Excel 2007 Kullanım ipuçları-6-7-8

Excel, Word, Access, Power Point programlarıyla ilgili ipuçları ve bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8511
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Excel 2007 Kullanım ipuçları-6-7-8

Mesaj gönderen trwe »

Excel Sayı Girme
Excel sayıları hücrenin sağ tarafına hizalar.

Miktar sütunu olan C sütununa satış miktarlarını girmek için, dolar işaretini ($) ile yanına miktarı yazın.
Diğer sayılar ve bunları girme
Kesirleri girmek için, tam sayı ile kesir arasında boşluk bırakın. Örneğin 1 1/8.
Yalnızca kesir kısmını girmek için, önce bir sıfır girin. Örneğin, 0 1/4. Sıfırı yazmadan doğrudan 1/4'ü girerseniz, Excel sayıyı 4 Ocak tarihi olarak yorumlar.
Parantezleri kullanarak negatif sayıyı göstermek için (100) girerseniz, Excel bu sayıyı -100 olarak gösterir.

Excel Hücreler
Yeni çalışma kitabı açtığınızda, ilk hücre etkindir. Bu hücrenin siyah bir çerçevesi vardır. İkinci resimde, C5 hücresi seçilidir ve etkin hücre budur. Siyah çerçevelidir.

Sütun C vurgulanmıştır.
Satır 5 vurgulanmıştır.
Etkin hücre olan C5 hücresi, çalışma sayfasının sol üst köşesindeki Ad Kutusu'nda gösterilir.

Hücreler, işe başladığınız ve çalışma sayfasına veri girdiğiniz yerdir.
Yeni bir çalışma kitabı açtığınızda, sol üst köşede gördüğünüz ilk hücre siyah çerçevelidir; bu, girdiğiniz verilerin oraya yazılacağını gösterir.

Hücre seçmek için çalışma sayfasındaki herhangi bir hücreyi tıklatarak istediğiniz yere veri girebilirsiniz. Ancak, çoğu durumda veri girmeye başlamak için ilk hücre (veya yakınındaki bir hücre) iyi bir yerdir.

Hücrelerden birini seçtiğinizde, bu etkin hücre olur. Hücre etkin olduğunda siyah çerçeveli gösterilir ve hücrenin bulunduğu sütun ve satırın başlıkları vurgulanır.

Örneğin, 5. satır ve C sütunundaki hücreyi seçtiğinizde, C sütununun ve 5. satırın başlıkları vurgulu ve hücre çerçeveli gösterilir. Söz konusu hücre C5 hücresi olarak bilinir; C5, hücre başvurusudur.

Çerçeveli hücreyle vurgulanmış sütun ve satır başlıkları C5 hücresinin etkin hücre olduğunu görmenizi kolaylaştırır. Ayrıca, etkin hücrenin hücre başvurusu çalışma sayfasının sol üst köşesindeki Ad Kutusu'nda görüntülenir. Ad Kutusu'na bakarak etkin hücrenin hücre başvurusunu görebilirsiniz.

Çalışma sayfasının en üstündeki ilk birkaç hücreden birindeyseniz, bütün bu göstergelerin fazla önemi yoktur. Ancak çalışma sayfasında ortalara ve aşağılara doğru ilerledikçe çalışmanıza yardımcı olurlar. Her çalışma sayfasında 17.179.869.184 hücre olduğunu unutmayın. Nerede olduğunuzu gösterecek hücre başvurusu olmasa sayfada kaybolabilirsiniz.

Örneğin, birisine çalışma sayfasında belli verilerin nerede olduğunu veya nereye girilmesi gerektiğini söylemeniz gerektiğinde hücre başvurusunu bilmek önemlidir.
Excel Veri Girişi
Veri girerken, sütunların başına başlıklarını girerek işe başlamanızı öneririz; böylece çalışma sayfanızı paylaşan herkes verilerin ne anlama geldiğini görebilir (ve daha sonraki baktığınızda siz de görebilirsiniz).
Resimde, çalışma sayfasının üst kısmı boyunca gösterilen sütun başlıkları yılın aylarıdır.

Genellikle satır başlıklarını de girmek istersiniz. Resimde, sol tarafta yukarıdan aşağıya doğru gösterilen satır başlıkları şirket adlarıdır.
Excel Çalişma Kitabı Hakkında:
Yeni çalışma kitabında boş bir çalışma sayfası.

Açtığınız ilk çalışma kitabı Kitap1 olarak adlandırılır. Bu başlık çalışma kitabı kendi başlığı ile kaydedilinceye kadar pencerenin üstündeki başlık çubuğunda görünür.Çalışma kitabının alt kısmındaki sayfa sekmeleri.

Excel'i başlattığınızda, çalışma kitabı adı verilen bir dosyayı açarsınız. Her yeni çalışma kitabı bir belgedeki sayfalar gibi olan üç çalışma sayfasıyla açılır. Verileri, çalışma sayfalarına girersiniz. (çalışma sayfaları kimi zaman elektronik tablo olarak adlandırılır.)
Her çalışma sayfasında, çalışma kitabı penceresinin sol alt kısmında yer alan çalışma sekmesinin üstünde sayfanın adı bulunur: Sayfa1, Sayfa2 ve Sayfa3. Sayfa sekmelerini tıklatarak çalışma sayfalarını görüntülersiniz.

Çalışma sayfalarındaki bilgileri kolayca tanımlamak için sayfa sekmelerini yeniden adlandırmak iyi bir yöntemdir. Örneğin, aylara göre bütçeyi veya öğrenci notlarını içeren sayfaların sekmelerini Ocak, Şubat ve Mart olarak, satış bölgelerini Kuzey Kıyısı veya Batı Kıyısı olarak adlandırabilirsiniz.

Üçten fazla çalışma sayfası gerektiğinde başka çalışma sayfaları ekleyebilirsiniz. Üç çalışma sayfası gerekmediğinde ise, bunların birini veya ikisini silebilirsiniz; ancak silmek zorunda da değilsiniz. Ayrıca sayfalar arasında geçiş yapmak için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz.

Sol üst kısımdaki Microsoft Office Düğmesi'ni tıklatın. Ardından Yeni'yi tıklatın. Yeni Çalışma Sayfası penceresinde Boş çalışma sayfası'nı tıklatın.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER # >_
Alaydan Yetişme PC KullanıcısıCevapla