Windows 10 21H1 sürümü resmi olarak yayımlandı

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4605 kez

Windows 10 21H1 sürümü resmi olarak yayımlandı

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Microsoft , Windows 10 işletim sistemi için sonraki özellik güncellemesi olan 21H1 i duyurdu. Windows Bakım ve Dağıtım Program Yönetimi Başkan Yardımcısı John Cable, bir sonraki özellik güncellemesinin mevcut Windows 10 sürüm 20H2'ye çok benzeyeceğini belirtti. Güncelleme "servis teknolojisi kullanılarak optimize edilmiş bir şekilde teslim edilecektir". Esasen, bunun anlamı, güncellemenin Windows 10 için yayımlanan diğer toplu güncellemeler gibi yükleneceği ve daha fazla zaman ve işlem gerektiren büyük bir güncelleme sürümü gibi olmayacağıdır.

Son iki özellik güncelleme sürümünü (2004 ve 20H2) çalıştıran Windows 10 cihazları bundan daha fazla yararlanacak. Öte yandan, Windows 10'un önceki sürümleri, Windows 10 sürüm 2004 ve sonrasında uygulanan değişiklikler nedeniyle hala genişletilmiş bir güncelleme süreci gerektirmektedir. Güncellemenin mayıs veya haziranda çıkma olasılığı bulunuyor, elbette Microsoft daha erken de sunabilir.

Download
https://www.microsoft.com/tr-tr/softwar ... ndows10ISO
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Re: Windows 10 21H1 sürümü resmi olarak duyuruldu

Mesaj gönderen feuer »

Teşekkürler
Ne getirir, ne götürür bilmiyorum.

Eskiye dönük uygulamalarıda dll paketleriyle çözebiliyoruz. Bazılarını windows default kuruyor ve güncelliyor zaten.

Store uygulamalarını benimseyemedim, hepsini kaldırdım. Bu store uygulamalarını kaldırmak sistemi çok hafifletti (ayar yapıp kapatabilirsiniz) her store uygulması arka planda çalışır ve sisteme ekstra yüktür.

Windows nedeniyle yaşadığım en büyük sorun dil sebebiyle oluyor, bazı programlarda türkçe karakterler sıkıntılı görünüyor. Altyazı dosyalarının fotmatını ayarladığımda, notepad içinde yıldız koro gibi karakterler görüyorum. Mame içinde filtre sıkıntısı oluyor.

Yani ince ayarlar sonrası dil türkçe karakter sorunu dışında problemim yok. Ayrıca yeni sürümün bu problemi çözmeyeceğinden de eminim.

Birde windows donanım sürücülerini güncelliyor ancak donanım için yapılan her sürücü güncelleştirmesini görmüyor yada gördüğü halde güncellemiyor. dumo uygulamasında çok sayıda güncelleştirme görüyorum donanım için ancak windows un kararlılığını bozabilir düşüncesiyle bu güncelleştirmeleri almadım.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Malesef windows 10 BETA lıktan bir türlü çıkamadı
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 325 kez

Mesaj gönderen esatiz »

velociraptor yazdı: 19 Şub 2021, 18:26 Malesef windows 10 BETA lıktan bir türlü çıkamadı
Ben artık Microsoftun iyi niyetli bir şirket olduğunu sanmıyorum. Sahibi Bill Gates de yapılan tüm saçma işlere göz yumuyorsa o da öyledir :evil:
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Microsoft Şirketi windows 7 den sonra aslında bu işten vazgeçti , birini idareten getirdiler dostlar alışverişte görsün misali takılıyorlar
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Haberiniz yok sanırım, Bill Gates emekli oldu çocuklar. Yani artık şirket ona ait değil. Kendisi şirket kurucusu olduğundan onursal başkan gibi takılıyor. Hisse olarak hakka sahip olsa da yüzde yüz onun sözü geçmiyor. Amerikan ekonomisinde işler böyledir. Sen kurarsın, sen yaparsın, büyümek için zengin ortaklarla iş birliği yaparsın ve artık senin olan senin değildir. Bill amca emekli oldu ve şirket üzerindeki nüfuzunu kaybetti demeyelim de, bıraktı. Şu anda hayır işleri yapıyor. Sırf insanlara hayır yapmak için kurduğu bir kurumda bir sürü kişi çalışıyor. İlaveten toplantılara katılarak gelecekte virüs gelecek, dünyayı şöyle bir felaket bekliyor, a$ı maşı gibi konularda konferanslar veriyor.

Şu anda microsoftun başında işi hiç bilmeyen insanlar var sanırım. Microsoft'un alıştığımız felsefesinden epey uzaklaşıldı ve farklı bir boyuta doğru gidiyor.

Size soruyorum...

Şu anda, elinizdeki bilgisayarın görsel arayüzü (teması) windows 98 teması olsaydı, ve fakat, günümüzüm modern ihtiyaçlarını karşılatacak şekilde gelişmiş bir windowsa sahip olsaydınız...

Kullanmaz mıydınız? "Böööğğğk bu ne?!" mi derdiniz?

O hatırladığınız eski tema, insan beyni (algı ve yorumlama merkezi) ile bilgisayar arasında en verimli bağ kurabilen yüksek kaliteli bir tema idi. Gerektiği kadar sade ve gerektiği kadar da detaylı, sofistike idi. O temaya yıllarca baksan rahatsız olmazsın. Çünkü seçilen renkler ve tonlamalar olsun, simgeler olsun, tam bir görsel mühendislik harikasıydılar. Bir şeyi algılama ve öğrenmede diğer unsurların yanında görsellik de önemlidir. Microsoft, eski yıllarda bu işi gerçekten iyi başarıyordu. Ama bugün "bu işi" hiçbir platform başaramıyor. Bütün bunları eski temayı sevdiğim için anlatmıyorum. Büyük şirketler insan psikolojisini çok iyi bilirler ve satış-pazarlama gibi durumlarda çok faydalanırlar. Windows sisteminin o eski klasik teması, bir kullanıcının bilgisayarını verimli kullanabilmesi ve bunu yaparken göz yorgunluğu ve beyin yorgunluğu açısından en iyi tema idi. Gri renkler, mavi pencere başlıkları, yazı tipi, buton stilleri titizlikle tasarlanmıştı. Benzer tasarımlar IBM ve Comodor firmasınca da kullanılsa da, microsoft bu tema ve özellikleri geliştirip en iyi sonuca erişen firma idi. Yani öyleydi... Şimdi ise windows10, sorundan geçilmiyor. Aradığımız şeyi aradığımız yerde bulamıyoruz. Kaçıncı yama, kaçıncı sürümü çıktı, hala stabil bir sürüm yok.

Şimdi oturup düşünün...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bill gates in Microsoftta tam gün çalıştığı son gün 27 hazirna 2008
viewtopic.php?f=131&t=209575
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Senin anlatmak istediğini anladım ancak eklemek için yazıyorum;

Windows 10 u görsel olarak windows 98 gibi kullanabilirsin. Hatta diğer windowslar gibi de kullanabilirisin.

Ben eski windowsların ses dosyalarını, duvar kağıtlarını, iconlarını, cursorlarını, ekran korucularını saklıyorum.

bir örnek olaması açısından

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Hacı herif çok dolandırıyor lafı yahu. Çatladım direk sona atladım. Aha. Şiir gibi oldu.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

uzun bir video olmuş evet ama anafikri aldın
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Düzenleme : Aradığımı buldum

Yayınlansa da bir denesek 21H1 i
Şurada viewtopic.php?t=210339 son mesaj atan adam "Ben kobay değilim" demiş. Komiğime gitti.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Links valid for 24 hours from time of creation.

21H1 - Windows 10 Client Insider Preview - Build 19043 Turkish x64 Download

21H1 - Windows 10 Client Insider Preview - Build 19043 Turkish x86 Download
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Teşekkürler sanal makineyi kaldırırsa pc denerim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

:arrow:
mahferer
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 4 kez

Mesaj gönderen mahferer »

20H2 son sürümde iseniz aşağıdaki 167 KB'lik (evet KB) paket ile 21H1'e geçebilirsiniz.. 21H1 özellikleri update ile gelmiş, bu sadece devreye sokuyormuş..
http://b1.download.windowsupdate.com/d/ ... 0548dd.msu