E-mail Gönderimi Hakkında Bilmedikleriniz...

Msn, Icq, Skype... konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Quarentina
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 462
Kayıt: 03 Nis 2007, 21:24
Konum: Adana

E-mail Gönderimi Hakkında Bilmedikleriniz...

Mesaj gönderen Quarentina »

*Eger Mailinizi 1 den fazla kisiye ve gruba
yollayacaksanız Bcc yi kullanın.Diyelim ki bir mail hazırladın ve bunu adres
defterindeki herkese göndereceksin. Mailini hazırladıktan sonra, mailini
gönderecegin bütün email adreslerini to (kime) yerine Bcc kısmına yaz, to
(Kime) kısmına da kendi adresini yaz.Yani maili kendi kendine de
gönder.Böylece Bcc kısmına mailini yazdıgın 1000 kisi de olsa,1000 kisiye de
aynı anda maili gönderecek olsan,emailini alacak kisiler birbirini
göremeyecek, sanki emaili sadece sizden (to,yani kime kısmına da kendi
emailini yazdıgın için sadece sizden geliyor görürler.Bcc deki adreslerin
hepsi to kısmını görür ama birbirini göremezler.)kendilerine gelmis,baska
kimseye gitmemis zannedecekler,yani mailinizin gittigi diger adresleri
göremeyeceklerdir.

*Mailinizi toplu yollayacaksanız maili göndereceginiz adresleri mutlaka bcc
ye yazınki baskaları (örnegin kötü niyetli kisiler olabilir yada mail
adreslerini spam amaçlı kullanan kisi yada sirketler olabilir)listenizdeki
email adreslerini alamasın..

EMAİLİNİZİN ÖZELLİKLERİNİ NE DERECE KULLANABİLİYORSUNUZ

Merhaba arkadaslar. Belki bir çogumuz dikkate almıyor ama bence güvenlik ve spam maillerden (sizin isteginiz olmadan size gönderilen reklam amaçlı maillere spam denir) korunma açısından çok önemli bir konu. Önce kısa kısa bilgi verip sonra dilimin döndügünce konunun önemini anlatmaya çalısacagım. Anlatırken de elimden geldigi kadar en alt seviyede anlatmaya çalısacagım. Bu maili bilgisayarı yeni ögrenen, ilk defa internete mail atmaya hazırlanan birinin bile anlayabilecegi kadar basit bir dille anlatmaya çalısacagım. Bu yüzden bir çogunuza çok gereksiz sekilde basit anlattım gibi gelecektir.


From (Kimden): Mektubun kimden geldiginin bilgisi bulunur. Yani elektronik mektubu gönderen kisinin elektronik mektup adresi yer alır. Bu kısımda e-maili gönderen kisinin e-mail ayarlarına baglı olarak adı veya e-mail adresi görünebilir.


To (Kime): Mektubunuzun kime gittiginin bilgisi bulunur. Yani bu kısımda, elektronik mektubu kime gönderecekseniz, emailinizin gönderilecegi kisilerin elektronik mektup adresleri yer alır.
Bu kısma e-mail gönderilecek kisinin e-mail adresi açık bir sekilde yazılmalıdır. Ör: huseyin@mynet.com

Eger posta birçok kisiye aynı anda gönderilecekse, maillerin aralarına virgül koymak suretiyle birçok kisinin e-mail adresi yazılır. Ör: huseyin@mynet.com, ahmet@yahoo.com, selma@kolaymail.com ...


Subject (Konu): ısaca mektubun ne ile ilgili oldugu, yani konusu, amacı yazılır. (Genellikle birkaç kelime yazılır.)


Cc (Carbon Copy): Türkçe Email servisi veren emaillerde mail yazmaya kalktıgınızda "bilgi" adıyla gözünüze görünür. e-postanın kopyasını baska bir kisiye ya da kisilere göndereceksek onları bilgilendirmek amacıyla e-mail adresleri yazılır. Cc kısmına adresini yazdıkların kisiler, senin maili kime gönderdigini (to kısmında senin maili kime gönderdigini) ve Cc kısmındaki kendileriyle beraber emailin gittigi diger kisileri de görür. Maili gönderdigin kisi de Cc kısmındaki mailin gittigi diger kisileri, yani kendisine gönderdiginiz emailden kimlerin haberi oldugunu görür.(Genellikle, e-posta içerigi ile 2. dereceden ilgili kisileri bilgilendirmek, bu maili onların da görmesi içindir).Bcc {Blind (görünmez) Carbon Copy}: Tek fark Cc nin gizli hali. Türkçe email servisi veren emaillerde mail yazmaya kalktıgınızda "gizli" olarak gözünüze görünür. Kullanımı Cc ile aynı. Yalnız, maili gönderdiginiz, yani mailinizi alan kisiler To: ve Cc: alanlarındaki bilgileri görebilmelerine karsın, Bcc: alanındaki bilgileri, bcc ye yazılarak bcc den gönderilen mail adreslerini göremezler. Bcc kısmındakiler ise birbirlerini göremezler ama mailin kime gittigini (yani to kısmını) ve kimlerin bu mailin gittiginden bilgilendirildiklerini (yani Cc kısmını) görürler.Merhaba grubum. Bu bilgilerin isinize yarayacagını düsünüyorum. Bir tavsiyede bulunup (email göndereceginiz kisilerin adreslerinin baskalarının eline geçmemesi açısından önemli) dilimin döndügü, anlatabildigim kadarıyla söylemek istedigimi anlatayım.

Size tanımadıgınız insanlar yada kendi sirketlerinin reklamını yapmak için firmalar size mail gönderdiginde "ya bu adamlar benim mail adresimi nerden buluyor?" dediginiz olmadı mı hiç?". Hiç tanımadıgınız insanlardan mailler alıyor ve hatta msn davetleri alıyor musunuz. Evet, bu olay çok oluyor. Meger bakın isin aslı neymis? Hadi okuyalım birlikte ve artık daha dikkatli olalım. Bu maili dikkatlice ve anlayarak okuyun ve listenizdeki arkadaslarınızla da paylasarak onları da bilgilendirin.

Eger Mailinizi 1 den fazla kisiye ve gruba yollayacaksanız Bcc yi kullanın. Diyelim ki bir mail hazırladın ve bunu adres defterindeki herkese göndereceksin. Mailini hazırladıktan sonra, mailini gönderecegin bütün email adreslerini to (kime) yerine Bcc kısmına yaz, to (Kime) kısmına da kendi adresini yaz. Yani maili kendi kendine de gönder. Böylece Bcc kısmına mailini yazdıgın 1000 kisi de olsa, 1000 kisiye de aynı anda maili gönderecek olsan, emailini alacak kisilerin hiçbiri birbirini göremeyecek, sanki emaili sadece sizden (to, yani "kime" kısmına da kendi emailini yazdıgın için emailin sadece sizden geliyor görürler.)kendilerine gelmis, baska kimseye gitmemis zannedecekler, yani mailinizin gittigi diger adresleri göremeyeceklerdir. Bcc deki adreslerin hepsi to kısmını görür ama birbirini göremezler. Ama Bcc ye emailinizi göndereceginiz kisilerin emaillerini yazdıktan sonra isterseniz to kısmını tamamen bos bırakabilirsiniz, böylece Bcc kısmında email adreslerini yazdıgın kisiler (Ve Cc dekilerde dahil, eger Cc ye de email adresi yazmıssan) Kime (to) kısmını bos görecek, sanki email hiç kimseye gitmemis gibi göreceklerdir ama bu mail bütün Cc ve Bcc ye yazdıgın email adreslerine gidecektir.

Mailinizi toplu yollayacaksanız maili göndereceginiz adresleri mutlaka Bcc ye yazın ki baskaları (ornegin kötü niyetli kisiler olabilir yada mail adreslerini spam amaçlı kullanan kisi yada sirketler olabilir) listenizdeki email adreslerini alamasın ve arkadaslarınız bu durumdan, yani sizin dikkat etmemeniz yüzünden zarar görmesin.

Ayrıca su da önemli. Diyelim ki bir arkadasınız size email gönderdi ve bu emaili begendiniz ve bu size arkadasınızdan gelen emaili, kendi kisi listenizdeki email adresi bulunan kendi arkadaslarınıza ileterek onlarla da paylasmak istiyorsunuz. İlet dedikten sonra emailin içinde bu emailin size kimden,hangi email adresinden geldigi(size emaili gönderen arkadasınızın emaili ve ayrıca size emaili gönderen kisi sizle beraber baska arkadaslarına da emailini toplu olarak göndermisse, maili size gönderen arkadasınızın sizle beraber emaili diger gönderdigi diger bütün adresler) bellidir ve o emailleri de silerek gönderin ki, karsı taraf emailin size kimden geldigini ve de size o maili gönderenin email listesindeki arkadaslarını da göremesin.


NOT 1:Bu bilgilerin dogrulugunu kontrol etmek isteyenler (olur ki bilgisayarda ya da internette yeni olabilecek arkadaslar varsa) googleden From, Cc, Bcc, Subject olarak yazıp aratabilir ve dogrulugunu gözleriyle görebilirler.


Not 2: Bu emailimi yazarken emailimin basında "Anlatırken de elimden geldigi kadar en alt seviyede anlatmaya çalısacagım(bu maili bilgisayarı yeni ögrenen, ilk defa internette mail atmaya hazırlanan birinin bile anlayabilecegi kadar basit bir dille anlatmaya çalısacagım.) demistim. Bu yüzden genellikle kullanılan mail servislerine göre açıklama yapayım.


Mynet kullanıcıları için açıklama: Mynet kullanıcıları göndermek istedikleri emaili hazırlayıp göndermek için "adres defterimden ekle" dediklerinde çıkan kutudan bu emaili kime To, kime Cc ve kime Bcc ile göndereceklerine karar verip (bu kutuda email listenizde kayıtlı olan her arkadasınızın emailinin önünde To, Cc ve Bcc seceneklerini isaretleyebileceginiz ufak kutucuklar var) ilgili kutuyu isaretleyip gönderebilirler.


Hotmail. kullanıcıları için açıklama: Hotmail kullanıcıları emaili göndermeye hazır olduklarında farenin imlecini önce Bcc de tıklasınlar (farenin imleci Bcc de görünüp kaybolsun) sonrada sag taraftaki kisi listenizdeki göndermek istediginiz arkadaslarınızın email adreslerine tıklayın, her tıkladıgınız adres Bcc ye gidecektir.


Yahoo kullanıcıları için açıklama: Yahoo email kullanıcıları emailini yazarak hazırlayıp göndermeye hazır oldugunda, To kısmının hemen üzerinde görecekleri Add Cc-Add Bcc seçeneklerine tıklayarak bunla ilgili açılan kutuya, gönderecekleri email adresini girebilirler.

Gmail kullanıcıları için açıklama: Gmaili kullanan arkadaslar email yazmak için Compose (posta olustur) dediklerinde Cc ve Bcc yi çok kolay göreceklerdir.


Outlook kullanıcıları için açıklama: Outlooku yeni yeni kullanmaya baslayanlar için ufak bir bilgi vereyim. Outlook ayarını ilk yapıp kullanmaya basladıgınızda sanki outlookta Bcc yokmus gibi görünür. Yani posta olustur deyip açılan sayfada emailinizi yazıyorsunuz ama burada Bcc göremiyorsunuz. Bu durumda Görünüm menüsünden "tüm üst bilgi" seçenegini tıklayın, böylece Bcc meydana çıkacaktır...

alıntıdır...

bukhet
Bit
Bit
Mesajlar: 1
Kayıt: 22 Tem 2014, 13:34

Re: E-mail Gönderimi Hakkında Bilmedikleriniz...

Mesaj gönderen bukhet »

Toplu Mailde Graphicmailin bir dökümanını gördüm. sizede tavsiye ederim...


http://graphicmail.com.tr/ebulten-duzen ... gerekenler

Tugtegin
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 357
Kayıt: 02 Tem 2012, 04:23
cinsiyet: Erkek

Re: E-mail Gönderimi Hakkında Bilmedikleriniz...

Mesaj gönderen Tugtegin »

eyvallah..
Türk kılıcı paslanmadı,paslanan başka şeydir.Umulur ki biraz himmet onu tekrar parlatır...

Cevapla