Lite Facebook.....!

Msn, Icq, Skype... konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8506
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Lite Facebook.....!

Mesaj gönderen trwe »

Resim

Facebook, gelişmekte olan ülkeleri sosyal ağa bağlama konusunda yeni bir sınırı daha aşmış durumda. Sosyal medya platformunun Android'e özel, veri kullanımını en aza indirmek için tasarlanmış uygulaması Facebook Lite, firmanın söylediğine göre artık 100 milyon kullanıcıya sahip. 150 ülkede bulunan uygulamanın en popüler olduğu ülkeler ise Hindistan, Brazilya, Meksika, Endonezya ve Filipinler.

Uygulama, üst seviye telefonların yanı sıra daha eski, daha ucuz akıllı telefonların bulunduğu ancak hızlı internetin bulunmadığı gelişmekte olan ülkeler için hazırlanmış durumda. Uygulamanın kendisi sadece 1MB boyutuna sahip (tam Facebook uygulaması 42MB boyutunda) ve veri kullanımı oldukça düşük. Üstelik yakın zamanda video oynatımı, fotoğraflara yakınlaşma özelliği ve emoji desteği de uygulamaya eklendi.

Firmanın CEO'su Mark Zuckerberg, Dünya'nın gelişmekte olan ülkelerini internete bağlamak hakkında sıklıkla konuşmalar yapıyor. Kendisinin bunu başarma yöntemi ise Free Basics olarak adlandırılan plandan geçiyor. Bu plan, temel olarak yerel telefon firmalarının belirli internet sitelerine ve uygulamalara bedava erişimini öneriyor. Internet.org olarak başlayan bu plan, Net nötrlüğünü bozduğu ve internetin her noktasının eşit bir şekilde erişilebilmesi gerektiği düşüncesi ile eleştirilmekteydi. Sistem, yakın zaman içerisinde Hindistan'da yasaklandı.

Muhtemelen bu düşüncenin de desteklediği bir şekilde, Facebook Lite bir yıldan kısa bir süre içerisinde 100 milyon kullanıcı ile oldukça başarılı bir başlangıç yapmış durumda.

KAYNAK:CHIP DE

TRWE_2012
SAKARYA 2016
TRWE_2012-GET LINUXMASTER # >_
Alaydan Yetişme PC KullanıcısıCevapla