çoklu Öğe aracını kullanabilirsiniz.

Oluştur sekmesinin Formlar grubunda Birden Çok Öğe'yi tıklatın.Access, formu oluşturur ve Düzen görünümünde görüntüler. Düzen görünümünde, formda veri görüntülenirken tasarım değişiklikleri yapabilirsiniz. Örneğin, metin kutularının boyutunu verilere uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Çoklu Öğe aracını kullandığınızda, Access'in oluşturduğu form veri sayfasına benzer. Veri, satırlar ve sütunlar halinde düzenlenir ve aynı anda birden çok kayıt görürsünüz. Ancak, Çoklu Öğe formu, veri sayfasına göre daha fazla özelleştirme seçeneği sunar (örneğin grafik öğeleri, düğmeler ve diğer denetimleri ekleyebilme).

Form Sihirbazı'nı kullanarak form oluşturma

Formunuzda görünen alanlar konusunda daha seçici olmak için daha önce bahsedilen çeşitli form oluşturma araçları yerine Form Sihirbazı'nı kullanabilirsiniz. Verilerin nasıl gruplandırılacağını ve sıralanacağını da tanımlayabilir ve tablolarla sorgular arasındaki ilişkileri önceden belirtmiş olmanız koşuluyla birden çok tablo veya sorgudan gelen alanları kullanabilirsiniz.

Oluştur sekmesinin Formlar grubunda Diğer Formlar'ı ve sonra da Form Sihirbazı'nı tıklatın.Form Sihirbazı'na ait sayfalardaki yönergeleri uygulayın.

Not:

Formunuza birden çok tablo ve sorgudaki alanları eklemek istiyorsanız, Form Sihirbazı'nın ilk sayfasında, ilk tablodaki veya sorgudaki alanları seçtikten sonra İleri veya Son öğesini tıklatmayın. Bunun yerine, tablo veya sorgu seçmek için adımları yineleyin ve forma eklemek istediğiniz ek alanları tıklatın. Ardından devam etmek için İleri veya Son öğesini tıklatın.

Sihirbazın son sayfasında Son düğmesini tıklatın.
Boş Form aracını kullanarak form oluşturma
Sihirbaz veya form oluşturma araçları gereksinimlerinizi karşılamıyorsa, form oluşturmak için Boş Form aracını kullanabilirsiniz. Bu, özellikle formunuza yalnızca birkaç alan koymayı düşünüyorsanız hızlı bir form oluşturma yolu olabilir.

Oluştur sekmesinin Formlar grubunda Boş Form'u tıklatın.Access, Düzen görünümünde boş bir form açar ve Alan Listesi bölmesini görüntüler.

Alan Listesi bölmesinde, formda görmek istediğiniz alanları içeren tablo veya tabloların yanındaki artı işaretini (+) tıklatın.Forma alan eklemek için, alanı çift tıklatın veya forma sürükleyin. Bir kerede birkaç alan birden eklemek için CTRL tuşunu basılı tutun ve birkaç alanı tıklatın ve ardından bunları aynı anda forma sürükleyin.

Not:

Alan Listesi bölmesindeki tabloların sırası, formun o sırada hangi bölümünün seçilmiş olduğuna göre değişir. Forma alan ekleyemiyorsanız, formun farklı bir bölümünü seçip alanı yeniden eklemeyi deneyin.

Forma logo, başlık, sayfa numarası veya tarih ve saat eklemek için Biçimlendirme sekmesindeki Denetimler grubunda bulunan araçları kullanın.

Forma daha çeşitli denetimler eklemek isterseniz, formu sağ tıklatıp Tasarım Görünümü'nü tıklatarak Tasarım görünümüne geçin. Bundan sonra Tasarım sekmesindeki Denetimler grubunda bulunan araçları kullanabilirsiniz.

Denetimleri anlama

Denetimler veri görüntüleyen, eylemler gerçekleştiren ve etiketler ve görüntüler gibi kullanıcı arabirimini geliştiren bilgileri görüntülemenize ve bu bilgilerle çalışmanıza olanak veren nesnelerdir. En sık kullanılan denetim, metin kutusudur ama etiketler, onay kutuları ve alt form/alt rapor denetimleri gibi denetimler de vardır.

Denetimler ilişkili, ilişkisiz ve hesaplanan olabilir:

İlişkili denetim Veri kaynağı, bir tablo veya sorgudaki bir alan olan denetime, ilişkili denetim adı verilir. Veritabanınızdaki alanlardan gelen değerleri görüntülemek için ilişkili denetimleri kullanırsınız. Değerler metin, tarihler, sayılar, Evet/Hayır değerleri, resimler veya grafikler olabilir.

Örneğin, bir çalışanın soyadını görüntüleyen bir formdaki metin kutusu, bu bilgiyi Çalışanlar tablosundaki Soyadı alanından alabilir.

İlişkisiz denetim Alan veya deyim gibi veri kaynağı olmayan bir denetime ilişkisiz denetim denir. Bilgileri, çizgileri, dikdörtgenleri ve resimleri görüntülemek için ilişkisiz denetimleri kullanırsınız. Örneğin, formun başlığını görüntüleyen bir etiket, ilişkisiz denetimdir.

Hesaplanan denetim Veri kaynağı, alan yerine bir deyim olan denetime hesaplanan denetim denir. Deyim tanımlayarak denetimde veri kaynağı olarak kullanmak istediğiniz değeri belirtirsiniz. Deyim; işleçlerin ( = ve + gibi), denetim adlarının, alan adlarının, tek bir değer getiren işlevlerin ve sabit değerlerin bir bileşimi olabilir. Örneğin, aşağıdaki deyim, Birim Fiyat alanındaki değeri sabit bir değerle (0,75) çarparak, bir ürünün fiyatını yüzde 25 indirimli olarak hesaplar.

Kod: Tümünü seç

= [Birim Fiyat] * 0,75
Bir deyim, formun temel aldığı tablo veya sorgudaki bir alandan veya formdaki başka bir denetimden gelen verileri kullanabilir.

Form oluşturduğunuzda, önce bütün ilişkili denetimleri, özellikle de formdaki denetimlerin çoğunluğunu oluşturuyorlarsa, eklemek ve düzenlemek büyük olasılıkla en verimli yoldur. Daha sonra Tasarım görünümünün Tasarım sekmesinde yer alan Denetimler grubundaki araçları kullanarak tasarımı tamamlayan ilişkisiz ve hesaplanan denetimleri ekleyebilirsiniz.

Denetimin verilerini aldığı alanı tanımlayarak, denetimi bir alanla ilişkilendirirsiniz. Alanı Alan Listesi bölmesinden forma sürükleyerek, seçili alanla ilişkili bir denetim oluşturabilirsiniz. Alan Listesi bölmesi, formun temel aldığı tablo veya sorgunun alanlarını görüntüler. Alan Listesi bölmesini görüntülemek için ALT+F8 tuşlarına basın veya Tasarım sekmesinde, Araçlar grubunda, Varolan Alanı Ekle öğesini tıklatın. Alan Listesi bölmesindeki bir alanı çift tıklattığınızda, Access forma o alan için uygun denetim türünü ekler.

Diğer bir seçenek olarak, alan adını denetimin kendisine veya denetimin özellik sayfasındaki Denetim Kaynağı değeri ile ilgili kutuya yazarak, alanı bir denetimle ilişkilendirebilirsiniz. Özellik sayfası, denetimin ad, veri kaynağı ve biçim gibi özelliklerini tanımlar. Özellik sayfasını açmak için F4 tuşuna basın.

Alan Listesi bölmesini kullanmak, iki nedenden dolayı ilişkili denetim oluşturmanın en iyi yoludur:

Access denetimin iliştirilmiş etiketini otomatik olarak alanın adıyla (veya temel alından tablo veya sorguda o alan için tanımlanan başlıkla) doldurur, böylece denetimin etiketini yazmak zorunda kalmazsınız.

Access otomatik olarak denetimin pek çok özelliğini, temel alınan tablo veya sorgudaki alanın özelliklerine göre, uygun değerlere ayarlar (örneğin Biçim, Ondalık Basamaklar ve Giriş Maskesi özellikleri).

Zaten bir ilişkisiz denetim oluşturduysanız ve onu bir alanla ilişkilendirmek istiyorsanız, denetimin Denetim Kaynağı özellik kutusundaki değeri alanın adına ayarlayın. Denetim Kaynağı özelliğiyle ilgili ayrıntılar için, imleç özelliğin açılan listesindeyken F1 tuşuna basın.

Denetim düzenlerini anlama

Denetim düzenleri, denetimlerinizi yatay ve dikey şekilde hizalayarak formunuza standart bir görünüm kazandıran kılavuzlardır. Denetim düzenini, her hücresinde bir denetim bulunan bir tablo gibi düşünebilirsiniz. Aşağıdaki yordamlarda denetim düzenlerine denetim ekleme, kaldırma veya yeniden düzenleme işlemlerinin nasıl yapılacağı gösterilmiştir.

Denetim düzenleri iki şekilde gelir: sekmeli ve yığın.

Sekmeli denetim düzenlerinde, denetimler elektronik tablolarda olduğu gibi, etiketleri yukarıda olan satır ve sütunlar halinde düzenlenir. Sekmeli denetimler her zaman formun iki bölümü kaplar; denetimler hangi bölümde
olursa olsun, etiketler üstteki bölümdedir Yığın düzenlerinde denetimler, kağıt formlarda karşılaştıklarınız gibi, her birinin solunda bir etiketle birlikte dikey olarak yer alır. Yığın düzenleri her zaman tek bir form bölümü içinde yer alır. Bir formda her iki türde birden fazla denetim düzeniniz olabilir. Örneğin, her kayıt için bir satır veri oluşturmak üzere bir sekmeli düzeniniz ve bunun altında aynı kayıttan ek veri içeren bir veya daha fazla yığın düzeniniz olabilir.

Yeni denetim düzeni oluşturma

Access aşağıdaki durumlarda yığın denetim düzenlerini otomatik olarak oluşturur:

Oluştur sekmesindeki Formlar grubunda Form'u tıklatarak yeni bir form oluşturduğunuzda. Oluştur sekmesindeki Formlar grubunda Boş Form'u tıklatarak yeni bir form oluşturduktan sonra, Alan Listesi bölmesinden forma bir alan sürüklediğinizde. Varolan bir formda, aşağıdakileri yaparak yeni bir denetim düzeni oluşturabilirsiniz:

Düzene eklemek istediğiniz bir denetimi seçin.

Aynı düzene başka denetimler de eklemek isterseniz, üst krkt tuşunu basılı tutarak bu denetimleri seçin.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Access Veritabanı Notlarım,Mayıs 2010