Windows 10'da Otomatik Onarım Hatası Ve Çözümü

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7912
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Windows 10'da Otomatik Onarım Hatası Ve Çözümü

Mesaj gönderen trwe »

Resim

“Yeniden Başlat”a basarak bilgisayarınızı yeniden başlatın, bu işlem bazen sorunu çözer. Ayrıca “Gelişmiş seçenekler”e basıp bilgisayarınızı onarmaya yönelik diğer seçenekleri de deneyebilirsiniz.

Windows’un bizlere önerdiği gibi yeniden başlatma butonuna bastıysanız ve sorun çözülmediyse, bu yazıyı okumaya devam etmenizde fayda var.

Otomatik onarım hatasının sebebi genellikle bilgisayarımızda bulunan harddisk aygıtıdır.

Öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatarak shift tuşuna basılı tutun. Açılan ekranda gelişmiş seçenekler kısmına tıklayın. Sorun giderdeyin. Karşınıza 2 seçenek çıkacaktır. Öncelikle otomatik onarım hatasının birden fazla sebebi olabileceği için ilk olarak bu bilgisayarı sıfırla seçeneğine tıklıyoruz. Bilgisayarın kendi kendine format atma işlemi tamamlandıktan sonra sorun hala çözülmediyse bu sefer tekrardan sorun gider kısmına gelerek çözüm üretmeye çalışın.

Çözüm üretmeye çalışın dememin sebebi bilgisayarın yaşı önemli bir kriterdir ve bunu sadece siz bilebilirsiniz. Eğer bilgisayarınız yeniyse ve harddisk ünitesinde sorun olacağını düşünmüyorsanız sorun giderkısmındaki sistem geri yükleme, başlangıç onarma, komut istemi, önceki sürüme geri dönme gibi seçenekleri deneyebilirsiniz.

Önceki sürüme geri dönme(Tavsiye edilen çözüm yöntemidir!): Bir önceki Windows sürümüne geri döner. Bu da bilgisayarınız için bir çözüm yolu olabilir.

Sistem geri yükleme: Eğer daha önce otomatik onarım hatasıyla karşılaşmadıysanız ve yaptığınız bir işlem sonrasında bu hatayı almaya başladıysanız sistem geri yükleme kısmından bilgisayarınızı önceki tarihe geri yükleyebilirsiniz.

Başlangıç onarma: Bu işlemi yapabilmek için kullandığınız sürümün kopyasının herhangi bir DVD’de veya flash diskte bulunması gerekir. Bilgisayarınızda herhangi bir yazılımsal problem varsa bunları çözecektir. Doğal olarak karşımıza çıkan her sorun donanımsal olacak diye bir şey olmadığı için, ufak bir yazılımsal hata Windows bilgisayarınızda otomatik onarım hatasıyla karşılaşmanıza neden oluyor olabilir. Bu sebeple denemenizde fayda var.

Not: Kullandığınız sürümün bire bir aynı olması gerekir. Örneğin Windows 10 Pro kullanıyorsanız, Windows 10 Edition dosyaları işinize yaramayacaktır.

Komut istemi: Windows onarımı için belirli komutlar bulunmaktadır. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın.

Kod: Tümünü seç

chkdsk /r /f /c
Komutunu yazın ve enter tuşuna basın. Dosyaları ve hataları tarayacaktır. İşlem bittikten sonra tekrardan aşağıdaki kodları yazın.

Kod: Tümünü seç

bootrec /fixmbr

Kod: Tümünü seç

bootrec /fixboot

Kod: Tümünü seç

bootrec /scanos

Kod: Tümünü seç

bootrec /rebuildbcd
Bütün bunların ardından Exit yazarak enterleyin ve yeniden başlatın.

Hiçbiri işe yaramadıysa büyük ihtimalle bilgisayarınızın harddiski bozulmuş olabilir veya teknik servise göndermeniz gerekebilir.

Kaynak Site:https://www.webgazi.com/windows-otomatik-onarim-hatasi/

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31377
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Windows 10'da Otomatik Onarım Hatası Ve Çözümü

Mesaj gönderen velociraptor »

Teşekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Cevapla