Windows 10 1809'da Sistemde Yazılar Kayboldu - Çözüldü

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Windows 10 Sürüm 1809'da Sistemde Yazılar Kayboldu

Mesaj gönderen velociraptor » 29 Kas 2018, 03:07

Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
BlueLife
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen BlueLife » 29 Kas 2018, 13:42

@AgaBey123

Sanalda ilgili sorunu oluşturdum ve çözüm üretmeye çalıştım. Öncelikle interneteki çözüm önerilerini denedim lakin malesef işe yaramadı. Sonra farklı bir yöntem denedim işe yaradı. Ilgili yöntemi uygularsın.

1 - Ilk başta sahiplik alma işlemi yaptığın dosya/klasörler için aşağıdaki programla tekrar sahiplik al. Çalıştırıp klasörü seçmen kafi. Eğer tüm sürücü için işlem yaptıysan bilgisayarımdan sürücü harfini seçersin. Not bu işlemi win7 üzerinden yap!
http://bluelife.sordum.com/Garbage/Perm.zip

2 - Üstteki uzun işlem bittikten sonra sistemi yeniden başlatıp windows10 geç. Sonra klavyeden Win+R ile çalıştırı açıp netplwiz.exe yaz ve add ile yeni kullanıcı oluştur. Admin olarak ayarlamak istersen oluşturduğun kullanıcıya çift tıklatıp özeliklerine gir ve ilgili ekrandada adminastrator seçeneğini seçersin.

3 - Masaüstünde boşluğa tıklattıktan sonra Alt + F4 tuşuna bas ve gelen ekrandan oturumu kapatı seçip yeni oluşturduğun kullanıcıyı açarsın. Bu yöntem yeni oluşturulan kullanıcı için sanalda işe yaradı. Lakin başka sıkıntıların çıkması muhtemel. En iyi yöntem sistemi yeniden kurmak :(

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 29 Kas 2018, 15:11

AgaBey123 yazdı:
29 Kas 2018, 00:08
trwe yazdı:
28 Kas 2018, 22:12
BlueLife yazdı:
28 Kas 2018, 21:56
@AgaBey123

Baktım lakin malesef tek bir klasörden kaynaklanaklanmıyor ilgili sorun. Format atıp yeniden kurma şansın yokmu? Veyahut daha önceden farklı bir program ile alınmış sistem yedeğin vs. yok mu? Bu arada sorun fontlar ile alakalı değil. Yani fontlar ile uğraşmana gerek yok.

Format atma şansın veyahut daha önceden alınmış bir yedeğin yoksa senin için yarın yine araştırmaya çalışırım ama zor bir. Bir servisin izin eklemesinden tutta bir çok farklı durum mevcut. :(
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/cc980032.aspx

Çok karışık bir durum malesef...
@BlueLife kendisi son çare olarak format atmayı önermiş ki durum baya bir çetfilli......Ben ise hala Kullanıcı Profinin Sıfırlanmasında ısrarcıyım.Çünkü yararını gördüm.En son format atılacaksa , önce bunu bir denesin olmazsa mecbur temiz kurulum yapacak kendisi...

https://www.sordum.net/41074/windows-10 ... sifirlama/
Kullanıcı profilini silme seçeneği aktif değil. Sanırım sistemde bir tane kullanıcı profili olduğundan olabilir.
Sistem de tek bir kullanıcı hesabı varsa, o zaman admin yetkilerle bir ms-dos penceresi, aç. Komut satırına;

net user Administrator activite /yes komutunu ver(komutu yanlış yazma olasılığım var internette msdos dan admin hesabı aktif etme diye araştır)

Sonra sistem de oturumu kapat ve admin hesapdan kullandığın profili sıfırla(görüyorsun ne kadar ısrarcı ve inatçıyım değil mi?)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 » 29 Kas 2018, 17:05

velociraptor yazdı:
29 Kas 2018, 03:07
Aşağıdakini bir dene derim
https://www.sordum.net/32215/dism-komut ... 10-tamiri/
Yazıdakileri uyguluyorum ama %89'a gelince iptal olup resimdeki uyarı çıkıyor.
https://ibb.co/BjfdM9m
BlueLife yazdı:
29 Kas 2018, 13:42
@AgaBey123

Sanalda ilgili sorunu oluşturdum ve çözüm üretmeye çalıştım. Öncelikle interneteki çözüm önerilerini denedim lakin malesef işe yaramadı. Sonra farklı bir yöntem denedim işe yaradı. Ilgili yöntemi uygularsın.

1 - Ilk başta sahiplik alma işlemi yaptığın dosya/klasörler için aşağıdaki programla tekrar sahiplik al. Çalıştırıp klasörü seçmen kafi. Eğer tüm sürücü için işlem yaptıysan bilgisayarımdan sürücü harfini seçersin. Not bu işlemi win7 üzerinden yap!
http://bluelife.sordum.com/Garbage/Perm.zip

2 - Üstteki uzun işlem bittikten sonra sistemi yeniden başlatıp windows10 geç. Sonra klavyeden Win+R ile çalıştırı açıp netplwiz.exe yaz ve add ile yeni kullanıcı oluştur. Admin olarak ayarlamak istersen oluşturduğun kullanıcıya çift tıklatıp özeliklerine gir ve ilgili ekrandada adminastrator seçeneğini seçersin.

3 - Masaüstünde boşluğa tıklattıktan sonra Alt + F4 tuşuna bas ve gelen ekrandan oturumu kapatı seçip yeni oluşturduğun kullanıcıyı açarsın. Bu yöntem yeni oluşturulan kullanıcı için sanalda işe yaradı. Lakin başka sıkıntıların çıkması muhtemel. En iyi yöntem sistemi yeniden kurmak :(
Dediklerinizi uygulayıp sonucu yazacağım. Ama aklıma bir şey takıldı. Neden sahipliği almayı Windows 7 üzerinden yapmalıyım?
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

Kullanıcı avatarı
BlueLife
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen BlueLife » 29 Kas 2018, 17:23

@AgaBey123

Sistemin kullandığı bazı dosyaların sahipliği alınamama ihtimaline karşı öyle yazmıştım. Ilk hata olmadan önce nasıl yaptıysan o şekilde yaparsın. Kısaca gönderdiğim uygulama extra 3 sahiplik daha ekliyordu heralde...
Kolay gelsin...

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 » 30 Kas 2018, 22:22

@BlueLife dediğiniz gibi yaptım ve yeni bir kullanıcı profili oluşturdum. Bu yeni kullanıcı hesabında sorun yok.
Konunun başında "Bu sorunu çözse çözse Sordum.net ailesi çözer." demiştim. Ve görüyorum ki yanılmamışım. :)
Yardım eden herkese çok teşekkür ederim. Sizden öğrenecek daha çok şey olduğunu düşünüyorum.

Konu hakkında sormak istediğim bir soru var. Eski kullanıcı hesabını silip artık yoluma yeni kullanıcı hesabıyla devam edersem önceki hesapta olan hangi şeyleri kaybederim? Sanırım programların AppData klasörüne kaydolan profil ve ayar dosyalarını kaybetmiş olacağım. Ama bunları da şimdiki yeni hesaba yedeklemeye çalışıyorum. Bir çoğunu yeni hesaba aktardım ve daha sonra eğerki bir sorun çıkmayacaksa eski kullanıcı hesabını sileceğim.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Re: Windows 10 1809'da Sistemde Yazılar Kayboldu - Çözüldü

Mesaj gönderen trwe » 01 Ara 2018, 11:11

Bence o profili silme ; profil ayarlarını sıfırlama için güzel uygulama şansı senin için....
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
BlueLife
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen BlueLife » 01 Ara 2018, 11:41

@AgaBey123

Ilgili kullanıcının ayarlarıyla birlikte diğer programların kullanıcı ayarlarını ve dosyalarını vs. içerir. Misal ben win7 üzerinde firefox kullanıyorum ve firefoxta yaptığım ayarlar linkler vs. kullanıcı altındaki dosyalarda saklanıyor.

Aşağıdaki yönetimi kullanarak önceki kullanıcıdaki sorunuda çözmen mümkün. Istersen bir dene.
1 - Windows10 da yeni oluşturduğun sorunsuz kullanıcı üzerinde veyahut win7 üzerinde win10 un yüklü olduğu :\Users\ konumuna git. C:\Users gibi. Win7 de C: sürücü harfi farklı olabilir.
2 - Önceki kullanıcıya ait klasöre sağ tıklatıp özelliklerine gir ve ordan güvenlik sekmesine geç.
3 - Ntfs izinlerini gösteren listenin altındaki Düzenle butonuna bas.
4 - Listeden Users seç ve Users kullanıcısı için tam yetki ver kutularını işaretleyip uygula.
5 - Oturumu kapatıp sorunlu kullanıcıya geçip sorunu çözülmüş mü diye kontrol et.

Umarım çalışır kolay gelsin.....

Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen AgaBey123 » 01 Ara 2018, 13:20

Siz demeden önce eski kullanıcı hesabını sildim. Eski hesabı silmeden önce tarayıcı profil klasörü gibi gerekli gördüğüm şeyleri yeni hesaba aktardım. Yani kaybettiğim bir şey olmadı. Yardımlarınızdan ötürü bir kez daha teşekkür ederim.