Metin belgesinde türkçe karakter düzeltme - Çözüldü

Windows 10 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır
mozkan007
Bit
Bit

Metin belgesinde türkçe karakter düzeltme - Çözüldü

Mesaj gönderen mozkan007 »

Merhabalar elimde arşivimdeki filmlerin listesini içeren bir metin belgesi var.Bu metin belgesini forumda daha önce bahsedilmiş olan, dosya içinde bulunan herşeyi listelemede kullanılan bir cmd komutu kullanarak oluşturdum.Ancak oluşan metin belgesinde İ,Ç,Ğ,Ş,Ö gibi türkçe karakterler bozuk görünüyor.İnternetten araştırıp pek çok karakter düzeltme programı ve sitesi denedim,hatta dosya kodlamasını UTF-8,Unıcode vs denedim ama bir türlü düzeltemedim.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.
En son mozkan007 tarafından 05 Oca 2017, 18:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 896 kez

Re: Metin belgesinde türkçe karakter düzeltme

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

mozkan007 yazdı:Merhabalar elimde arşivimdeki filmlerin listesini içeren bir metin belgesi var.Bu metin belgesini forumda daha önce bahsedilmiş olan, dosya içinde bulunan herşeyi listelemede kullanılan bir cmd komutu kullanarak oluşturdum.Ancak oluşan metin belgesinde İ,Ç,Ğ,Ş,Ö gibi türkçe karakterler bozuk görünüyor.İnternetten araştırıp pek çok karakter düzeltme programı ve sitesi denedim,hatta dosya kodlamasını UTF-8,Unıcode vs denedim ama bir türlü düzeltemedim.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.
Öncelikle merhaba....

Yukarıda anlatığınız sorunun üç farklı sebebi olabilir.(keşke bir resimle bu sorunu burada gösterseydiniz daha iyi olurdu neyse anlattıklarınızdan yolla çıkalım)

1.Kullandığınız yazılımda bir hata vardır veya programın ayarlarından gerekli düzenleme yapılmamıştır

2.Sistemin dil ve klave ayarlarını bir kontrol ediniz.Windowslarda TR karakterler "cp_1254" kodu" ile C:\Windows\System32 dizinin içinde N....._1254 dosyası ile temsil edilir.

3.Windows'un standart Not Defterinde haricinde mesela Notepad2 TR gibi portable yazılım ile oluşturduğunuz dosyayı burada açarak Windows 1254 karakter kodunda yeniden farklı bir isimle kayıt ediniz.(benim zaman zaman yaptığım yöntemdi Windowslarda,artık linux tarafına geçtim ondan böyle konuşuyorum.)

Mesela Wimdows sisteminde oluşturduğum bir text dosyasını ele alalım.

Resim

Yukarıdaki "BİLGİSAYAR 1.txt" dosyası Windows 7/xp oluşturulmuştu

Resim

Bu text dosyasına çift tıklandığında hemen açılmadı.....

Resim

Buna rağmen dosya açıldığında sorununda belirtiğin gibi türkçe sesli harflerin yerine abuk sabuk harfler bulunmaktaydı.

Resim

Ben yukarıda fare okunun olduğu yerden karakter açılır kutusunda "WİNDOWS-1254" kodunu seçil Tamam butonuna basınca

Resim resimdeki gibi düzeltildi program tarafından

Ve Sonuç

Resim

Sana kalan bu editör programı ile dosyayı farklı bir isimle kayıt etmen

Bu yazılımın Windows Verisyonunu araştır yoksa Notepad2 TR aynı işlemi görürür.

Resim

Veya bu link alternetif editörleri incelebilirsin.Bunlar arasında gedit ve notepad2 tavsiyemdir.(iş görür) Yok ben detaylı editör istiyorum dersen UE edit ve Notepad ++ tavsiyemdir.

http://alternativeto.net/software/mouse ... rm=windows

Haydi şimdiden geçmiş olsun..Başka soruların olursa burada sor biz sordumcular sana yeteriz.(Yetemezsek Admin yeter)Eyvallah vesselam.....!

TRWE_2012
SAKARYA 2016
mozkan007
Bit
Bit

Re: Metin belgesinde türkçe karakter düzeltme

Mesaj gönderen mozkan007 »

Bahsettiğiniz şekilde formatı değiştirerek sorunu çözdüm.İlgilendiğiniz için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 896 kez

Re: Metin belgesinde türkçe karakter düzeltme - Çözüldü

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Ne demek? Herzaman buradayız.Asıl size teşekkür ederim böyle bir konu açıpta foruma kazandırdığınız için....