Telnet Nedir

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Telnet Nedir

Mesaj gönderen velociraptor »

TELNET NEDIR: Telnet, Internet agi üzerindeki cok kullanicili bir makineye uzaktaki baska bir makineden baglanmak icin gelistirilen bir TCP/IP protokolü ve bu isi yapan programlara verilen genel isimdir. Baglanilan makineye girebilmek (login) icin orada bir kullanici isminizin (user name) ve baglantinin gerceklesebilmesi icin bir telnet erisim programinizin olmasi gereklidir. Fakat bazi kütüphane ve herkese acik telnet bazli web servisleri, baglanti sirasinda kullanici ismi (numarasi) istemeyebilirler; ya da, kullanici isim ve parola olarak ne yazmaniz gerektigi baglandiginizda otomatik olarak karsiniza cikar. Telnet, BBS ( Bulletin Board Systems ) sistemlere internet üzerinden erisimde günümüzde yaygin olarak kullanilmaktadir. Telnet erisim programlari, günümüzdeki isletim sistemlerinin cogunda isletim sistemi ile birlikte gelmektedir. cok kullanicili isletim sistemleri (UNIX ve VMS ) genellikle kullanicilara metin tabanli bir arayüz sunar ve bu sistemlerde tüm islemler klavye vasitasi ile komut isteminden (command prompt) gerceklestirilir. Telnet programi ile sanal sunucunuza (virtual server) baglandiginizda, uzaktan UNIX isletim sistemine baglanmis olursunuz. Bu, UNIX komutlari yazabileceginiz, programlari calistirabileceginiz, sanki makinenin karsisinda oturuyormus gibi web sitenizi düzenleyebileceginiz anlamina gelir. Telnet programlarinda, telnet yapilacak adres yukaridakine benzer sekilde komut satirindan girilebildigi gibi, programin menü sistemi üzerinden de girilebilir. ZMODEM, KERMIT gibi 1980'li yillarda (ve kismen 1990'larin baslarinda) cok popüler olan bazi Telnet programlari, bilgisayardan bilgisayara dosya aktarimi protokollerini de desteklerler. Telnet güvensiz bir protokoldür. Telnet protokolü kullanici adi (username) ve sifrenizi (password) bagli bulundugunuz agda kolaylikla görebilecek bir format olan PLAIN TEXT (düz metin) düzeninde göndermektedir. Bu kullanici isminizin ve sifrenizin agi dinleyen herhangi biri tarafindan kolaylikla görülebilecegi anlamina gelir. Eger aginizdaki herkese güveniyorsaniz Telnet kullanmanizda bir sakinca yoktur. Fakat güvenlik hakkinda en ufak bir endiseniz bile varsa, hesabiniza baglanirken telnet kullanmamaniz yarariniza olacaktir. Eger üzerinde her hangi bir Windows isletim sistemi yüklü bir makineden Telnet ile baglanti gerceklestirmek istiyorsaniz sirayla su islemleri gerceklestirmelisiniz. 1- Baslat (Start) -> calistir (Run) menüsünü calistirin 2- Komut satirina “telnet komutu ile birlikte baglanmak istediginiz makinenin ip adresini veya hostname ni yazarak ENTER tusuna basiniz 3- Eger adresi dogru girdiyseniz bu islemden sonra karsiniza komut satiri gelecektir. 4- Kullanici adini (login) ve kullanici sifrenizi girdikten sonra artik sunucuya baglanmis olursunuz. 5- Artik istediginiz UNIX komutlarini rahatlikla calistirabilirsiniz
ALINTIDIR
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Telnet komutlari:
CaptureScreen : ekran görüntüsünü alir
DelFile : Dosya siler
DisableKeys;1;(keys) : kullanici klavyeyi kullanamaz.
DisableKeys;0; : klavyeyi kullanmaya devam DisableKeys;1;abcdefghijklmnopqrstuvwxyzåäö : Harfler kullanilmaz hale gelir DownloadFile;(path:\filename.exe) : cekmek istediginiz dosya varsa
Eject;1 : CD-ROM'u acar
Eject;0 : CD-ROM'u kapar
ExitWin;1 : Windos'u kapar
GetApps : calisan programlari listeler
GetACL : Admin Listesi
GetInfo : Info penceresi
GetDisks : Hardiskindeki dosyalari gosterir
GetSetup : Server icin ayarlari verir
GetUser : Kullanici hakkinda bilgi
GetVolume : Sesi acar
Listen;1 : Start (keyboard) karsidakinin yazdiklarini görmek icin
Listen;0 : artik görmek istemiyorum
Message;(message) : Messagebox halinde mesaj yolla
PlaySound;(file.wav) : wav dosyasi calar
Record;10 : 10 saniyelik ses kaydeder
RemoveServer;1 : Server'i kaldirir
RemoveServer;0 : Kaldirmayi iptal eder
ShowImage;(file.exe) : Resim gosterir
SendKeys;(words) : Mesaj yollar * tusu ile yazdiginiz siler
SendKeys;2;13 : Sends ozel tuslar [sag,sol,yukari,asagi]
SetACL;(ip)| : Set (admin) access IP`s
SetMousePos;(xpos);(ypos) : mouse nin konumunu degistir.
SwapButton;1 : Mouse'un tuslarinin yerlerini degistirir
SwapButton;0 : Mouse'u eski haline getirir
StartApp;(file.exe) : Program calistirir
UploadFile;(file.exe);(size);(destination dir) : Dosya yollarsiniz
ALINTIDIR