Bilgisayarımda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım?

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9638
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Bilgisayarımda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım?

Mesaj gönderen trwe »

Merhabalar

Aşağıdaki sorulardan birini "evet" olarak yanıtlıyorsanız bilgisayarınızda virüs olabilir.

Bilgisayarınız çok yavaş mı çalışıyor? En sık görülen virüs belirtisi bilgisayarın normal performansından çok daha yavaş çalışmasıdır. Ancak yavaş performansın, birleştirilmesi gereken bir sabit disk, daha fazla belleğe (RAM) gereksinim duyan bir bilgisayar veya casus yazılımlar ya da reklam yazılımları gibi başka nedenleri de olabilir.

Beklemediğiniz iletiler alıyor musunuz veya programlar otomatik olarak mı başlatılıyor? Bazı virüsler Windows'a veya bazı programlarınıza zarar verebilir. Söz konusu zararlar nedeniyle beklenmedik şekilde iletiler görüntülenebilir, programlar otomatik olarak başlatılabilir ve kapatılabilir veya Windows aniden kapatılabilir.

Modeminiz veya sabit diskiniz gereğinden fazla mı çalışıyor? Bir e‑posta virüsü kendisinin çok sayıda kopyasını e‑posta yoluyla göndererek çalışır. Bunun belirtilerinden biri, geniş bant veya harici modeminiz üzerindeki etkinlik ışığının sürekli yanması, diğeri ise bilgisayarınız çalıştığı sırada sabit diskinden sürekli olarak ses gelmesidir. Bunlar her zaman için bir bilgisayar virüsünün bulunduğunun belirtisi olmayabilir, ancak diğer sorunlarla bir araya geldiğinde virüs bulaştığını gösterebilir.

Virüsleri denetlemek için, virüsten koruma programıyla bilgisayarınızı tarayın. Yeni virüsler her gün çıktığından virüsten koruma programınızın güncelleştirilmesi önemlidir.

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

burak35
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 407
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek

Re: Bilgisayarımda Virüs Olduğunu Nasıl Anlarım?

Mesaj gönderen burak35 »

kasma , donma , takılma , tarayıcıların garip davranışları , örneğin varsayılan anasayfanın kendi kendine değişmesi herhangi birşey indirirken indirme yapmaması , kendi kendine sayfa açılması ve daha onlarca farklı-farklı belirtileri olabilir. günümüzde artık antivirüsler eskiye nazaran bundan 3 5 sene öncesine göre çok daha güçlü olmasına rağmen hala %100 koruyamaz (şahsi düşüncem) o yüzden girip çıktıgımız takip ettiğimiz sitelere dikkat etmeli varsa güvenlik güncellemeleri yapılmalı güncel bir antivirüs kullanmalı (crackl değil orjinal kendi sitesinden indirip kurulmalı) tarayıcılara reklam engelleyici kurulmalı ve gelen maillerimize bakıyorsak bir mail gelmişse çat diye açılmamalıdır şimdilik aklıma bunlar geldi
portable is freedom :arrow:

Cevapla