Hyper-v Ekran Kartı

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Cevapla
muratkrc3
Bit
Bit
Mesajlar: 6
Kayıt: 04 Eyl 2019, 20:15

Hyper-v Ekran Kartı

Mesaj gönderen muratkrc3 »

sanal makineye nasıl ekran kartı paylaşırım bu konuda çok araştırdım ama bi sonucu yok

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31470
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Hyper-v Ekran Kartı

Mesaj gönderen velociraptor »

1. Bildiğim kadarı ile Hyper-V ye Ekran kartı eklemek biraz sıkıntılı çünkü işlem RemoteFX e dayalıdır (Uzak Masaüstü Hizmetinin bir parçası), Bir süre server lisansı olmadan çalışabilir fakat sonrasında Hyper-V sunucusu Uyarı verir.

Resim

2. her Hyper-V sanal makinesinin GPU hızlandırmadan yararlanamaz. Hyper-V'de bir sanal makine oluşturduğunuzda, bir 1. Nesil sanal makine veya 2. Nesil sanal makine oluşturmak isteyip istemediğiniz sorulur. 2. Nesil sanal makineler, RemoteFX 3D Video Adaptörü ekleme seçeneği içermez. Bu seçenek yalnızca 1. Nesil sanal makineler için mevcuttur.

3. Bir sanal makine GPU hızlandırma kullanacak şekilde yapılandırılmışsa, VM'yi potansiyel olarak barındırabilecek herhangi bir Hyper-V ana bilgisayarı benzer video donanımıyla donatılmalıdır. Ayrıca, ana makinelerin gelen sanal makineleri barındırmak için yeterli sayıda GPU olması gerekir. ( live migration and failover clustering).

4. Bir Hyper-V sanal makinesinin RemoteFX kullanacak şekilde yapılandırılmasının ardından VM'ye yalnızca bir RDP oturumu aracılığıyla erişilebilir ve Hyper-V Manager konsolu aracılığıyla erişilemez.

Hyper-V ye GPU eklemek

1. Fiziksel GPU ayarlarına, Hyper-V Yöneticisini açarak, Hyper-V ana sunucusuna sağ tıklayarak ve kısayol menüsünden Hyper-V Ayarları komutunu seçerek erişebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, seçilen ana makine sunucusu için Hyper-V Ayarları iletişim kutusuna yönlendirilirsiniz. Aşağıdaki şekilde görebileceğiniz gibi, bu iletişim kutusu, Hyper-V ile kullanım için fiziksel bir GPU'yu etkinleştirmek için kullanabileceğiniz bir Fiziksel GPU kabı içerir. Bununla birlikte, bu iletişim kutusuna baktığınızda, yapılandırma seçeneklerinin gri olduğunu göreceksiniz.

Resim

Hyper-V'ye GPU desteği sağlamada ilk adım, video donanım yapılandırmanızı kontrol etmektir. Windows Server 2012 R2'de, Başlat düğmesine sağ tıklayarak ve kısayol menüsünden Sistem seçeneğini seçerek bunu yapabilirsiniz. Sistem iletişim kutusu göründüğünde, Aygıt Yöneticisi bağlantısını tıklayın ve Ekran Bağdaştırıcıları düğümünü genişletin. Aşağıdaki şekilde görebileceğiniz gibi, bu sunucu Microsoft Temel Ekran Bağdaştırıcısını kullanacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu yapılandırma sunucu donanımı için oldukça yaygındır, ancak iyi GPU desteği sağlamaz.

Resim

Bu tür bir durumda, Hyper-V ana sunucunuza kurulu olan gerçek video donanımını belirlemek, video bağdaştırıcısının uygun bir GPU ile donatıldığından emin olmak ve gerekirse yeni bir sürücü indirmek gerekir. Örneğin, aşağıdaki şekle bakarsanız, doğru sürücüyü yükledikten sonra, Windows'un, sürücüyü bir NVIDIA GeForce GTX 750 olarak doğru bir şekilde tanımlandı

Resim

Hyper-V Yöneticisini açarsak, Hyper-V hala GPU'yu kullanılabilir durumda değil. Ancak aşağıdaki iletişim kutusundaki özet bilgilere bakarsanız, Remote Desktop Virtualization Host role service hizmetinin yüklenmesi gerektiğini fark edeceksiniz.

Resim

İsterseniz PowerShell kullanarak bu Remote Desktop Virtualization Host role hizmetini yükleyebilirsiniz, ancak GUI'yi kullanmayı tercih ederseniz, rol hizmetini Sunucu Yöneticisi'ni kullanarak yüklemek kolaydır. Bunu yapmak için, Sunucu Yöneticisi'ni açın ve Yönet menüsünden Remote Desktop Virtualization Host role ve Özellik Ekle seçeneğini belirleyin. Bu, Windows'un Rol ve Özellik Ekleme Sihirbazı'nı başlatmasına neden olur.

Sihirbazın Başlamadan Önce ekranını atlamak için İleri'yi tıklayın. Şimdi Kurulum Tipi ekranına yönlendirileceksiniz. Rol Tabanlı veya Özellik Tabanlı Kurulum seçeneğini seçin ve İleri'ye tıklayın.

Artık rolü yüklemek istediğiniz sunucuyu seçmeniz istenecektir. Sunucu Havuzundan Bir Sunucu Seçin seçeneğini seçin. Doğru sunucunun seçildiğinden emin olun ve İleri'yi tıklayın.

Şimdi Sunucu Rollerini Seç ekranını görmelisiniz. Uzak Masaüstü Hizmetleri rolünü seçin ve İleri'ye tıklayın. Özellikler ekranını atlamak için bir kez daha İleri, Uzak Masaüstü Hizmetleri girişini atlamak için bir kez daha tıklayın.

Göreceğiniz bir sonraki ekran, yüklemek istediğiniz rol hizmetlerini seçmenizi ister. Uzak Masaüstü Sanallaştırma Ana Bilgisayarı onay kutusunu aşağıda gösterildiği gibi seçin. Media Foundation ve Uzak Sunucu Yönetim Araçları'nı kurmanız istenirse, Özellik Ekle düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

Resim

İleri'yi ve ardından Yükle'yi tıkladığınızda, gerekli rol hizmetleri sunucuya yüklenir. İşlem tamamlandığında, Kapat'ı tıklayın. Kurulumu tamamlamak için sunucuyu yeniden başlatmanız gerekecek.Makine yeniden başlatıldıktan sonra, Hyper-V Yöneticisi'ne geri dönebilir, ana bilgisayar sunucusuna sağ tıklayıp kısayol menüsünden Hyper-V Ayarları komutunu seçebilirsiniz. Hyper-V Ayarları iletişim kutusu göründüğünde, Fiziksel GPU konteynerini seçin. Bu kez, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi listelenen GPU’yu görmelisiniz.

Resim

Şimdi, Tamam'ı tıklatın ve sonra GPU yu etkinleştirmek istediğiniz sanal makineye sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Ayarlar komutunu seçin. Windows, Ayarlar iletişim kutusunu açtığında, Donanım Ekle kabını seçin, aşağıda gösterildiği gibi RemoteFX 3D Video Adaptörü'nü seçin ve Ekle'yi tıklayın.

Resim

Ayrıca, VM tarafından desteklenecek monitör sayısını ve aşağıda gösterildiği gibi maksimum ekran çözünürlüğünü ayarlamanız gerekecektir.

Resim

Gördüğünüz gibi, sanal makineye GPU eklemek nispeten kolaydır. Bununla birlikte, RemoteFX hızlandırmanın lisans maliyetlerine neden olduğunu ve her sanal makine için çalışmadığını belirtmekte fayda var.

Adım Adım GPU eklemeyi aşağıdaki anlatımda bulabilirsin
http://techgenix.com/enabling-physical-gpus-hyper/

Eğer vmware kullanıcı olsaydın aşağıdaki şekilde olacaktı
https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphe ... 7A663.html
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla