Casus yazılımlar; Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8834
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Casus yazılımlar; Sık Sorulan Sorular Ve Cevapları

Mesaj gönderen trwe »

Merhabalar

Aşağıda, casus yazılımlar ile ilgili bazı genel soruların yanıtları bulunmaktadır.
 
Casus yazılım nedir?

Casus yazılım, kendi kendine yüklenen veya bilginiz, izniniz ya da denetiminiz dışında bilgisayarınızda çalışan yazılımdır. Casus yazılımlar bilgisayarınıza bulaştıktan sonra herhangi bir belirti göstermeyebilir, ancak kötü amaçlı yazılımların veya istenmeyen programların pek çoğu bilgisayarınızın çalışma şeklini etkileyebilir. Örneğin casus yazılımlar, çevrimiçi davranışınızı izleyebilir veya hakkınızda bilgi toplayabilir (kişisel olarak tanımlanmanıza yardımcı olan veya diğer özel bilgileriniz de dahil), bilgisayarınızın ayarlarını değiştirebilir ya da bilgisayarınızın daha yavaş çalışmasına neden olabilir.
 
Bilgisayarımda casus yazılım veya istenmeyen yazılım olduğunu nasıl anlayabilirim?

Şu durumlarda bilgisayarınızda büyük olasılıkla bir çeşit casus yazılım bulunmaktadır:
• Web tarayıcınızda isteğiniz dışında eklenmiş yeni araç çubukları, bağlantılar veya sık kullanılanlar öğelerini fark edersiniz.
• Varsayılan giriş sayfanız, fare imleciniz veya arama programı değişir.
• Belirli bir web sitesinin (örneğin, bir arama motorunun) adresini yazdığınızda, haber verilmeksizin başka bir siteye yönlendirilirsiniz.
• Internet'te olmadığınız halde açılır reklamlar görüntülenir.
• Bilgisayarınız bir anda yavaş açılmaya veya çalışmaya başlar.

Bu belirtilerden hiçbirini görmeseniz de bilgisayarınızda casus yazılım olabilir. Bu yazılım bilginiz veya izniniz olmadan sizinle ve bilgisayarınızla ilgili bilgileri toplar. Bilgisayarınızı her kullandığınızda Windows Defender'ı çalıştırmak, bu tür bir yazılımı bulmanıza ve temizlemenize yardımcı olabilir.
 
Casus yazılımlar ve istenmeyen yazılımlar nereden gelmektedir?

İstenmeyen yazılımlar, web siteleri veya karşıdan yüklenen programlar tarafından veya bir CD, DVD, harici sabit disk ya da diğer çıkarılabilir medyadan yüklediğiniz bir program aracılığıyla yüklenebilir. Casus yazılımlar en çok dosya paylaşımı, ekran koruyucular veya arama araç çubukları gibi ücretsiz yazılımlar aracılığıyla yüklenir.
 
Farkına varmadan casus yazılım almış olabilir miyim?

Evet, bazı casus yazılımlar katıştırılmış komut dosyası veya bir web sayfasındaki program aracılığıyla web sitesinden yüklenebilir. Bazı istenmeyen yazılımların, karşıdan yüklenebilir bir dosyayı kabul etmenizi gerektiren web açılır pencereleri veya ücretsiz yazılımlar aracılığıyla yüklenmesi gerekir. Ancak Windows'u güncel tutar ve güvenlik ayarlarınızı düşürmezseniz casus yazılım bulaşma olasılığını en aza indirebilirsiniz.
 
Açılır pencere bir programın yüklenmesini kabul edinceye veya giriş sayfamı değiştirinceye kadar kapanmazsa ne yapmalıyım?

Bazı web siteleri sürekli olarak bir araç çubuğunu yüklemenizi veya giriş sayfanızı değiştirmenizi isteyen açılır pencereleri görüntüler. Böyle bir durumda, tarayıcı penceresini kapatmayı deneyin. Açılır pencereler görüntülenmeye devam ederse, ekranınızın alt kısmında bulunan görev çubuğundaki Internet Explorer düğmesini sağ tıklatın ve Grubu Kapat'ı tıklatın. Son çare olarak, açık diğer programları da kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 Casus yazılımların bilgisayarıma bulaşmasını nasıl engelleyebilirim?

Güncel bir casus yazılım önleme yazılımı çalıştırın. Windows'un bu sürümüyle birlikte gelen Windows Defender, kötü amaçlı yazılımların, casus yazılımların ve diğer istenmeyen yazılımların veya reklam yazılımlarının kendi kendini yüklemesini veya bilgisayarınızda çalışmasını engeller. Daha önceden yüklenmiş kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak bulur ve temizler.

Bilgisayarınızı güncel tutun. Microsoft casus yazılımların bilginiz dışında yüklenmesini engellemek için sık sık güvenlik güncelleştirmeleri yayımlar. Çoğu yeni virüsten koruma programında casus yazılım koruması bulunur ve güncel tutulmaları gerekir. Windows otomatik güncelleştirmelerini etkinleştirmeniz, casus yazılım ve virüsten koruma programlarınızı düzenli olarak güncelleştirmeniz önerilir.

Yazılımı yüklemeden önce lisans sözleşmesini gözden geçirin. Web sitelerini ziyaret ettiğinizde sitenin önerdiği herhangi bir öğeyi karşıdan yüklemeyi otomatik olarak kabul etmeyin. Dosya paylaşım programları veya ekran koruyucular gibi ücretsiz yazılımlar karşıdan yüklerseniz, lisans sözleşmesini dikkatlice okuyun. Şirkete ait reklam ve açılır pencereleri kabul etmek zorunda olduğunuz maddeler olup olmadığına veya yazılımın belirli bilgileri yayımcısına gönderip göndermeyeceğine bakın.

 Casus yazılımları ve diğer istenmeyen yazılımları nasıl temizlerim?

Casus yazılımları temizlemenin en iyi yolu, bilgisayarınıza kendisini yüklemeye çalışan yazılımları izleyebilen ve daha önceden yüklenmiş olabilecek istenmeyen yazılımları tarayıp temizleyen güncel bir casus yazılım önleme yazılımı çalıştırmaktır.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Cevapla