Forum Adabına ve İmlaya Dair...

Forumla ilgili güncel duyuru ve uyarıları burada bulabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Forum Adabına ve İmlaya Dair...

Mesaj gönderen shampuan » 24 Nis 2019, 18:05

Aslında bunu burada yazmayacaktım ama, boşum, şu anda canım sıkılıyor. Ayrıca birçok forumda yapılan yanlışlıkları görüyorum ve doğru bulmuyorum. Şimdi burada insanlara doğruyu yanlışı göstermek gibi bir derdim yok zira forumlar terbiye verme merkezleri değildir ama cidden birçok hatayla karşılaşıyorum ve bu hataların birçoğunu görmezden gelsek de zaman zaman rahatsız etmeye başlıyorlar.

İnsanız, hepimiz hata yaparız. Bazen ben de hata yapıyorum af buyrun. Ama forum kültürü denilen şey ülkemize geleli yıllar oldu. Şu aralar forumlara olan talep iyice azalsa da hala birçok forum popüler olmayı sürdürüyor. Asıl sorun forumların durumu değil. Forumlarda kullanılan "dil" ile ilgili.

Şimdi size bazı önerilerde bulunacağım bunlar size epey yardımcı olacaktır.

Bir foruma üye olmadan evvel, en azından bir iki hafta forumu takip edin ve size uygun mu değil mi, siz o foruma birşeyler katabilecek misiniz, forum size birşeyler katabilecek mi diye düşünün. Kararınızı doğru verin. Çünkü bir foruma üye olurken email adresiniz gibi hassas verilerinizi veriyorsunuz. Ya güvenli bir forum değilse? Ya sizlerden topladıkları emailleri birilerine satıyorlarsa? Hayal değil, gerçek riskler bunlar. Ondan sonra uğraşır durursunuz. Habire posta kutunuzda gereksiz reklamlar, "büllük büyütücü" hap satış haberleri, meme küçültme-büyütme ameliyatı reklamları, ve buna benzer saçma sapan, güvenli olmayan sitelerden engellenemeyen çöp iletiler alırsınız.

Bir foruma giriş yaptığınızda ve örneğin bir konuda yardım alacağınızda, o konunun önceden açılıp açılmadığını bir kontrol edin. Aynı soruyu soran onlarca başlık, forumların ve takipçilerinin en büyük sıkıntısı. Sadece kendinizi düşünmeyin, başkalarını da düşünün. Ha, zaten evvelden aynı konuyla ilgili başlık açılmışsa, ama güncelliğini epey yitirmişse, mesela üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmişse, o zaman yeni başlık açın.

Bir forumda mesajlara yanıt verirken, o konunun kaç yıllık olduğuna bakın. 10 yıllık konulara yanıt verip hortlatmak hoş karşılanmaz. İtici olur. İleti tarihlerine bakmadan yanıt yazmayın. Benim şahsen en çok rahatsız olduğum konulardan birisidir bu. Konu açılmış, tartışılmış, çözülmüş; şahıs geliyor yeni zannederek mesaj atıyor. Yuh!

Forumlarda başlık açarken, yazı yazarken imlanıza dikkat edin. Birçok kişi umursamıyor. Tamam, ben de zaman zaman yanlış yapıyorum aceleden. Ama ikaz edilirsem düzeltiyorum. Fakat ben başkasını ikaz ettiğim zaman pişkin pişkin "şive kullandığını" söyleyen tiplerle karşılaşıyorum. Kullandığı dil, şive değil. Söyler misiniz bana, "tabiykide" bir şive midir? Anadolunun hangi yöresinde böyle bir dil konuşuluyor?!

Tabiykide > Tabii ki ya da "tabi ki".

Başlık böyle atılır:

BU BÜYÜK BAŞLIKTIR

Bu başlığı atıyorsanız sıcak haberler var ya da konu son derece önemlidir demektir. Olur olmaz herşey için büyük başlık atmayın. Sizin için önemli olan şey başkası için önemli olmayabilir. Ya da sizin sevdiğiniz şeyi başkası sevmiyor olabilir.

Bu Küçük Başlıktır
Küçük başlığın her sözcüğünün baş harfinin büyük olduğuna dikkat edin.

Bir soru cümlesi yazarken, cümlede şaşkınlık ifadesi belirtilmek isteniyorsa, sonuna üç nokta ilave edilir.

Bu kadar yazılımı nereden buldun?...

Bu da forumumuzda sıkça ve inatla yapılan yanlış:

Bu kadar yazılımı nereden buldun..........?

Türkçemizde böyle bir imla şekli yoktur!

Bir başka yanlış:

Aman Dikkat:Bitcoin Miner Virüsü.......!

Doğrusu:

Aman Dikkat! Bitcoin Miner Virüsü!
ya da
Aman Dİkkat: Bitcoin Miner Virüsü
ya da
Aman Dikkat! Bitcoin Miner Virüsü

Bilgisayarda yazı yazarken, ofiste ya da forumlarda, bir noktalama işareti koyduğunuzda yanına bir boşluk koymayı unutmayın. Yukarıdaki cümlelere dikkat ediniz. Aman dikkat dedikten sonra, ya da diğer cümlelere bakın.

Daha ekleyeceğim. Bunlara dikkat edersek forumlar daha güzel, daha okunaklı, daha kaliteli olur. İtici olmaz.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Forum Adabına ve İmlaya Dair...

Mesaj gönderen velociraptor » 25 Nis 2019, 00:41

Uyarıların için teşekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 25 Nis 2019, 00:56

Bu bana taktı....Ama ben buna uymayacağım...... :x :x

[İntikam hissi ile hareket eden,elbet kendi tasarladığı plan da tökezler....]

TRWE_2012
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 25 Nis 2019, 14:20

Ben, evvelsi gün yaşadığımız hoş olmayan ama aslında son derece de medeni tartışmayı bir kenara bırakarak, evet kabul ediyorum laf sokma tekniğiyle seni uyarıyorum. Sen gelmiş intikam mintikam diyorsun. Ben senin yerinde olsam, herşeye rağmen biraz daha anlayışlı yaklaşırdım. Ortada intikam yok. Sana daha evvel de dedim ben seninle yarışmıyorum. Üstelik ne demek istediğimi anlamadın bile. Yukarıdaki konuda bütün forumlarda tekrar tekrar yapılan hatalar yazıyor. Sadece imla kısmının bir kısmı seni veya senin gibi hata yapanları ilgilendiriyor. Başlık senin için açılmadı.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 25 Nis 2019, 14:39

Bende yazarken birçok hata yapıyorum malesef , uyaranlar olunca düzeltiyorum , lakin elbetteki kaba taslak imla kurallarına uymaya çalışmak dışında pek fazla bişey de yapamıyorum , Anasayfadaki yazıların çoğunda Türkçe karakter bile yok , nezaman düzenleyeceğim bilemiyorum aylarca sürecek bir iş , hafiften başladım ama haftada bir bilemedin iki konu düzenleyip öne çıkartıyorum kısmet
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 25 Nis 2019, 14:46

Abi "yanlışlıkla" olan durumları herkes anlayışla karşılar. Sen bir de gurbettesin TR klavyen var mı bakalım. Sorun olmaz. Aylarca sürecekse zaten hiç başlama bence.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 25 Nis 2019, 16:17

Deveye sormuşlar senin boynun neden eğri o da cevap vermiş nerem doğru ki demiş.Sen benim yazım teknik ve stilime laf söyleyeceğine önce dön bir kendine bak ondan sonra bu forumdakilerin yazma alışkanlıklarını eleştirmeye çalış.Sen diyorsun diye kimse alışkanlıklarından taviz vermeyecektir.Öncelikle başta ben.....Senin konuşmaların ancak seni bağlar beni/bizi değil....!
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 26 Nis 2019, 13:42