Türkiye'nin Ilk Antivirüsü Chomar (Çomar) Piyasada

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Türkiye'nin Ilk Antivirüsü Chomar (Çomar) Piyasada

Mesaj gönderen cankusa »

Türkiye'nin ilk antivirüs yazılımı olan Chomar (Çomar) resmen hizmete girdi. Chomar'ın özellikle milli güvenliğin korunmasına ve ekonomiye katkı sağlayamasına kesin gözüyle bakılıyor. Ülkemiz, dünyada antivirüs teknolojisine sahip 17 ülkeden biri oldu. Milli imkanlarla geliştirilen yerli antivirüs yazılımının adı Chomar (Çomar).

Yerli yazılım, ekonomiye katkı ve milli güvenlik açısından da önemli bir imkan sağlayacak. Chomar antivirüs yazılımı Mersin'de Teknopark'ta geliştirildi. 10 kişilik mühendis ekibinin 3 yıllık çalışmasın ürünü olan milli antivirüs programı, üstün bir kalitede.

Chomar, en yüksek seviye olan Gold sertifikasına sahip. Dünyada bu sertifikayı alan 33 adet ürün bulunuyor. Programın 2 versiyonu var.

Bireysel ve kurumsal olarak iki ayrı pakete sahip olan Chomar, eBilge Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirildi. Sezgisel Tarama Teknolojisi ile kötü amaçlı yazılımları tespit eden ve zero-day attack olarak bilinen saldırılara karşı koruma sağlayabilen Chomar, aynı zamanda takılan harici medya cihazlarına onayınız olmadan veri akışını da engelliyor. Güvenli Dosya Silme Aracı ile de cihazınızdan sileceğiniz verileri geri getirilemeyecek şekilde tamamen silebilen Chomar Antivirüs, böylece verilerinizin başkaları tarafından elde edinmesinin de önüne geçiyor.

https://chomar.com.tr/tr/yuklemeler/cho ... urity.aspx

Alıntı kaynagı:https://chomar.com.tr/tr/sayfa.aspx
En son cankusa tarafından 16 Şub 2017, 21:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Tugtegin
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 1 kez

Re: Türkiye'nin Ilk Antivirüsü Chomar (Çomar) Piyasada

Mesaj gönderen Tugtegin »

Hayrı görülsün.Geliyoo gibi düşündüm bi an da sertifikası varmış : )
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

Kurulum ve resimlerle Çomar

Cihaza kurdum çalışmasını test ettim aynı cihazda önceden kurulu olan microsoftun security Essentials hiç tepki vermedi

Resim

Resim

Resim

Resim
En son cankusa tarafından 17 Şub 2017, 19:46 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 898 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Güzel güzel ama daha katedeceği çok yol var bu yazılımın (en azından Nod32 ve Avira seviyesine gelmeli diye düşünüyorum)

Eğer Windows'um olsaydı denemek için hiç teretdüt etmeden kurardım.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4609 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

%100 yerli üretimi olan birkaç antivirüs var mesela ZAMANE bunlardan biri (sahibi izmirlidir) bizim yazılımlara uyarı verince temasa geçmiştik oradan biliyorum
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte2
Megabyte2
Teşekkür etti: 53 kez

Mesaj gönderen Ensatech »

Zemane lisanslı kullanıyorum beğendim açıksacı gerçi zaten temiz kullandığım için uyarı verecek bir durumada düşmedi fazla :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Geri Bildirim

1.Yazılımın ilk etapta 30 günlük deneme modunu kullanmaktayım.
2.Yazılım arayüzü iyi tasarlanmış gibi görünüyor ama bazı kısımlardaki Tamam Butonu ne yazık ki çalışmamakta inat ediyor.
3.Yazılımı Windows Bildirim alanından sağ tıkla açılan menüden belli süre devre dışı bırakmak imkansız.Ancak yazılımı açıp ayarlar bölümden (sağ üstte bulunan dişli çark simgesine tıklanması) ile açılan pencereden devre dışı bırakılabiliyor.
4.Beni burada en çok düşündüren ve hayrete düşüren olay bu çomar'ın arka planda çalışan "CHORMAR.WİNDOWS.SERVİCE.EXE" adlı windows hizmetinin; bilgisayar boşta olduğu zaman Takas Dosyasını 1475 mb oranında şişirmesi normal olarak bilgisayar boşta değil iken bu değer sadece 50-60 mb Buradan şu anlaşılabilir bu milli yazılım aynı zamanda CANSUS BİR YAZILIM olabilir.Aman bu kullanacaklar dikkat etsinler.
5.Ayrıca bu "CHORMAR.WİNDOWS.SERVİCE.EXE isimli windows servisini devre dışı bırakma seçeneği bulunmuyor.Zorla 3.parti bir windows yöneticisi yazılımla bu servis exe dosyasını bırakın sonlandırmayı askıya almaya kalktığınız zaman Masaüstü ortamını kilitliyor.Yani Ctrl+Alt+Del ile güvenlik seçeneklerine ulaşım kısıtlanıyor.Mecburen sistemi kasa/laptop güç düğmesinden yeniden başlatmak gerekiyor.
6.Çok hızlı tarama yapabiliyor.Bulduğu zararlıları direkt karantinaya atıyor. (kullanıcıya bile sorma zahmetinde bulunmuyor bile.) Bazen normal exe yi bile virüs dosya zanledebiliyor. (mesela bir keresinde cmd.exe böyle zanletti sistem mavi ekran hatası ile sonlandı)

TRWE_2012
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4609 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

İnceleme yazısı için sağolasın , gerekli kısımları hafızama not ettim :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

merhabalar Lafı fazla uzatmayacağım bu ÇOMAR'dan uzak durun. Nedenleri: 1.Sistemi zamanla dara sokuyor.Özellikle arkaplanda çalışan
CHOMAR.WINDOWS.SERVİCE.EXE dosyası sistemin takas dosyasının %45'i
ram'in %27.5'ini tekelinde tutuyor.Bundan dolayı ağır kaynak
çekişmesi yaşanıyor windows yedi gibi bir stabil işletim sisteminde İşte bu ana nedenden dolayı siz forumdaşlara tavsiye etmiyorum.Ama
gene de siz bilirsiniz.Benim sisteminde kararsızlığa yol açtı bunun
yüzünden sistemimi yıkmak zorunda kaldım.Şimdi windows vista
home prenium işletim sistemini kurdum fabrika imajından ve sistemi
terbiye ediyorum yani ince ayar çekiyorum....