Bilgisayar Programcılığı Cazip Bir Meslek mi?

Programlama dilleri konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7432
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

Bilgisayar Programcılığı Cazip Bir Meslek mi?

Mesaj gönderen trwe » 06 Eki 2019, 20:14

Resim

En temelde, bilgisayar programlama belirli eylemleri kolaylaştırmak için verilen bir talimat dizisinden ibarettir diyebiliriz. Ancak konunun ayrıntılarına girdiğimizde bundan fazlası olduğunu göreceğiz. Bilgisayar programcıları, uygulamaların ve yazılım programlarının başarılı bir şekilde çalışmasını sağlamak için kod yazıp test ederek bilgisayarın davranması için çeşitli talimatlar oluşturur. Bu talimatların gerekliliklerine veya amacına bağlı olarak, bilgisayar programlama iki numara almak ve bunları birleştirmek kadar kolay olabilir. Öte yandan, bir termostatı ayarlamak için sıcaklık sensörlerinden gelen verileri okumak, karmaşık programlamayı tamamlamak için verileri sıralamak veya oyunlarda çok katmanlı dünyalar ve zorluklarla oyuncuları almak kadar karmaşık da olabilir. Nasıl olursa olsun bilgisayar programlama artık hayatımızın tam ortasında yerini almış durumda. Akıllı telefonlarımızdan kombilerimize, bilgisayarlarımızdan ofisimizdeki sistemlere kadar hemen hemen her teknolojik araçta bilgisayar programlama ile doğrudan bağlantılı teknolojik altyapılar kullanıyoruz. Peki bilgisayar programlama tam olarak nedir?

Bilgisayar Programlama Nedir?

Basit kelime işlem ve elektronik tablo işlevlerini yapabilen temel dizüstü bilgisayarlardan günde milyonlarca finansal işlemi tamamlayan ve modern yaşamı mümkün kılan altyapıyı kontrol eden inanılmaz derecede karmaşık süper aygıtlara kadar bilgisayarlar şaşırtıcı şeyler yapabilir. Ancak, hiçbir bilgisayar belirli şekillerde davranmak üzere tasarlanmadıkça bir işlem gerçekleştiremez. Bilgisayar programlama budur.

Bilgisayar programcıları, bilgisayarları ve bağlı bulundukları ağlarını belirli bir dizi görevi yerine getirmek üzere diğer sistemlerle iletişim kurmak için özel dilleri kullanır. C ++, Java, Python ve daha fazlası gibi…

En Popüler Bilgisayar Programlama Çeşitleri

Günümüzde bilgisayar programlama baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Bu sebeple, farklı alanlarda çok sayıda program çeşidine rastlamak mümkün. Bunlar arasından kullanıcılar ve programcılar tarafından en çok tercih edilenleri şöyle sıralayabiliriz:

JavaScript: HTML ve CSS ile birlikte, JavaScript, World Wide Web’in üç temel teknolojisinden biridir. Neredeyse tüm web siteleri etkileşimi sağlamak için JavaScript kullanıyor ve tüm büyük web tarayıcıları bir JavaScript motoruna sahip. Web uygulamaları üzerinde çalışan bilgisayar programcılarının yakın bir JavaScript bilgisine sahip olmaları gerekir.
SQL: SQL veya Structured Query Language, ilişkisel bir veri tabanı yönetim sistemi içindeki verileri yönetir. Aslen 1974’te geliştirilen SQL, bugün Microsoft Access gibi uygulamalarda kullanılmaya devam etmektedir. Bilgisayar programcıları SQL’i anlamak ve kullanmaktan faydalanabilirken, dil çoğunlukla veri tabanı tasarımı ve yönetimi konusunda uzmanlaşmış programcılara hizmet eder.
Java: Java, çok amaçlı bir bilgisayar programlama dili olarak görev yapar. Java, “bir kez yaz, her yerde çalıştır” işlevine sahiptir, yani Java’da yazılmış kod, Java sanal makinesiyle donatılmış herhangi bir cihazda çalışabilir. Java dilinin yaygın kullanımı onu programcılar için kritik bir yetkinlik haline getirir.

Bilgisayar Programcısı Ne Yapar?

Bir bilgisayar programcısının ustalaşması gereken yaygın işlerden bazıları şunlardır:

Yazılım performansını test etme
Bilgisayar yazılımı sorunlarını çözme
Performansı artırmak için yazılım programlarını değiştirme
Bilgisayar programlama kodunu yazma
Bilgi teknolojisi sorunlarını çözmek için başkalarıyla işbirliği yapma

Birçok bilgisayar programcısı kendi kendini yetiştiren meraklılar olarak yola başlar. Ancak bir program yazarken, ilk seferinde asla çalışmadığını anlar. Bu alan tükenmez bir sabrın yanı sıra ve sorun giderme ve hata yapma becerisi gerektiriyor. Bunun için bilgisayar programcıları sabırlı birer “öğrenim işçisi” haline gelir. Gelişen teknolojiye uyum sağlamak için sürekli öğrenmeye açık olur.

Bilgisayar programcıları, bilgisayar uygulamaları ve programlarının çalışmasına izin veren kodu yazar ve test eder. Yazılım geliştiricilerin ve mühendislerin tasarımlarını uygulanabilir bir koda çevirebilirler. Ayrıca mevcut programların kodunu güncelleyebilir veya genişletebilirler. Veya, hatalı kod satırlarını bulmak ve çözmek için programları test edebilirler.

Bilgisayar Programcılığı Cazip Bir Meslek mi?

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, ABD’deki bilgisayar programcılarının istihdamı, büyük ölçüde daha düşük ortalama ücretlere sahip ülkelerden uzak çalışanların mevcudiyeti nedeniyle 2026’ya kadar % 7 oranında azalacak.

Gelişmiş ülkelerde bilgisayar programcılığı istihdam piyasası doygunluğa yaklaşmışsa da ülkemizin de dahi olduğu gelişmekte olan ülkeler kategorisinde durum hala farklı. Bilgisayar programcıları kendilerini yeterince geliştirerek hem ülkemizde hem de yurt dışında kolayca iş bulabiliyor. Teknolojik gelişmelere ayak uydurarak hayalini kurdukları mesleği en iyi koşullarda yapabiliyorlar.

Kaynak Site:https://smartpro.com.tr/bilgisayar-programlama/

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 30326
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Bilgisayar Programcılığı Cazip Bir Meslek mi?

Mesaj gönderen velociraptor » 06 Eki 2019, 21:50

Sağolasın
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7432
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Türkiye Cumhuriyeti

Re: Bilgisayar Programcılığı Cazip Bir Meslek mi?

Mesaj gönderen trwe » 06 Eki 2019, 22:04

velociraptor yazdı:
06 Eki 2019, 21:50
Sağolasın
Bilişim-PC Dünyası , bana göre

1.Yazılımcılar (Programcılar,Örneğin Velociraptor veya BlueLife gibi)
2.Donanımcılar (İntel,Amd,MSI, yada Apple gibi)
3.Testçiler (bu ben oluyorum,yazılım alanında,mesela Mozzilla Firfox Developer gönlüllü testiçisi veya AskAdmin gönlüllü testçisi gibi)
4.Çözücüler (bu da ben oluyorum, bir yazılımı kodlarına ayırmak ve inceleme sanatı olarak tarif edilebilir)
5.Sıradan PC Kullanıcıları (bu sizler oluyorsunuz)

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcıları
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Cevapla