Bilşim Suçları Hakkında Bilgilendirme

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9637
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Bilşim Suçları Hakkında Bilgilendirme

Mesaj gönderen trwe »

Resim

Teknolojinin her geçen gün; insanoğlunu daha rahat ve daha mutlu yaşaması için sürekli değişim içerisinde bulunması sevindirici olmakla birlikte; bu değişim veya bu ilerleme suç kavramının da gelecekte daha farklı olacağının sinyallerini vermekte,şimdiden gerek ülkelerin gerekse de kişilerin başını fena şekilde ağrıtmaktadır.

Bilgisayar ve internet teknolojisinin hızlı gelişimi sonucu oluşan e-dünya düzeninde normlar ve etik değerleri [1] azami süratte şekillenmektedir.Eğitimde ticarete,devlet sektöründen özel sektöre,eğlenceden alışverişe kadar birçok avantaja olanak sağlayan (Dokurer 2001) bu hızlı gelişim,sosyal ve teknolojik yönden dengesiz değişimler,tehlike ve tehditleri de ortaya çıkarmıştır.Her dönemde,o döneme ait değerlere göre şekil alan suç kavramı,günümüzde gelişen teknoloji ile bu yönde kendini çoktan biçimlendirmeye başlamıştır. Günümüzde bilginin önem kazanması ve (sosyal,ekonomik,siyasal) konular [2] üzerinde söz sahibi olmak isteyenler için bilişim teknolojileri fevkalade önemli bir araç konumunda olmaktadır.

Suç kavramları arasında kendisine yer açan "Bilişim Suçları" da gelişen teknolojinin içerisinde ifade edilmeye başlamıştır.Bilişim teknolojileri ile beraber artık ülkeler arasındaki sınırlar kalkmış,bilgisayar ağları,Internet vb. ile uluslar arası bir boyut kazanmıştır.Bu bağlamda bilişim suçları ile gereken mücadelenin verilebilmesi ancak,dünya çapında bir işbirliği ile mümkün olabilmekte ise,bunun tersine ulusal bağlamda başarılı olmak neredeyse mümkün değildir.

Bilgi güvenliği konusunda G.J.Simmons'ın [3] belirttiği gibi "Bilgi güvenliği,fiziksel bir değerliliği bulunmayan bilgi temelli sistemlerde bilgi dolandırıcılığını tespit etmek,buna karşı korunmak veya başarılı olmasını engellemekle ilgilenir." Bilgi güvenliğinin sağlanması hususunda,bilgi edinen ve paylaşımında bulunanlar hassas olmalıdır.Çünkü bilgi güvenliği yalnız bir kuruma ait olmamakla birlikte,bu ortam içerisindeki herkese lanse edilmiş bir kavramdır.

"BİLİŞİM" ve "BİLİŞİM SUÇLARI" KAVRAMLARI

"Bilişim" (Informatics,Information System)[4] kelime anlamıyla[5]; insanların teknik,ekonomik ve toplumsal alanlardaki iletişiminde kullandığı ve bilimin dayanağı olan bilginin, özellikle elektronik makineler aracılığıyla düzenli ve akılcı bir şekilde işlenmesine denir.Halk arasında bilişim kavramı ile bilgisayar birlikte anılmaktadır.Buna rağmen bilişim bir bilim olmasına rağmen,bilgisayar ise bilişimin bir ürünüdür.Bununla birlikte bilgisayarın sözlükteki manasını dikkate aldığımızda da bu ayrımı görebiliriz.Tanıma göre bilgisayar [6]; çok sayıda aritmetiksel veya mantıksal işlemlerden oluşan bir işi,önceden verilmiş bir programa göre yapıp sonuçlandıran elektronik araç,veya elektronik beyin olarak ifade edilir.Bilişim ve bilgisayar terimleri arasındaki bariz fark; bilişim bilginin kendisi olarak tabir edilirken,bilgisayar ise bu bilgiyi işleyen araçtır.


"Bilişim Suçları" halk deyimiyle "Bilgisayar Suçları" olarak tanımlayabildiğimiz gibi "İletişim Suçları", "Internet Suçları" , "Dijital Suçlar", "Teknolojik Suçlar", gibi tanımlamalar da yapabiliriz. [Computer Crimes, Cyber Crimes,Internet Technology Crimes,Digital Crimes ][7] .

Genel manada bilişim suçları, her türlü teknoloji kullanılarak, kanuni olmayan yollarla kişisel ya da kurumsal bilgisayarlarda, sistemler üzerinde zarar verici etki bırakmaktır. Bilişim teknolojilerinde suç meydana gelebilmesi için mutlaka teknoloji kullanılmalıdır. Bu teknoloji bilgisayar,kredi kartı,telefon,poss makinesi,elektronik bir cihaz olarak düşünülebilir. Bilişim suçları hakkında AET Uzmanlar Komisyonunun [8] Mayıs 1983 yılında Paris Toplantısında yaptığı tanımlamaya göre; "Bilgileri otomatik işleme tabi tutan veya verilerin nakline yarayan bir sistemde gayri kanun,gayri ahlakî ve yetki dışı gerçekleştirilen her türlü davranıştır." denmektedir.

Kaynakça:
[1] "DOKURER, Semih- Ülkemizde Bilişim Suçları ve Mücadele Yöntemi, http://www.bayar.edu.tr/baum/dokumanlar ... uclari.pdf
[2] - ÖZDEMİR Mehmet- Bilişim Suçları Ve Mücadelede Karşılaşılan Problemler ve Çözüm Önerileri
[3] Bknz.http://www.informatik.uni-trier.de/~ley ... kaya,Ayhan - Bilişim Suçları
[4] - http://www.bilisimterimleri.com/?aranan ... şim&dil=tr
[5] Türk Dil Kurumunun Hazırlamış Olduğu Türkçe Sözlükteki "Bilişim" Tanımı
[6] - Türk Dil Kurumunun Hazırlamış Olduğu Türkçe Sözlükte "Bilgisayar" Tanımı
[7] http://www.bilisimterimleri.com
[8] Yazıcıoğlu,1997

Kaynak Site: https://sanalkurs.net

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Cevapla