Mide Bulantısı için Ekşili Şeyler

Bitkilerle tedavi ve hangi bitki neye iyi gelir gibi görsel ve yazılı bilgilerin yeraldığı bölümdür
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mide Bulantısı için Ekşili Şeyler

Mesaj gönderen shampuan » 16 Tem 2018, 20:20

Şifalı bitkiler bölümünde gezinirken aklıma geldi, yazayım dedim.

Üşütmedir, şudur budur çeşitli durumlarda sık sık bulantı sorunum oluyor. Bulantı sorununun bir sürü sebebi olabilir. Dediğim gibi üşütme, bayat bir gıda sebebiyle zehirlenme (hastanelik seviyede değil); sinüzit, faranjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle enfeksiyonlu akıntının (mukus) mideye fazla gitmesi, çeşitli mide rahatsızlıkları, çok yemek, paraziter hastalıklar (kıl kurdu, tenya, amipli dizanteri gibi parazitlerin neden olduğu bağırsak enfeksiyonları)... uzatılabilir.

Bende yukarıdaki durumların çoğu mevcut. Durum böyle olunca bu rahatsız edici durumu sık yaşıyorum. Kendi kendime keşfettiğim bir yol. Limon yalamak :D Evet evet, mevsimi ise, ve o an evinizde varsa limon yalayın. Daha iyisi bir çay bardağının yarısına kadar suyunu sıkın. İçine şeker karıştırmayın. Çok keskin gelirse biraz sulandırın ve ağır ağır için. Bulantınızın hızla kesildiğini göreceksiniz. Şekerli şeyler, şerbet, sade gazoz falan önerenler de var. Daha çok bulandırır benden söylemesi.

Yaşadığım başka bir tecrübeyi de ekleyeyim. Bir gece şiddetli bulantı hissiyle yatağımdan kalktım. Aradım taradım evde limon yok... Bir adet yarım limon dolapta çürümeye yüz tutmuş, görünce midem daha çok bulandı ellemedim. Mevsim yaz'dı. Bir baktım, mutfak tezgahı üzerinde birkaç tane erik duruyor. Önce olmaz deyip odama geri döndüm ama bulantının verdiği rahatsızlık nedeniyle gidip erikleri yedim. daha ikinciyi bitirirken bulantının yine amiyene tabirle "bıçak gibi kesildiğini" farkettim. Bitti... Çok şaşırdım. İşin sırrının asit, ya da asidik şeylerde olduğunu düşündüm. Daha evvel okuduğum bir yerde, ne kadar doğru hatırlıyorum bilmiyorum, bulantının midedeki asit seviyesinin düşmesi ile oluştuğu anlatılıyordu. Akıl yürüttüm; haaa demek ki...

Anlattığım olaylardaki müdahalenin doğruluğu tartışılır. Ama bunlar zaten gıda. Yani başınıza gelirse denemekten zarar görmezsiniz. Asidik şeyler, meyveler deneyin. Bende işe yarıyor.

Hoşçakalın.

Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Re: Mide Bulantısı için Ekşili Şeyler

Mesaj gönderen cankusa » 16 Tem 2018, 21:05

Denenmiş sonucu mūkemel olan tecrūbemi aktarayım
1-Vūcudunuz da darbe sonucu ezilme ve kan toplanması oluşursa bir adet yumurtayı yag ve su kullanmdan bir tavada kısık ateşte az pişirin yumşak bez ūzerine ince laylon serin pişirdiginiz yumurtayı ūzerine yayıp tetavi olacak yerinize sıkıca sarın 6 saat ile 12 saat arasında ezilmeni ve kanın iyleştigìni göreceksiniz

2- 3 dilim limonu kabugu ile dogra bir tatlı kaşıgı kuru naneyle bir bardak su ile cezvede kaynatın ılık olacak şekilde yudum yudum sakin sakin için mide bulantınızdan kurtulun
En son cankusa tarafından 16 Tem 2018, 21:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 16 Tem 2018, 21:18

hayatımda midemin bulandığını hiç hatırlamam taaki geçensene gıda zehirrlenmesi ile acile kaldırılana kadar , sonrasında arasıra yaptı , limonu deneyeceğim bakalım , bu arada darbe ezilmeye karşı önerilende oldukça ilginçmiş , teşekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 16 Tem 2018, 21:52

cankusa yazdı:
16 Tem 2018, 21:05
Denenmiş sonucu mūkemel olan tecrūbemi aktarayım
1-Vūcudunuz da darbe sonucu ezilme ve kan toplanması oluşursa bir adet yumurtayı yag ve su kullanmdan bir tavada kısık ateşte az pişirin yumşak bez ūzerine ince laylon serin pişirdiginiz yumurtayı ūzerine yayıp tetavi olacak yerinize sıkıca sarın 6 saat ile 12 saat arasında ezilmeni ve kanın iyleştigìni göreceksiniz
Çok ilginç... :o Denemek lazım.

Yahu tamam, bu tür uygulamalar genellikle "koca karı ilacı" olarak adlandırılırlar ve bilim ve felsefe bunlara "gündelik bilgi" der. Ama düşünün: bir zamanlar doktor yokken, hastane yokken, ilaç yokken dedelerimiz ninelerimiz bunlar gibi nice yollarla -çaresizlikten tabi ki- kendi kendilerini tedavi etme yoluna gitmişler. Ben bu tür şeyleri eleştirenlere (şu an okuyan varsa) bir şey demiyorum ama eskiden yoktu ne yapsınlar? E bu tür uygulamalar da dünden bugünlere kadar geldi haliyle. Yani ne kadar kabul etmesek de birçoğu gerçekten işe yarayabiliyor.

Rahmetli dedem askerde sıhhiye çavuşu imiş. Orada tansiyon ölçmeyi, iğne yapmayı öğrenmiş. Gençliğinde komşu köylerden haber gelirmiş: filancaya iğne yapılacak. Atı varken atıyla, atını sattıktan sonra da bisikletiyle hastaları iğneler gelirmiş. Bugün olsa yasak, yetkili olmayan yapamaz. Ama o zaman yapacak kimse yokmuş ki... Diyeceğim o ki bence tamamiyle faydasız uygulamalar değil bunlar. Değerlendirmek lazım.

@velociraptor, zehirlenmeye sebep olan şey bayat gıda üzerindeki bakteriler ve bakterilerin sentezlediği toksik maddelerdir. Tedavi olmuşsun ama sindirim sisteminde hala o bakteri yaşayıp çoğalıyor ve bu nedenle bulantın devam ediyor olabilir. Uygun bir zamanda kendine baktır. Bulabilirsen biraz kekik bul. Bunu havanda döverek toz haline getir. Üç-dört gün boyunca bir neskafe fincanına yarım çay kaşığı bu kekikten koyup, üstüne kaynar su ekle ve içilir kıvama gelene kadar ılıt. Sonra iyice karıştırıp şeker atmadan iç. İçimi pek iyi değildir acımsıdır ama kekik barsak parazitlerinin ve birçok bakterinin düşmanıdır. akşamları bundan 3-4 gün boyunca 1 neskafe fincanı içeceksin. İyi geleceğini umuyorum. Bana iyi geliyor.

Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen cankusa » 16 Tem 2018, 22:14

Daglarda yetişen tomurcuk kekik ilk baharın gelişiyle birlikte izmirde pazara köylüler tarafında getirilip satılıyor misgibi kokusuyla içimi harika oluyor

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 16 Tem 2018, 23:28

Hocam ben de Antalyadayım. Burada bir iki cinsi var. Yaprakları tarak gibi olan olan cins çok oluyordu, şimdi bek göremiyoruma ama burada da tomurcuk yapraklı daha çok görülüyor. Annem pazardan alıp eve getiriyor güneşte kurutup havanda dövüp toz haline getiriyor kavanozlarda saklıyoruz. Söylemesi ayıp et pişirince üzerine bir atıyorsun off gel de yeme. Rahatsızlanınca çayı iyi geliyor.