Microsoft OneNote Uygulamasını Mutlaka Kullanın...

Excel, Word, Access, Power Point programlarıyla ilgili ipuçları ve bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9639
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Microsoft OneNote Uygulamasını Mutlaka Kullanın...

Mesaj gönderen trwe »

Microsoft OneNote’u kullanabileceğiniz 10 benzersiz yol

OneNote, Microsoft’un en hafife alınan uygulamalarından biri. Sadece not tutup, yapılacaklar listesi tutmaya yaramıyor, ayrıca bunları kalemle yapabilmenizi, el yazınızı metine çevirmenizi ve yemek tarifleri listenizi düzenlemenizi sağlıyor. OneNote neredeyse her iş için uygun. Bu uygulamanın inanılmaz kullanışlı olması, onu konumuzla daha da ilişkili yapıyor.

OneNote ayrıca mobil cihazlar için de uygun ve çok kullanışlı. Aşağıdaki öneriler temel olarak Windows ve Mac OS X üzerinde çalışan OneNote 2013 için.

Alışveriş Listenizi Düzenleyin

Hiç süpermarkete girip kendinizi oraya ne için geldiğinizi unutmuş olarak buldunuz mu? Kağıda yazılmış bir liste dahi olsa, yanınızda bir kalem yoksa, işaretleyemediğiniz için ne almanız gerektiğini unutmanız çok kolay.

2010 yılında, Windows Phone piyasaya sürüldüğünde, tanıtımlardan birinde (aynı zamanda Windows 7 tanıtımı yapan Microsoft “çoklu-ürün” reklamı), bir baba alışverişe çıkıyor, telefonunda OneNote kullanıyor ve bir yolculukta olan yaramaz çocukları tarafından gönderilmiş alışveriş listesi var. Muhtemelen listeyi oluşturabilmek için aynı Microsoft hesabı hem telefonda hem de OneNote üzerinde kullanılıyor.

Bununla birlikte OneNote’da bir alışveriş listesi oluşturmak için bir Windows Phone kullanmanıza gerek yok, çünkü note uygulamaları artık Android ve iOs (ve tabii ki Mac OS X) için uyumlu. Basitçe cihazınızda bir liste oluşturun, seçim yapın, “Yapılacak” gibi bir isim verin ve kutulara tik atın. Alışveriş yaparken, devam ederken alınanların yanına işaret koyun – ve diğer alınacaklarla ilgilenin.

OneNote’da Yemek Tariflerinizi Düzenleyin

Eğer azıcık da olsa yemek yemeyi (veya yapmayı) seviyorsanız OneNote’da tariflerinizi düzenlemenin ne kadar kolay olduğuyla ilgilenebilirsiniz.

Bunu birçok farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Notebook’unuzda yeni bir bölüm açıp “Tarifler” şeklinde adlandırarak başlayabilirsiniz. Cihazınızın kamerasını kullanarak yemeklerin kitap ya da dergilerdeki fotoğrafını çekebilir veya tarayıcınızdaki Yazdır özelliği ile (OneNote’u yazıcı olarak seçmeniz gerekiyor) tariflerinizi yeni bir bölüme ekleyebilir, onları her birini ayrı sayfalar olacak şekilde düzenleyebilirsiniz, ya da yemek tarzlarına göre sınıflandırabilirsiniz.

El yazısına uyumlu bir cihaz ile, parmağınızı ya da kalem kullanarak tarifleri yaptığınız şekliyle kaydedebilirsiniz – belki ölçülerden biri tam olarak okunmayabilir, ya da fırınınızın sıcaklık ayarında bir düzeltmeye gidebilirsiniz!

Haber okumak için OneNote

OneNote’u kullanmanın inanılmaz yollarından biri de Newsreader uygulamalarına uyum sağlaması. Kulağa çok mümkün gelmeyebilir, IFTTT sayesinde bu gayet mümkün, ki yakın zamanda bir OneNote kanalı açıldı. Birçok farklı birleştirme mümkün, tarifler kullanıma açık; ve biz bu konuda en iyilerden biri olduğunu düşünüyoruz.

Tarifler, Feedly kullanıyor, gazete okuyucunuzda beğendiğiniz yazıları seçmenize izin veriyor ve OneNote’da favorilerinize ekleyebiliyorsunuz. Bu özellikle kullanışlı çünkü sağlama yapmanız ve daha sonra bulabilirsiniz ve elbette OneNote içerikleri bulmanız daha da kolaylaşsın diye diğer cihazlarla senkronize olabiliyor.

Medya Oynatıcınız Olarak Kullanın

iTunes, Xbox Music veya diğer müzik oynatıcınızda parça listesi oluşturacak vakit bulamıyor musunuz? Neden favori şarkılarınızı bir OneNote sayfası ile çalmayasınız?

OneNote ile çalışıyorsanız daha da kullanışlı olan bu özellikle uzun bir liste oluşturabilirsiniz. Bütün yapmanız gereken, istediğiniz MP3’ü Windows Explorer kullanarak aramak, sonrasında da sürükle bırak yöntemiyle OneNote’unuza taşımak. Buradan, istediğiniz sıralamayla düzenleyebilir, üzerlerine tıklayarak dinleyebilirsiniz.

Unutmayın ki MP3’ler üzerinde çalıştığınız dosyaların bir parçası oluyor. Eğer OneDrive kullanıyorsanız ayrıca bulut ile senkronize oluyor ve sayfayla işiniz bittiğinde OneNote’dan parçaları silerek inanılmaz büyük boyutlu dosyalarla karşılaşmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Bir Demo Kaydı Oluşturun

Bu, OneNote’da görüşmeler için kullanılan bir dönüştürme olarak adlandırılabilir. Eğer bir müzisyenseniz ya da şarkıcı, şarkı sözü yazarı; kayıtlarınızı tutmanın, bütün müziklerinizi, notlarınızı, notalarınızı, akor ve değişiklerinizi ve şarkı sözlerinizi aynı ekranda saklamanın kolay bir yolunu arıyorsanız, OneNote bunu yapmanın en iyi yollarından biri – aynı anda kayıt yapmanıza da izin veriyor.

Demo kaydı almak için ihtiyaç duyduğunuz her şeyi hazırladıktan sonra, kayda başlamak için Insert > Record Audio seçeneğine tıklayın. Açıkçası bu uygulama radyo istasyonları veya kayıt şirketleri için hazırlanmış değil. Daha çok ürettiklerinizi grup arkadaşlarınızla, beraber müzik yaptığınız kimselerle ya da daha sonra geliştirebilmeniz için kayıt almanızı sağlıyor.

Text To Speech (Yazıdan Konuşmaya) Özelliği ile Mülakat Yapın

Yazarlar veya araştırmacılar için uygulamanın kayıt hizmetini kullanmak bir zorunluluk ve yazının sayfadaki görünüşü ile birleşince, soruları sizin sorduğunuz şekliyle kolaylıkla kaydeden bir cihaz olan bilgisayar ya da Windows tabletinizdeki OneNote’unuzu çok seveceksiniz.

OneNote’unuzda sorularınızı yazarak mülakatınızı hazırlayın. Mülakata başladığınızda, Insert > Record Audio (veya Record Video) seçeneklerini kullanarak konuşmanızın kaydını alabilirsiniz. Mülakatı kopyalamak artık, istediğiniz zaman oynat – durdur özelliklerini kullanmak kadar kolay. İsterseniz Windows Konuşma Tanılama aracını kullanarak mülakatı nasıl gerçekleştiyse öyle kaydedebilirsiniz!

OCR: Resimleri Yazıya Dönüştürün

OneNote’un harika özelliklerinden bir diğeri ise OCR, Optik Karakter Tanılama. Bu, resimlerin (hatta belki Windows Phone ile çektiğiniz fotoğrafların) taranıp içlerindeki yazının algılanıp OneNote’da düzenleyebileceğiniz bir yazıya dönüştürmesi demek.

Yukarıdaki öneriden yola çıkarak, tarihi bir yazıyı hızlıca kopyalamak isteyebilirsiniz, böylece benzer araştırmalar yapan diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Alternatif olarak, OCR’ı hızlı bir not alma aracı olarak da kullanabilirsiniz – bu özellikle spesifik konular üzerine yayın yapan yazarlar için çok kullanışlı bir fonksiyon.

Fişlerinizi ve Faturalarınızı Tarayın ve Düzenleyin

OCR ayrıca fiş, fatura vb. tarama ve düzenleme konusunda önemli kolaylık sağlıyor. OneNote’a eklenen her şey aranabilir, bu da demek oluyor ki tarih, isim, marka veya harcanan miktar girerek her türlü fişe veya faturaya ulaşmanız mümkün.

Fiş toplamak için iyi bir nedeniniz varsa (yeni şirket kurmuş girişimcilere selam), böyle bir özellik gider harcamalarınız için zamandan çokça tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bunu denemeyi mi düşünüyorsunuz? Fişler ve faturalar için özel bir bölüm açıp bunları da aylık ödemeler şeklinde gruplandırmanız iyi bir fikir olacaktır. Böylece onlara kolaylıkla ulaşabilir ve aynı zamanda dijital birer kopyalarını saklayabilirsiniz.

IFTTT ile Instagram Fotoğraf Albümü Oluşturun

IFTTT OneNote sayfasında (yukarıda görünen) hızlı bir arama ile bir sürü faydalı otomasyon bulunabilir, ancak bunlardan en etkililerinden biri OneNote hesabınıza yüklenen fotoğraflardan bir albüm oluşturanı. Instagram’da her yeni fotoğraf paylaşımınızda, OneNote notebook’unuz ile senkronize oluyor ve size resimlerinizin daha ulaşılabilir, daha taranabilir bir formda kayıt etme imkanı sunuyor.

Şu ihtimaller yüksek: not defterinizi Word veya PDF formatına dönüştürebilirsiniz (File > Export kullanarak) ve daha sonra Lukapu veya AfilliKitap gibi POD çözümü sunan basılı bir kitap elde edebilirsiniz.

OneNote için Başka Benzersiz Kullanım Alanınız Var Mı?

Size Microsoft OneNote için çok alışılmadık kullanım yöntemleri açıkladık; newsreader’dan tarifleri düzenlemeye, mülakat ve hatta fatura fiş işlerine kadar. IFTTT’nin entegrasyonunun kattığı boyut ise ayrı bir gelişme

Kaynak Site: https://sosyalmedya.co
Makale Yazarı: https://sosyalmedya.co/author/alparslan/

Derleyen_Araştıran_Düzenleyen: TRWE_2012 (Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı)
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9639
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Microsoft OneNote Uygulamasını Mutlaka Kullanın...

Mesaj gönderen trwe »

Not:

Bu güzel ve yararlı uygulama için benimde bir-iki ekran görüntüm var.

Resim

Makale_veya web deki bilgilerin tutulabileceği devasa not defteri (aynı sordumnetforum gibi)

Resim

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9639
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Microsoft OneNote Uygulamasını Mutlaka Kullanın...

Mesaj gönderen trwe »

Galiba Kimse Bu Uygulamayı;

1.Ya bilmiyor
2.Ya İlgilenmiyor
3.Ya da ben anlatamıyorum.....!


Ama gerçekten çok iyi......bir uygulama EverNote beş basar.....!


Resim

Mesela bu forum'un yöneticisi,kurucusunun bir makalesini kendisine göre TRWE_2012 düzenlemiş ve katologlamıştır.Gerçekten çok iyi bir uygulama.Microsoft kedi olalı bir fare tutmuş bu yazılım açısından.....

Kullanın ve görün not almanın rahatlığını

TRWE_2012
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
orhankendi
Bit
Bit
Mesajlar: 29
Kayıt: 22 Mar 2019, 17:57

Re: Microsoft OneNote Uygulamasını Mutlaka Kullanın...

Mesaj gönderen orhankendi »

ya epey zaman önce indirmiş hiç kullanmayınca kaldırmıştım.. Arttık daha yoğun bir tempodayım tekrar denicem işime yarar belki

Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1069
Kayıt: 14 May 2010, 14:50
cinsiyet: Erkek

Re: Microsoft OneNote Uygulamasını Mutlaka Kullanın...

Mesaj gönderen trasmus »

Ocr için %100 başarı sağlamıyor ama, sizi gerçekten tüm metni elle yazmaktan kurtarıyor. Tüm özelliklerini deneme fırsatım olmadı.

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 369
Kayıt: 20 Tem 2017, 21:47

Re: Microsoft OneNote Uygulamasını Mutlaka Kullanın...

Mesaj gönderen AgaBey123 »

OCR özelliği olması güzelmiş. En kısa zamanda deneyeceğim.
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9639
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Microsoft OneNote Uygulamasını Mutlaka Kullanın...

Mesaj gönderen trwe »

AgaBey123 yazdı:
06 Ağu 2019, 11:10
OCR özelliği olması güzelmiş. En kısa zamanda deneyeceğim.
Bence hemen denemelisin.Mesela ben , bendeki e-kütüphanenin %30'unu buna geçirdim ve sınıflandırdım.Böylece hepsi bir yerde elimin altında..... 8)
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Cevapla