Intracor Presbiyopi Yakını görmemeye son

Bitkilerle tedavi ve hangi bitki neye iyi gelir gibi görsel ve yazılı bilgilerin yeraldığı bölümdür
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Intracor Presbiyopi Yakını görmemeye son

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

1) Presbiyopi nedir?

Yakını görme yeteneğinin yaşa bağlı kaybolmasıdır. 40 yaş sonrasında daha önce hiç göz problemi yaşamayanlarda bile ortaya çıkar. Presbiyopi gelişmeye başladıktan sonra kişi okuduğu kitabı, dergiyi veya bir menüyü 35 -40 santim daha uzakta tutma ihtiyacı duyar. Bulanık görmenin yanında okurken baş ağrısı, göz ağrısı, yorgunluk ve uyku hali olur.

Presbiyopi, merceğin uyum aracılığıyla gözün odağını değiştirme yeteneğini kaybetmesidir ki bu süreçte göz kasları, merceğin şeklini değiştirirler. Presbiyopi, kırklı yaşların ilk yıllarında başlar ve sonuçta herkes etkilenir. Asıl sıkıntı, hipermetropluktakinin aynısıdır.

2) Sebepleri nelerdir?

En önemli sebebi ilerleyen yaş… Normalde gözümüzün içindeki merceğin (lensin) şekil değiştirerek yakındaki cisimleri net görme yeteneği vardır. Ama yaş ilerledikçe 40 yaşından sonra bu yetenek azalır,60 yaş civarında yok olur. Örneğin 20 yaşında bir insan, 8 santim kadar yakın bir objeyi net görebilirken, 45 yaşındaki biri ancak 35 santim ve ötesini, 50 yaşındaki biri de 50 santim ve ötesindeki bir cismi görebilir.

Uzaktaki bir cismin yakına gelmesiyle beyne ulaşan uyarı değerlendirilerek göze iletilir. Burada gözün "silier cisim" denen bölgesinde kasların kasılıp gevşemesiyle buna bağlı lifler gerilmekte ya da gevşemektedir. Liflerin bu hareketi, lensin incelerek ya da kalınlaşarak kırıcılığının artmasına neden olur. Göz, yaşa bağlı olarak bu yeteneğini kaybeder. Kesin olarak ispatlanmamış olsa da bu yeteneğin yaşa bağlı olarak kaybedilmesi ile ilgili en yakın teori hücre yaşlanması teorisidir. Bu teori, yaşlılığa bağlı olarak saçımızın beyazlaması gibi göz hücrelerimizin bu yeteneğini kaybettiğini belirtmektedir . Bu nedenle sorun, patolojik bir sorun olarak değil fizyolojik bir yaşlanma olarak değerlendirilir. Presbiyopi yıllara göre her insanda son derece standart bir şekilde artmaktadır. 40 yaşından sonra her 10 yılda bir, katılıyorum numara büyüme gösterir. 50 yasında +2, 60 yaşında ise +3 numara büyümüş olur. Fakat burada ilginç bir durum söz konusudur. Örneğin gözümüz -2 ise 40 yaşında buna katılıyorum eklenir. Bu durumda yakını görmek için -1 numaraya ihtiyaç duyarsınız. 50 yaşına geldiğinizde ise uzak için -2 numaraya ihtiyaç varken, yakın gözlüğüne ihtiyaç kalmamaktadır. Bu nedenle miyop olup da “Ben yakını çok iyi görüyorum.” diyen hastaların yakını iyi görmelerinin nedeni, iki rahatsızlığın üst üste gelerek kusur azaltıcı bir etki oluşturmasıdır.

Resim

3.Nasıl tedavi edilir

Gözde cerrahi müdahale uygulanabilen 3 yer bulunmaktadır. Bunlar kornea (Presbylasik Tedavisi ve Monovizyon Excimer Lazer Tedavisi), lens (Multifokal Lensler, Akomodatif Lensler ve Kamra Inlay) yakın görme güçlüğü olan hastaları için uygun seçeneklerdir.

Intra-Cor Presbiyopi Tedavisi Nasıl Uygulanıyor?

Intra-Cor Presbiyopi yönteminde, göze en az müdahale yapılarak yakın görüşün düzeltildiğini anlatan Şener, şöyle devam etti:

“Intra-cor tedavisi esasında çizme tekniği ile bugünkü femtosecond (göze dokunmadan kesi yapabilen) tekniğin bir karışımıdır. Gözün tam ortasına yani merkezine hava kabarcıkları ile 5 tane ince çizik yapılıyor. Bu çizikler gözle görülemeyecek ince çizgiler haline geldikten sonra aralarına gözün kendi sıvısı doluyor. Arasına sıvı giren çizikler sayesinde gözün iç basıncı gözün yüzeyini hafif şekilde yukarı itiyor ve bombeleştiriyor. Göz yüzeyinin yukarı kalkmasıyla 2 derecelik bir yakın düzeltme elde ediliyor. Göze yapılan bu müdahale kendiliğinden oluşan bombelerin kalıcı olmasından dolayı yakın görme problemi bir daha yaşanmıyor.”

Resim

Bu yöntemin uygulandığı her 100 kişiden 85’inin gözlüksüz gazete okur hale geldiğini de ifade eden Şener, “Uzağı net gören ve 45 yaşından sonra yakını göremeyen hastalara uygulanan ’korneanın iç tabakasına işlem yapmak’ anlamına gelen ıntra-cor tedavisiyle, 15 saniyede yakın gözlükler rafa kaldırıyor” dedi.

İnce Kornealara ve Kataraktı Olanlara Uygulanamıyor

Şener, daha önce lazer tedavisi olmuş kişilere de uygulanabilen yöntemin, sadece çok ince kornealara sahip olanlara ve katarakt başlangıcı tespit edilen hastalarda uygun olmadığını vurguladı.

15 saniye süren uygulamanın ağrı, enfeksiyon gibi risklerinin de bulunmadığına işaret eden Şener, “Sadece korneanın ara tabakası etkilendiğinden ve ön yüzeyi dokunmadığımız için kişi lazerden sonra çıkıp birkaç saat içinde normal hayatına geri dönebiliyor’’ diye konuştu.

Önce Tek Göze 3-6 Ay Sonra İkinci Göze Uygulanıyor

Tedavinin öncelikle tek göze, ardından 3 ile 6 ay sonrasında diğer göze de uygulandığını belirten Şener, sözlerini şöyle tamamladı:

Intra-cor Presbiyopi kornea içi bir uygulama olduğu için daha önce katarakt ameliyatı olmuş kişilerde de başarıyla gerçekleştiriliyor. 15 saniyede damla anestezi ile yapılan uygulama için sadece korneanın çok ince olmaması gerekiyor. Herhangi bir yan etkisi olmayan ve acı vermeyen yöntemle yakını göremeyen hastalar operasyonun ertesi gün net bir şekilde görmeye başlıyor.

Resim

Resim

https://www.yenisafak.com/saglik/yakini ... -mi-250299
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free