Sarı-Mavi Ekranlı Win10 Hatası Ve Çöüzümü

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7912
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Sarı-Mavi Ekranlı Win10 Hatası Ve Çöüzümü

Mesaj gönderen trwe »

Windows 10 Mavi Ekranı Hatası Nasıl Düzeltilir

Resim

Windows 10 sayılarının listesi uzundur, ancak söylenecek gerçek şu ki, kullanıcıların çoğu hiçbir zaman ciddi bir şey yaşamaz. Bireysel olan bazı problemler vardır. Bu renkle ilgili bu garip sorun gibi gözükse bile, sorunu bugün ele alıyoruz. Yani bazı kullanıcı raporları, ekranlarında garip bir mavi renk tonu bulunduğunu, mavi rengin normalden daha baskın olduğunu belirtiyorlar.

İşte Windows 10’unuz daki mavimsi renk tonunu nasıl düzelteceğiniz

Donanımı denetle
GPU sürücülerini kontrol et
Gece Işığını etkinleştirin ve ince düzenleyin
GPU’nun Kontrol Panelinde renkleri ayarlama
Donanımı inceleyin

Öncelikle, donanımınızın bu hatayı etkilemediğinden emin olalım. Tüm kabloların doğru bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Ayrıca, monitör ayarlarını monitörün kendisinde inceleyin. Menüyü açın ve renk ayarlarını kontrol edin. Mümkünse, monitör ayarlarını varsayılan değerlere sıfırlayın.

Ayrıca, eğer bir seçenekse, monitörünüzü alternatif bir PC’ye bağlamanız gerekmektedir. Yapabiliyorsanız, PC’nizi de alternatif bir monitöre bağlayın. Bu durum, monitörü veya PC’yi suçlu listesinden çıkarır.

Monitörünüz arızalıysa, bunun hakkında hiçbir şey yapamayız. Öte yandan, soruna neden olan PC ise, listede daha fazla ilerlemenizi ve ilgili yazılımı gidermenizi öneririz.

GPU sürücülerini kontrol edin
Şimdi, masadan çıkınca sürücülere odaklanalım. Bir hatalı GPU sürücü, çoğu kez de, bir ekran görevi kötüye çeşitli sorumlu olduğunu. Windows 10’u yüklediğinizde, ekran bağdaştırıcısının sürücüsü otomatik olarak yüklenir. Ve bu genel sürücüler çoğu zaman çalışır, ancak bunlar en uygun olanı değildir. Yapmanız gereken, orijinal GPU üreticisinin GPU modeli için destekleyici yazılımı sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek.

Sürücülerle ilgili herhangi bir sorun varsa, bu yaklaşım onunla ilgilenmelidir. Özellikle eski sürücüler gerektiren daha eski bir grafik kartınız varsa. Bunlar için, Windows 10 muhtemelen sonuçta hatalı ekran optimizasyonuna yol açacak olan genel varsayılan sürücüyü yükleyecektir. Her ikisi de çözünürlük ve renk tonu ile ilgili olarak sorun gösterecektir.

Gece Işığını etkinleştirin ve düzenleyin
Night Light adlı yeni tanıtılan özelliğin tüm bunlarda bir rolü olabilir. Yani, bu şık özellik, ekrandaki mavi ışık varlığını azaltmanıza ve böylece ekranın gözler üzerinde daha kolay olmasına olanak sağlar. Aynı zamanda eldeki sorun için uygun bir geçici çözüm olabilir.

Bu özelliği etkinleştirebilirsiniz; mavi renk tonunu otomatik olarak azaltır. Ancak, ekranın tadı için biraz fazla kırmızımsı görünebilir, bu yüzden zevkinize göre ince ayar yapabilirsiniz.

İşte adım adım yapmanız gerekenler:

Masaüstünde sağ tıklayınız ve Ekran ayarlarını açınız.
Gece Işığı tıklayın ve Gece Işığı ayarlarını kapatınız.

Resim

Tercihinize uygun olana kadar mavi ışığın varlığını azaltmak için kaydırıcıyı kullanın

Resim

Ayrıca Gece Işığını da zamanlayabilirsiniz, böylece akşam açık olacaktır. O zaman en çok ihtiyacınız olacak, çünkü ekranın düşük ışıklı ortamdaki mavi ışığı gözler için tam olarak kolay değil.

GPU’nun Kontrol Panelinde renkleri ayarlayın
Bu olayın alternatif bir nedeni GPU ayarları menüsünde bulunabilir. Renk ayarlarında ince ayar yapmak için beraberindeki GPU yazılımı (ATI Catalyst veya Intel / Nvidia Kontrol Paneli) kullanılabilir. Ve bir şey yanlışlıkla değiştirilirse, varsayılan renk tabanı mavimsi renk tonuna doğru çekebilir.

Bu yüzden, GPU masaüstü ayarları uygulamasını açın ve renkleri kontrol edin. Hala hata ile karşılaştıysanız, sisteminizi güncellemeyi deneyin.

Windows 10 Sarı Ekran Hatası Nasıl Düzeltilir

Bazı kullanıcılar forumlarda, Windows 10 güncellemelerinin ardından monitörlerinin sarı renk tonuna sahip olduğunu belirtti. VDU’nuz (Görsel Ekran Ünitesi) sarı bir ton mu gösteriyor? Eğer öyleyse, donanım sorunu olabilir; veya Windows’taki bazı ekran ayarlarını yapmanız gerekebilir. Bunlar, sarı renkli VDU’ları çözebilecek bazı Windows 10 çözünürlükleridir.

Windows 10’da sarı ekran sorunlarını düzeltin

Gece Işığı “Night Light” Ayarını Kapatın
Yeni bir Varsayılan Renk Profili ekle
Grafik Kartının Konfigürasyon Yardımcı Programıyla Renk Geliştirme Ayarlarını Ayarlayın
VDU’nun OSD Renk Ayarlarını Kontrol Edin
Grafik Kartı Sürücüsünü Güncelleyin
Gece Işığı “Night Light” Ayarını Kapatın

Bazı kullanıcılar Gece Işığını “Night Light“kapatarak sarı renk tonlarını düzeltir. Bu seçenek VDU’ya karışık sarı ve kırmızı bir ton ekler.

Windows 10 görev çubuğundaki Arama yapmak için buraya yazın “search” düğmesine basın .Cortana’nın arama kutusuna ekran ‘display‘ anahtar kelimesini girin.Doğrudan aşağıda gösterilen Ayarlar penceresini “Settings window ” açmak için Ekran ayarlarını “display settings” değiştir seçeneğini seçin.

Resim

Açıksa, Gece Işığı “Night Light option” seçeneğini kapatın.
Yeni bir Varsayılan Renk Profili ekleyin
Yeni bir varsayılan renk profili eklemek, sarı renkli VDU’yu da düzeltebilir. Öncelikle, Cortana’nın arama kutusuna renk yönetimi ‘color management’ anahtar kelimesini girin.
Pencereyi doğrudan aşağıdaki resimde açmak için Renk Yönetimi’ni “Color Management” seçin.

Resim

Cihaz açılır menüsünden VDU’nuzu seçin.
Bu cihaz benim ayarları kullansın “Use my settings for this device” seçeneğini seçiniz.
Aşağıda gösterilen pencereyi açmak için Ekle “Add” düğmesine basınız.

Resim

Renk Profili penceresinde sRGB sanal cihaz model profilini seçin ve OK düğmesine basınız.
Ardından, Renk Yönetimi penceresinden sRGB sanal cihaz model profilini seçin ve Varsayılan Profil Olarak Ayarla “Set as Default Profile ” düğmesine basınız.
Grafik Kartının Konfigürasyon Yardımcı Programıyla Renk Geliştirme Ayarlarını Ayarlayın
Grafik kartınızın renk ayarları varsayılan ayarlarında olmayabilir. Öyleyse, renk ayarlarını varsayılan ayarlara döndürmek sarı renk tonunu düzeltebilir. Renk ayarlarını genellikle bir grafik kartının yapılandırma yardımcı programıyla yapılandırabilirsiniz.

Örneğin, Intel renk ayarlarını yapılandırmak için masaüstünü sağ tıklayabilir, doğrudan aşağıda gösterilen seçenekleri açmak için Grafik Özellikleri “Graphics Properties “ > Ekran”Display” ve Renk Geliştirme’yi ” Color Enhancement”> seçebilirsiniz. NVIDIA ve AMD kontrol panellerinde benzer seçenekleri arayın ve renk ayarlarını varsayılan ayarlara getirin.

Resim

VDU’nun OSD Renk Ayarlarını kontrol edin
Çoğu masaüstü VDU’ları bir tür ek renk kontrol ayarları da içerir. Masaüstünüzün VDU’su, OSD menüsünde kontrast, gama, ton, doygunluk, renk sıcaklığı ve renk tonu seçeneklerini içerebilir. Bu nedenle, monitörünüzün OSD renk ayarlarının nasıl yapılandırıldığını kontrol edin ve gerekli ayarları yapın.

Grafik Kartı Sürücüsünü Güncelleyin
Grafik kartı sürücülerinin güncellenmesi sayısız ekran sorununu çözebilir. Bu yüzden daha güncel bir grafik kartı sürücüsü olup olmadığını kontrol etmeye değer olabilir. Bunu yapmanın en hızlı yolu , Windows’ta sürücü güncelleme yazılımını kullanmaktır .

Bunlar muhtemelen sarı renk tonlarından kurtulacak kararların bazıları. Bir monitörün sarı renk tonunu hala düzeltemiyorsanız, hala bir garanti süresi içindeyse, onarım için VDU’yu üreticiye iade etmeyi düşünün.

Kaynak Site: https://teknodestek.com.tr

TRWE_2012
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31208
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Sarı-Mavi Ekranlı Win10 Hatası Ve Çöüzümü

Mesaj gönderen velociraptor »

Paylaşım için teşekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla