Anafilaksi Nedir? | Korona Aşısının En Çok korkulan yan etkisi

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Anafilaksi Nedir? | Korona Aşısının En Çok korkulan yan etkisi

Mesaj gönderen velociraptor »

Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Re: Anafilaksi Nedir? | Korona Aşısının En Çok korkulan yan etkisi

Mesaj gönderen feuer »

:arrow:
ilaç yan etkileri içerisinde en tehlikelilerden ^^
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Sanırım en uç noktasıdır , umarım hiçbir insan evladının başına gelmez :?
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

o şok sonrası döndürseler de kalıcı hasar olabilir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen shampuan »

Konuyla ne alakası var, bilmiyorum.

Yıllar önce... Sanırım yıl 1997 ya da 98... Ortaokula gidiyorum. Bizimkiler bakkaldan sucuk aldılar. Hatırlıyorum, sucuktur, tavuktur bunlar evlere ayda bir ya girer ya girmezdi. Paranın piyasada azlığına dayanan bir tür kriz vardı. Para olmayınca insanlar şimdiki gibi alıp da yiyemiyordu ve de kredi kartı diye birşey de yoktu. O kıtlıkta eve cucccuk girince bir iştah bir iştah bol bol yedim.

Abi bende bir kaşıntı başladı. Öyle kaşınıyor öyle kaşınıyor öyle kaşınıyor anlatamam. Ve kaşınan yerde sinek ısırığının su topladığı yeri düşünün, onu fotoşopta büyütün, hah o şekilde kocaman kocaman su toplamış gibi, kenarları da kıpkırmızı yerler oluşuyor böyle. Ve her yerdeler. Vücudumun her yerindeler... İnanılmaz! Arada sakinleşiyo. Sonra aniden, derste falan patlak veriyo...

Eve geldik evde de tekrar etti birkaç kez. Misafirliğe gittik, abi yine alevlendi. Abi ölücem kaşıntıdan. Yav ne diyorum ömrünüzde böyle kaşıntı görmemişsinizdir böyle tatlı tatlı kaşınıyo ama bitmiyo. Babam baktı, böyle olacak gibi değil, misafirliğe son verdik kalktık. Serçe arabamız vardı onla hastaneye gittik. Doktor bir miktar ilaç yazdı, hemşireye anti-allerjik bir enjeksiyon hazırlamasını istedi. O esnada bize de sordu: En son ne yedin?

Sucuk...

Haaaa, dedi, bugün sucuk yeyip de bu hale gelen üçüncü hastasın...

O anda olayı çözdük. Eşşek suvuğu muydu neydi artık, üzerinde Afyon yazıyordu. Şurup şişesinde satılır, sulandırılır, pembe bir ilaç vardır hiç denk geldiniz mi bilemiyorum. Sulandırılan bu ilacı maske gibi vücudunuzun bu kaşıntılı yerlerine pambık ile sürersiniz. Kuruyunca naylon kaplama gibi kalır pembe pembe. Öyle öyle geçti gitti.

Yukarda anafilaktik şok yazısını görünce neymiş diye gugılladım, öyle anladım. Belki de benim yaşadığım şey o olabilirdi, bilemiyorum. Tüm belirtiler tutmuyor. Halkarasında "kurdeşen" derler benimki ona benziyor biraz.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Seninki kurdeşen yani ürtiker, ilaç ya da gıdalar yapabiliyor onu, 9-10 yaşlarım babama çatı temizliği için yardım ediyordum, toz ve küf kaynaklı yaşamıştım, acile gitmştik iğne düzeltmişti beni, bir arkadaşım soğuk algınlığı ilacına kurdeşen tepki vermişti yanımda kaşınmaya başlamıştı, hemen acile gitmişti iğne ile kendine gelmişti. Kurdeşen anafilaktik şokun belirtilerinden biri de olabilir.

Anafilaktik şok nefes alımının durmasına ölüme kadar gidebilen bir dizi alerjik reaksiyon.

Google da ne demek şeklinde bakarsan ayrıntılara ulaşabilirisin.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen shampuan »

Abi Allah goruya.
Yok, öyle birşey hiç yaşamadım.
Ama annem iğne yaptığı iki kişide yaşadı onu şimdi hatırladım. Nerdeyse ölüyolardı. O gün bugün yeni mahallemize taşındığımız günden beri yıllarca hemşire olduğunu sakladı. Sebep, halk mal, yapmıcam dediği zaman düşman oluyolar. Yaptığı zaman da hapis riski.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen feuer »

Tabii çok riskli işler. Hatta bak ben hastaneden randevu aldım, alerji hastasıyız sonuçta iğne olup yarım saat bekliyeceğim.
İnsanlara ağrı kesici bile vermeyeceksin, alerjsi varsa ölürse mesul olursun. Cezai olarak olmasa bile vicdanen sıkıntı olur.
İnsanlara ilaç önerirken bile bana bu iyi geldi ama kesinlikle eczacınıza doktorunuza danışın farklı durumlar olabilir diye söylüyoruz.