Alerji nedir ve tedavi süreci nasıldır

Bitkilerle tedavi ve hangi bitki neye iyi gelir gibi görsel ve yazılı bilgilerin yeraldığı bölümdür
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31445
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Alerji nedir ve tedavi süreci nasıldır

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Alerji, genel anlamıyla aynı miktar ve koşullarda başka kişiler için zararsız olan farklı yabancı maddelere karşı, bazı kişilerin aşırı duyarlılık göstermesidir. Yani vücudun zararsız maddeleri zararlı zannetmesi durumudur.

Alerjinin nedenleri nedir?

Alerjenler 6 ana grupta toplanabilir:

1. Çevresel (aero) alerjenler
2. Ev tozu akarları
3. Polenler
4. Küf mantarları
5. Hayvan alerjenleri
- Böcek alerjenleri
- Besin alerjenleri
- İlaç alerjenleri
- Mesleki alerjenler
6. Kimyasallara karşı Alerji (Seyrek)

Alerjik hastalıkların belirtileri nelerdir?

Aslında tüm sistemleri etkileyerek çok farklı bulgulara neden olabilir. Ama sıklıkla gördüklerimiz:
Alerjik rinit, konjuktivit dediğimiz halk arasında saman nezlesi ve göz nezlesi olarak bilinen hastalıklar da sıklıkla ve nöbetler halinde tekrarlayan hapşırık, burun akıntısı, gözde sulanma, kaşıntı, burunda, damakta kaşıntı, geniz akıntısı ve burun tıkanıklığı görülür.
Alerjik astımda aralıklı, nöbetler halinde göğüste sıkışma hissi, öksürük, nefes darlığı, hırıltı ( nefes alıp verirken ıslık sesi duyulması) olabileceği gibi sadece öksürük ile de seyredebilir.
Deride kaşıntı, kızarıklık kabarıklık, görülebilir.
Besin alerjilerinde alerjik olan gıdanın alımından sonra tüm bu bulgular olabileceği gibi bulantı, kusma, karında kramplar olabilir.
Ayrıca baş ağrısı, migren krizleri gibi belirtilerde görülebilir.

Alerjinin oluşmasında genetik faktörlerin yanında çevresel faktörlerin payı nedir?

Alerjik hastalıkların oluşumunda genetik faktörlerle çevresel faktörlerin birlikte etkili olduğu düşünülüyor. Çevresel faktörler arasında sıralanabilecekler:

a) Anneye ait faktörler: Kadınlar arasında sigara içme alışkanlığının artması, annelerin hamilelikte ve emzirme döneminde sigara içmiş olmaları, bebeklerini en az 6 ay anne sütü ile beslememiş olmaları sayılabilir.

b) İç ve dış ortam hava kirliliği: Kapalı ortamlarda sigara dumanına maruz kalmak, dış ortamda arabaların çoğalması ile egzos dumanı, sanayileşmenin ilerlemesi ile sanayi atıklarının neden olduğu iç ve dış ortamda hava kirliliğinin artması solunum yollarını duyarlandırarak astım gibi alerjik hastalıkların görülme sıklığını artırabilir.

c) Sosyo-ekonomik düzey: Alerjik hastalıklar sosyo-ekonomik düzeyi yüksek insanlarda daha fazla görülmekte. Bu durum "hijyen teorisi" ile açıklanıyor. Şehirde yaşayan daha hijyenik ortamlarda büyüyen çocukların mikroplarla daha az karşılaşması sonucu savunma sisteminin yeterince gelişememesi ve dengesinin bozulması sonucu alerjilerin daha kolay geliştiği iddia edilir.

d) Alerjen maruziyeti: Şehir hayatının gelişimi ile iç ortamlarda daha fazla zaman geçirmemiz dolayısıyla ev tozu akarları ve küf mantarları gibi iç ortam alerjenlerine daha çok maruz kalmamıza neden olmuştur. Ayrıca evlerde kedi, köpek gibi hayvan besleme alışkanlığının artması da alerjenlere maruziyeti ve hastalık gelişimini artırır.

e) Diyet: Endüstrileşme ile birlikte diyet alışkanlıklarını değişmesi, doğal gıdalar yerine hazır, katkı maddeleri içeren yiyecek tüketiminin artması besin alerjilerine neden olur.

Resim

Alerjimin olup olmadığını kesin olarak nasıl anlarım

Doktor tarafından Alerji deri testi veya Kan testi yoluyla tespit edilecektir, Bu konudaki tedavi yöntemlerinde ilaç ve/veya uzun dönemli tedavi uygulanmaktadır. Eğer size tercih şansı verirlerse İğne tedavisi yerine damla tedavisini tercih ediniz. bir tutam ekmeğe damlatılan özel sıvıyı belirli aralıklarla almanız gerekecektir. Bu konudaki bilinen en etkili solüsyon STALORAL dır. Doktorunuzun hazırlayacağı içerik Fransada size özel olarak hazırlanıp birkaç ayda ülkenize yollanmaktadır.

Resim

Bu şekilde hastanın durumuna göre 2-5 yıl (bazen daha uzun) süre tedavi uygulanabilmektedir. Bu tedavi genellikle 45 yaşından büyüklerde tercih sebebi değildir. tedavi görüldüğünde Alerjik belirtiler %70 -95 azalabilmekte fakat tamamen ortadan kalkmayabilmektedir (Herkesin bünyesi farklıdır) tedavi bittikten sonra arasıra görülecek belirtiler için Doktorunuz yazdıysa Alerji ilaçları kullanabilirsiniz mesela bunlardan bilinen birtanesi LORDES tir

Resim

Veya şurubu

Resim

Ayrıca ; claritine, crebros ,aerius ... gibi ilaçlarda denenebilir.

Alerjik rinit nedir ?

Alerjik rinit, ortamda (çevrede) bulunan bir alerjenin nefes alma sırasında buruna alınıp, burnun iç yüzüne yapışması sonucunda bu alerjene karşı hassasiyeti (duyarlılığı) olan çocuğun burnunda mikrobik olmayan bir iltihap sonucu ortaya çıkan şikayetler ve bulgulardır. Yani bir tür mikrobik olmayan kronik (= müzmin) nezle halidir. Bu nedenle ana bulgular burunda kaşıntı, sulanma, hapşırma, aksırma, damakta kaşınma, öksürük ve boğaz ağrısı, boğazı temizleme isteğidir. En sık buruna yapışabilen alerjenler bahar aylarında ortaya çıkan polenlerdir. Bu nedenle alerjik rinit en sık bahar aylarında görülür.

Alerjik Rinit Niçin Bahar Aylarında Görülür ?

Aslında alerjik hastalıklar her mevsimde görülebilir. Örneğin alerjik astımın en sık nedeni evde halı, klim ve benzeri tüylü eşyalarda üreyen akarların (mite) çıkartılarıdır ve bunlar ev tozuna karışarak solunan havaya katılıp nefes alınca bronşlara gider. Akar alerjisi en sık kış ayında görülür ve alerjik astım nedenidir. Bu konuda bu web sitesinin “Alerjen nedir ?” bölümünde gerekli bilgiler verilmiştir. Ancak alerjik rinit nedeni olan alerjenler en sık oranda polenlerdir. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi polenler bahar aylarında ot, çicek ve ağaçların çiçeklerinin açması ile atmosfere yayılırlar. Yani hastalar bu mevsimde alerjik oldukları madde ile karşılaşırlar. İkincisi ise neden polenlerin sıklıkla burun ve göz bulgularına neden olduğudur. Bunun da nedeni polenler büyük çapa sahip yapıda olmalarıdır. Burnumuzun en önemli görevi havayı süzmek, ısıtmak ve nemlendirmektir. Bu nedenle polenler burundan geçerken süzülürler ve böylelikle burun duvarlarına yapışırlar. Bu yapışma sonucu orada bir alerjik iltihap gelişir ve bu mikrobik olmayan iltihap hastalık bulgularına neden olur.

Polen nedir ?

Polenler ot, ağaç ve çiçeklerin üremelerinde görevli olan çapları ortalama 5-40 mikron arasında değişen erkek gametlerdir. Bilindiği gibi bu erkek gametlerin bitkilerin dişi organına ulaşması gerekir. Bu ya rüzgarla hava yoluyla olur yada böcek ve sinekler aracılığı ile olur. Bu nedenle polenlere ait klinik bulgular bu bitkilerin çiçeklerini açtığı üreme mevsimi olan bahar aylarında olur. Rüzgarla etrafa yayılan polenler alerjiden sorumludur ve daha hafif olanlardır. Bunlar sadece bitkinin bulunduğu yerde değil kilometrelerce uzağa bile rüzgarla polen gönderebilir. Böceklerler aktarılan polenler ise daha ağırdır ve havada asılı bulunmadıkları için pek alerjiye neden olmazlar. Örneğin çayır, çimen ve ağaç polenleri rüzgarla taşınan ve havada dolanan polenler olduğu için alerjik nezleye (saman nezlesi) neden oldukları halde, ev içi ve dışında bulunan süs bitki ve çiçeklerinin poleni daha ağır bir yapıya sahip olu böceklerle taşınırlar ve alerjiye pek neden olmazlar. Ot, ağaç ve diğer polene sahip olan bitkilerin dağılımı ve çiçek açma zamanları yetiştikleri toprak ve mevsimsel özelliklere göre değişir. Her yerde aynı bitki yetişmez. Bu nedenle alerjik olan polen tipi o yöredeki bitki örtüsü (flora) ile ilgilidir. Örneğin sıklıkla Amerika’da olan amerikan nezle otu bizim ülkemizde alerjik etken olarak rastlanmaz. Ancak özellikle Akdeniz bölgesinde sık bulunan zeytin sık bir saman nezlesi etkeni iken bu Afrika ve benzeri ülkelerde bir alerji etkeni olarak saptanamaz. Ayrıca bahar mevsiminin başlangıç zamanı, havanın yağmurlu olması vb nedenler de havada bulunacak olan polenin çıkma zamanı ve yoğunluğunu etkileyecektir. Bu da klinik bulguların çıkma zamanı ve şiddetinin değişmesine neden olacaktır. Polenler büyük partikül yapısına sahip oldukları için sıklıkla nefes alırken burunda tutuldujları için alerjik saman nezlesine neden olurlar. Partikül çapı daha küçük olanlar yada ağızdan soluma ile bronşlara ulaşanlar ise daha az oranda alerjik astıma yol açarlar.

Polene benzer alerjik rinit yapan başka alerjen var mıdır ?

Küf mantarları da polene benzer bahar aylarında alerjik rinit hatta astıma neden olurlar. Bunlar ev içi ve ev dışı allerjen olma özelliğine sahiptirler. Bunlar sıklıkla ev içinde organik eşyaların, yemeklerin, ev dışında ise bitki ve hayvanların üzerinde yaşayan mikroplardır. Yenilen mantarlarla herhangi bir ilgileri yoktur. Küf mantarları nemli, organik besin artığı bulunan ortamlarda ürerler. Buradan da havaya bol m,ktarda üremelerini devam ettiren mantar sporlarını bırakırlar. Bunlar polenlerden çok daha küçük 3-5 mikron çapındaki hücrelerdir. Havaya kolayca karışır ve taşınırlar. Üredikleri yerde sarı, yeşil vs renk oluştururlar. Üremeleri ve etrafa spor bırakmaları yıl boyu olabilse de en sık havaların ısındığı ve orta şiddette rüzgarın olduğu bahar ve yaz aylarında üremeleri en üst düzeyde olur. Kışın düşük dereceli ısıda ve hele karlı ortamda üreyemez ve alerjiye neden olan sporlarını bırakamazlar. Yani üremelri ve etrafa spor yayabilmeleri hava sıcaklığı, nemi ve diğer iklim koşulları ile ilgilidir. Bu nedenle polen alerjisi ile karışabilen alerjik bulgulara neden olabilirler. Çok küçük yapıya sahip oldukları için hem alerjik nezle hem de alerjik astıma neden olurlar.

Çocuklarda allerjik rinit şikayet ve bulguları nelerdir?

Alerjik rinit hapşırma/aksırma, burun tıkanıklığı, burunda su gibi akıntı, burunda ve yumuşak damakta kaşıntı şikayetlerine yola açar. Bu bulgular sıklıkla yukarıda bahsedilen nedenlerle bahar aylarında olur. Bu nedenle “bahar alerjisi, bahar nezlesi, saman nezlesi ..” gibi isimler de halk arasında verilmiştir. Ayrıca yine yukarıda bahsedildiği gibi gözlerde yanma, sulanma, kızarma ve kaşıntı belirgindir. Hem göz hem de burun yakınmasının olması tam bir “nezle” tablosuna yol açar Bazen bu bulgular sıradan nezle, grip gibi algılanabilir. Hatta çoğu nezle ilacının içerisinde antialerjik madde olduğu için, bu ilaçların kullanımı ile yakınmalar geçer ve yanlış algılamanın devam etmesine yol açar. Bu ise doktora başvuru ve alerji tedavisinin gecikmesine neden olur. Ancak bu sıradan nezle gibi ortalam bir haftada geçen bir tablo değildir. Hastalar ellerinde sürekli yanlarında burnu silmek için mendil taşımak zorunda kalır. Burun tıkanıklıklarının devam etmesi nedeniyle gece uyku düzeni bozulur. Gündüz olan sık hapşırma, burun kaşıntısı ve gözlerde yanma, sulanma ciddi konsantrasyon bozukluklarına yol açar. Çocuk ise okul başarısı, erişkinise iş başarısı düşer. Sürekli burun kaşıma nedeniyle “alerji selamı” denen burnu önden arkaya ovalam hareketi çok tipik olarak görülür. Bu hareket uzun süre yapılması sonucu burun kemerinde yatay bir çizgi olur. Ayrıca burun tıkanıklığı nedeniyle göz alt kapaklarında sürekli bir morluk vardır. Burunda olan sürekli alerjik reaksiyon ve burun akıntısı özellikle geceleri olan geniz akıntısı ve gece öksürüklerine neden olur. Gündüz ise sürekli genizi temizleme sesi çıkarılır. Alerjik rinit ortalama % 20 oranında yıl boyu görülür. Bunun en sık etkeni ev tozu akarlarıdır. Ayrıca yıl boyu alerjik rinite havyan, mantar ve bizim ülkemizde çok sık görülmeyen hamam böceği allerjenleri de yol açabilir. Ancak ev tozu akarlarının neden olduğu yıl boyu süren alerjik rinitte burun tıkanıklığı daha ön planda olan yakınmadır. Ancak kronik burun iltihabı ve sinüzitte sıklıkla görülür. Sürekli hapşırma, aksırma, burun kaşıntısı ve göz yakınmaları da vardır. Ancak bu yakınmaların şiddeti polenlere bağlı bahar alerjisine göre daha azdır. Burun tıkanıklığının şiddeti ise daha fazladır.
Her halükarda özellikle bahar aylarında sık nezle-grip hali olan, yineleyen sinüziti olan, gözlerinde yanma-sulanma-kızarma olan çocuklarda mutlaka alerjik rinit düşünülmeli ve gerekli araştırmalar yapılmalıdır.

Alerjik rinit sadece burun yakınmalarına mı neden olur ?

Alerjik rinit sadece burunda kaşınma, aksırma vb yakınmalarla giden basit bir hastalık değildir. Çünki burnumuz hava yollarımız ve bronşlarımızın başlangıcıdır ve tek bir hava yolumuz vardır. Tabiki burnumuzun mukozası dediğimiz iç yüzeyinin tüm özellikleri aynı yol üzerinde olan ve burundaki hava yolumuzun devamını oluşturan bronşlarımızda da aynıdır. Yani nefes aldığımız hava yolumuz burun ucundan bronşlarımızın sonuna kadar “tek bir hat” tır. Tek bir hatta bir bölge de olan olayın bu hattın devamlılığındakidiğer bir bölgeyi ilgilendirmemesi düşünülemez. Bu nedenle burunda olan alerjinin bronşları ilgilendirmemesi beklenemez. Bu nedenle alerjik rinitli hastalarda bronş alerjisi yani alerjik astım sıklığı ve riski çok daha yüksektir. Buna tıb dilinde komorbidite (birlikte olma özelliği) denmektedir. Bunu rakamlarla açıklamak gerekirse şöyle ifade edilebilir: Normal toplumda alerjik astım sıklığı ortalama % 5 kabul edilirse, alerjik rinitlilierdeki alerjik astım sıklığı (2-8 kat yüksek) ortalama % 25 dir. Ayrıca alerjik astımlı hastaların daha önceki yaşlarında % 70 oranında alerjik rinit geçirme yada halen yaşama öyküsü vardır. Bu nedenle özellikle çocuklar ve genç erişkinler başat olmak üzere alerjik rinitli hastalar alerjik astım açısından da değerlendirilmelidir. Ayrıca alerjik rinit kronik (müzmin, süregen) sinüzitin en sık saptanan nedenidir. Özellikle kronik mikrobik olmayan orta kulak iltihabının da en sık nedenlerinden birisi alerjik rinittir. Alerjik neden olduğu başka rahatsızlıklar da vardır. Bunların başlıcaları başağrısı, burun kanaması, uyku bozuklukları, konsantrasyon bozuklukları, performans düşüklüğü, yaşam kalitesinde bozulma vb dir. Bu ise çocuğun ders başarısında düşme, huysuzluk, ruhsal bozuklukların çıkmasına neden olacaktır.

Resim

Alerjik rinit teşhisi ve sorumlu alerjen teşhisi nasıl konur ?

Allerjk rinit teşhisi koymak oldukça kolaydır. Yukarıda bahsedilen oldukça tipik bulgulardan sonra alerjik bir zemin var mı araştırmak için kan testleri yapılabilir. Burundan alınan bir sürüntü ile allerji hücrelerinin varlığı araştırılır. Ancak asıl allerji tanısını ve allerjenin tipini belirlemek için allerji deri testi yapılır. Bu kesin sonucu verir. Tabiki bu arada alerjik rinitteki gibi burun tıkanıklığı, akıntı ve hapşırma gibi bulgulara yol açan diğer hastalıklar ekarte edilmelidir. Bu işlemler bir çocuk alerji uzmanı tarafından kısa sürede ve kolayca yapılabilir.


Allerjik rinit tedavisi nasil yapılır?

Alerjik rinit tedavisinde temel yöntem tüm alerjik hastalıklarda olduğu gibi alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinde bu pek olay değildir ve tam olarak gerçekleştirilemez. Polenden korunmak için alınacak önlemler; ot ve ağacınyoğun olduğu piknik ve açıka alanlarda mümkün olduğu kadar az bulunmak, mümkünse yüksek yerlerde yaşamak, saat 8 ila 14 arasında dış ortamda bulunmamaya çalışmak, polen mevsiminde mümkünse kapı ve pencereleri kapalı tutmak, klima ile bulunan mekan ve ulaşım araçlarını havalandırmaktır. Ancak bu önlemler tam uygulansa bile etkinliği oldukça düşüktür. Ev tozu akarından korunmak için nemli ortamdan uzak durmak, en azından yatak odasında halı, klim ve benzeri toz tutucu eşyaları kaldırmak, ıslak zemin temizliği yapmak, temizlik yapılırken o ortamda bulunmamak, akar allerjeni geçirmeyen yatak, yorgan ve yastık kılıfı kullanmak başlıca önlemlerdir.
Çevresel allerjenden korunma önlemleri tek başına yeterli değildir. Bu nedenle ilaç tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Her hasta için ilaç tedavisi farklıdır ve alerjisinin ağırlığına göre bu değişmektedir. Bu tedavi programı profosyonellik gerektiren bir yönetimdir ve alerji uzmanları tarafından planlanmalıdır. Bu tedavide burundaki ve gözdeki kaşıntı, hapşırma ve akıntıyı giderecek anti-histaminik denilen antialerjik ilaçlar en sık kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar ağızdan kullanılabileceği gibi, direk buruna ve göze sıkılan damlalar halinde de kullanılabilir. Ancak burun tıkanıklığını gidermek ve daha ciddi alerjik rinit bulgularına hakim olmak için buruna sıkılan kortizonlu spreyler doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bu ilaçlar hasta için uygun doz ve formulasyonda kullanıldığında yan etkileri olmayan oldukça güvenilir ilaçlardır. Ayrıca hastanın ön plandaki yakınmasına göre burundaki tıkanıklığı gideren, akıntıyı azaltan, gözdeki kızarıklığı azaltan vs ilaçlar da kulanılabilir. Ancak yakınmaların uzun sürdüğü, sık ve uzun süreli ilaç kullanmak gerektiği durumlarda hele alerjik rinitle birlikte alerjik astım bulguları da varsa allerji uzmanı kontrolünde alerji aşısı yapılması oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Alerji aşısı etkili midir, yan tekileri var mıdır ve kim uygulamalıdır ?

Alerji aşının içeriği alerji uzmanı tarafından hastanın allerji test ve klinik bulgu sonuçlarına göre seçilmeli ve programlanmalıdır. Bu takdirde bu tedavi yöntemi oldukça etkilidir. Ancak her alerjen tipi için faydalı değildir. Özellikle alerjik rinite neden olan polen ise oldukça etkildir. Ama ev tozu akarı ve mantar alerjeninde ise daha az etkilidir. Ayrıca diğer önemli bir konu uygun alerjen seçimi ve ideal bir şema ile alerji aşısı uygulanması bu çocukları alerjik astım gelişiminden de koruyabilmektedir. Ancak uygun alerjen seçilmediği ve uygun dozlarda yapılmadığı durumlarda ise alerji aşısı çok ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu aşının yapılması sırasında çocuğa uygun olmayan yüksek doz yada konsantrasyonda yapılırsa ölümcül anafaksi denilen acil reaksiyona neden olabilir. Ayrıca düşük dozda yapılırsa bu durumda alerjik duyarlılığı arttırabilir. Ancak bir çocuk alerji uzmanı kolayca doz ve konsantrasyonu ayarlayabilir. Bu nedenle çocuklarda alerji aşısI sadece ve sadece çocuk alerji uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

Daha fazla bilgi için bakınız
https://www.aid.org.tr/alerji-deri-testleri/

NOT: 4,5 Yıl Alerji tedavisi görmüş birisi olarak damlaları eğer ekmeğe damlatıyorsanız asla dil altında tutmayın (Doktorunuz öyle demiş olsa bile bunu yapmayın) yanağınıza yerleştiriniz , her doz alımında farlı yanağınızı kullanınız.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1
Mesajlar: 2110
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: Alerji nedir ve tedavi süreci nasıldır

Mesaj gönderen shampuan »

Abi şuraya harcadığın emek, resimlerin profesyonelce seçilmesi falan, yani bir dergide ya da büyük bir sitede yazarlık yapsan iyi kazandırır.

Geçmiş olsun bu arada sende de varmış sanırım. Üzüldüm. Senin için zor olmalı.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31445
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Alerji nedir ve tedavi süreci nasıldır

Mesaj gönderen velociraptor »

Sağolasın başkasının bana vereceği 4000 TL yerine kandi işimden 400 TL kazanmayı tercih ederim (Huy meselesi)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
loveme
Gigabyte4
Gigabyte4
Mesajlar: 3228
Kayıt: 10 Tem 2007, 11:47
cinsiyet: Erkek
Konum: Kırklareli
İletişim:

Re: Alerji nedir ve tedavi süreci nasıldır

Mesaj gönderen loveme »

Benim burun akıntım var geçmiyor.kaşınmada oluyor.çözüm bulamadım.istanbulda hangi dr gitsem nereye test yaptıysam
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31445
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Alerji nedir ve tedavi süreci nasıldır

Mesaj gönderen velociraptor »

Ben sürekli nezleydim ve grip belirtilerim vardı doktorlar hafif soğuk algınlığı sanıyorlardı taaki alerjisi olan bir arkadaşım abi sende kesin alerji var bir insan her 10 -15 günde bir nezle olmaz diyene kadar , test yaptırdığımda 5 Farklı polene karşı alerjimin olduğu tespit edildi. Herhangi bir dermotoloğa gidip Alerji testi yaptırtabilirsin birkaç yüz lira ek ücret alacaklardır ama ona göre bir ilaç verip bahar aylarında rahat etmeni sağlayabilirler. Ben hem Berlinde hemde istanbulda iki farklı doktora gittim istanbuldaki doktorum bu işlerde bir hayli uzman biriydi , Prof. Dr. Işık Caner
https://www.doktorsitesi.com/doc-dr-h-i ... i/istanbul
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
loveme
Gigabyte4
Gigabyte4
Mesajlar: 3228
Kayıt: 10 Tem 2007, 11:47
cinsiyet: Erkek
Konum: Kırklareli
İletişim:

Re: Alerji nedir ve tedavi süreci nasıldır

Mesaj gönderen loveme »

Burun akıntısı ve yüksek sesle hapşırma oluyor...
Burun içinde kaşıntı oluyor
Clartin, clarinase
Cetryn kullanıyorum.Bazen hiç bir işe yaramıyor ve şiddetli geçiyor.
Test hiç yaptırmadım.Avcılardaki dr giderim.
Artık beni çok yormaya başladı
Test yaptırmak bir işe yaradı mı?
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31445
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Alerji nedir ve tedavi süreci nasıldır

Mesaj gönderen velociraptor »

Test yaptırdıktan sonra Alerji varsa damla tedavisi uygulanıyor , ilaçlar frnsadan getirtiliyor artık eskisi gibi iğne oılunmuyor , bir parça ekmeğe belirli sayıda damla damlatılıyor ve yiyorsun bu 3-4 yıl sürebiliyor tedavi. %100 ortadan kaldırmasa da %80-90 iyileştiriyor diyebilirim.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
loveme
Gigabyte4
Gigabyte4
Mesajlar: 3228
Kayıt: 10 Tem 2007, 11:47
cinsiyet: Erkek
Konum: Kırklareli
İletişim:

Re: Alerji nedir ve tedavi süreci nasıldır

Mesaj gönderen loveme »

bende alerji olduğu kesin.Olmadı o ilacı getirteceğim. STALORAL eczaneden bulabilir miyim?
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31445
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Alerji nedir ve tedavi süreci nasıldır

Mesaj gönderen velociraptor »

STALORAL senin alerji testinden sonra doktorun hazılrlayacağı içeriğin fransadan getirtilmesi ile oluşturuluyor , kısacası özel sipariş ve Almalarda frnsaya sipariş verirler. Eczanelerde satılmaz , kişiye özel hazılanır
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Cevapla