Office 2007 Access kısa ip uçları-2

Excel, Word, Access, Power Point programlarıyla ilgili ipuçları ve bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8504
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Office 2007 Access kısa ip uçları-2

Mesaj gönderen trwe »

Access Tablo Oluşturma:

Oluştur sekmesindeki Tablolar grubunda bulunan araçları kullanarak varolan bir veritabanına yeni tablo ekleyebilirsiniz.Veri Sayfası görünümünde boş bir tablo oluşturmak için Tablo'yu tıklatın. Veri sayfası görünümünü kullanarak hemen veri girmeye başlayabilir ve işleminize devam ederken Access'in sizin için tablo yapısını oluşturmasını sağlayabilirsiniz veya Tasarım görünümünü kullanarak önce tablo yapısını oluşturabilir ve ardından verinizi girmek için Veri sayfası görünümüne geçebilirsiniz. Hangi görünümle başladığınıza bakılmaksızın, Access penceresinin durum çubuğundaki görünüm düğmelerini kullanarak her zaman diğer görünüme geçebilirsiniz.

Veri sayfası görünümünde başlayarak tablo ekleme Veri sayfası görünümünde, hemen veri girebilirsiniz. Access ise sahne arkasında tablo yapısını oluşturur. Alan adları sayısal olarak (Alan1, Alan2 gibi) atanır, Access de girdiğiniz veri türünü temel alan veri türünü ayarlar.

Oluştur sekmesinin Tablolar grubunda Tablo'yu tıklatın Access tabloyu oluşturur, ardından imleci Yeni alan ekleyin sütunundaki ilk boş hücreye koyar.

Not Yeni alan ekleyin adlı bir sütun görmüyorsanız, Veri sayfası görünümünde değil, Tasarım görünümünde olabilirsiniz. Veri sayfası görünümüne geçmek için, Gezinti Bölmesi'nde tabloyu çift tıklatın. Access sizden yeni tablo için bir ad ister, ardından Veri sayfası görünümüne geçer.

Veri Sayfası sekmesinin Alanlar ve Sütunlar grubunda Yeni Alan'ı tıklatın.Access, sık kullanılan alan türlerinin listesini içeren Alan Şablonları bölmesini görüntüler. Bu alanlardan birini veri sayfanıza sürüklerseniz, Access o ada sahip bir alan ekler ve özelliklerini o alan türü için uygun değerlere getirir. Daha sonra özellikleri değiştirebilirsiniz. Alanı, veriyi içeren veri sayfasının bulunduğu yere taşımanız gerekir. Alanın nereye yerleştirileceğini gösteren dikey bir ekleme çubuğu görünür.

Veri eklemek için ilk boş hücreye yazmaya başlayın veya bu makalede daha sonra anlatılacağı gibi başka bir kaynaktan veri yapıştırabilirsiniz.

Sütunu (alanı) yeniden adlandırmak için, sütun başlığını çift tıklatın, ardından yeni adı girin. Her alana anlamlı bir ad vermekte yarar vardır; böylece Alan Listesi bölmesinde gördüğünüzde içeriğini anlayabilirsiniz.

Sütunu taşımak için, sütun başlığını tıklatarak sütunu seçin, ardından istediğiniz yere sürükleyin. Ayrıca, birkaç bitişik sütun seçebilir ve bunların hepsini birlikte yeni konuma sürükleyebilirsiniz.

Tasarım görünümünde başlayarak tablo ekleme Tasarım görünümünde, önce yeni tablonun yapısını oluşturursunuz. Ardından ya veri girmek için Veri sayfası görünümüne geçersiniz ya da yapıştırma veya ekleme gibi farklı yöntemler kullanarak verinizi girersiniz.

Oluştur sekmesinin Tablolar grubunda Tablo Tasarımı'nı tıklatın.Tablonuzdaki her alan için, Alan Adı sütununa bir ad girin, ardından Veri Türü listesinden bir veri türü seçin.

Not Alan Adı ve Veri Türü sütunlarını görmüyorsanız, Tasarım görünümünde değil, Veri sayfası görünümünde olabilirsiniz. Tasarım görünümüne geçmek için, Access penceresinin durum çubuğundaki Tasarım görünümü düğmesini tıklatın. Access, sizden yeni tablo için bir ad ister, ardından Tasarım görünümüne geçer.

İsterseniz, Açıklama sütununda her alan için açıklama girebilirsiniz. Ekleme noktası bir alanda olduğunda o alana yönelik girdiğiniz açıklama durum çubuğunda görüntülenir; ayrıca bu açıklama, söz konusu alanı Alan Listesi bölmesinden bir forma veya rapora sürükleyerek oluşturduğunuz her tür denetimde ve o alan için Form Sihirbazı veya Rapor Sihirbazı tarafından oluşturulan denetimlerde durum çubuğu metni olarak kullanılır.

Tüm alanlarınızı kaydettikten sonra, tabloyu kaydedin:

Microsoft Office Düğmesi'ni ve sonra da Kaydet'i tıklatın.

Veri sayfası görünümüne geçip ilk boş hücreyi tıklatarak ve yazarak istediğiniz zaman tabloya veri girmeye başlayabilirsiniz. Sonraki bölümde anlatıldığı gibi, başka bir kaynaktan da veri yapıştırabilirsiniz.

Bazı verileri girdikten sonra, tablonuza bir veya daha fazla alan eklemek isterseniz, Veri sayfası görünümündeki Yeni alan ekleyin sütununa yazmaya başlayabilir veya Veri Sayfası sekmesinde Alanlar ve Sütunlar grubundaki komutları kullanarak yeni alanlar ekleyebilirsiniz.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Accesss Veritabanı Notlarım,Mayıs 2010
TRWE_2012-GET LINUXMASTER # >_
Alaydan Yetişme PC KullanıcısıCevapla