RETRO OYUNLAR - ATARI 2600

Legal ve Freeware Oyun paylaşımları ve oyunlarla ilgili güncel bilgiler
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Resim

Resim Resim Resim

ATARI 2600 kara kutu diye tabir ettiğimiz, tv'ye bağlanabilen, makinaya karşı yada 2 joystick ile arkadaşınızla karşılıklı oynayabildiğiniz, şimdinin oyunları ile karşılaştırıldığında pek anlam ifade etmeyen grafik ve seslere sahip ancak zamanının playstation 5 i diyebileceğimiz oyun konsolları.

Konsol televizyonun anten girşine bağlanıyordu. Çok tak çıkarda bu girişin kart ile olan bağlantısını bozuyordu, aynı şekilde joysticklerin konsola takıldığı bağlantılarda sık sık arıza yapıyordu. TV tamircilerine gidip bu arıza yapan yerleri tekrar leğimletiyorduk. Joysticklerin kırılma durumu vardı, kırılıdığında japon yapıştırıcısı ile yapıştırıyorduk. Ben kaliteli pilot tipi özel üretim bir joystick satın almıştım.

Bu oyunları internet tarayıcınızda oynayabileceğiniz platformlar da mevcut, ben windows 10 64bit pc de bu oyunları nasıl oynayabileceğiniz ile ilgili paylaşım yapıcam.

Öncelikle klasörlerimizi hazırlayalım, kendi isteğinize göre de belirleyebilirsiniz

"C:\Games\roms"
"C:\Games\snapshots"
"C:\Games\stella"
"C:\Games\z26"

Emulator, snapshotlar ve romlara ihtiyacımız var.

Stella ve z26 emulatorleri kullanabilirsiniz,
Stella z26'nın geliştilmiş ve geliştirilmeye devam eden versiyonu diyebiliriz.
Ben stella tercih ediyorum ancak stella ile açamadığınız bir oyunu z26 ile açmayı deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıdan z26 windows için son sürümünü indirebilirsiniz

https://www.emutopia.com/index.php?opti ... 8yMDQtejI2

indirdiğiniz z26v3.02.01x.zip sıkıştırılmış dosyasının içindekileri "C:\Games\z26" klasörü içine kopyalayın

Resim

Aşağıdaki bağlantıdan stella son sürümü indirebilirsiniz.

https://github.com/stella-emu/stella/re ... indows.zip

Stella-6.4-windows.zip dosyasının içindeki 64 bit yada 32 bit klasörlerinden size uygun olanı "C:\Games\stella" klasörüne kopyalayın
Benim sistemim 64 bit olduğundan onu tercih ediyorum.

Resim

Stella çalışmak için Visual C++ son sürümüne ihtiyaç duyuyor, windows 10 ile birlikte kurulan bu sürüm sizde mevcut değilse aşağıdaki bağlantıdan indirip kurabilirsiniz.

https://support.microsoft.com/en-us/hel ... -downloads

Stella arayüzünde oyunların snapshotlarını gösteriyor, yine stella websitesinde zip dosyası halinde bu snapshotlar mevcut. Aşağıdaki bağlantıdan snapshotları indirebilirsiniz.

https://stella-emu.github.io/stella-snapshots.zip
stella-snapshots.zip içindeki resim dosyalarını "C:\Games\snapshots" klasörü içine kopyalayın.

Resim

Son olarak oyunların kendisine ihtiyacımız var. Atari 2600 için 1977-92 yılları arası yayınlanmış tüm romları içeren paketi aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

http://www.atarimania.com/roms/Roms.rar

bu sıkıştırılmış dosyanın içinde ROMS.zip ve HC ROMS.zip adlı iki zip dosyası var. Bize gerekli olan ROMS.zip dosyası
ROMS.zip dosyası içinde yer alan rom dosyalarını "C:\Games\roms" klasörü içine kopyalayın.

Resim

Klasör ve dosya hazırlıklarını yaptık, şimdi z26 ve stella kullanımlarına bakalım.

Z26 KULLANIMI

Z26 oyunları çalıştırmak için basit bir arayüze sahip

"C:\Games\z26\z26.exe" dosyasına çift tıklayıp emulatörü açalım.

Resim

Ayar yapabileceğimiz bölümleri görüyoruz, ben sadece bir kaç video ayarı yapıcam, diğer ayarları varsayılan olarak bırakıcam.
Aşağı ve yukurı ok tuşları ile istediğiniz ayara ilerleyebilir. Space tuşu ile ayarı seçebilirsiniz.
Video ayarlarında 3 değişiklik yaptım. Sağ ve Sol ok tuşları ile ayarları belirleyebilirsiniz.

Resim

Texture : HD SHARP
Widht : 15
Height : -80

Texture ayarı ile texture kalitesini arttırdık.
Widht ve Height ayarı ile ekran dışına taşan görüntüyü ekrana sığdırmış olduk.

Exit'i seçerek ayarlardan çıktım. Play a game dedim. Z26 bu versiyonunda oyun seçim ekranını kendi dizininden başlıyor.
Stella kullanmam, böyle basit arayüz ile idare ederim derseniz; roms klasörünün içine attığımız dosyaları bu klasöre taşıyabilirsiniz.
Bu şekilde play a game dediğinizde direk oyunları görürsünüz.

Resim

Resim

Bir üst dizine çıkıp roms klasörünü seçtiğimizde 1996 tane oyunumuz geldi. Oyunun baş harfini tuşladığınızda oyun seçimi yapmanız kolaylaşacak.

Resim

Ben hızlıca T O M tuşlarına bastım ve tomboy oyununa geldim. Space tuşuna basıp oyunu seçtim

Resim

Resim

Oyunlarda F1 e bastığınızda oyun resetlenir, CTRL tuşuna bastığınızda oyuna başlarsınız.
Oyunlarda Yön tuşlarını ve CTRL tuşunu kullanıcaksınız.

STELLA KULLANIMI

"C:\Games\stella\stella.exe" dosyasına çift tıklayıp emulatörü açalım.

Resim

yeni sürümde neler var karşılama penceresine onay verip kapatalım

Resim

emulatör penceresinde alt bölümde yer alan OPTIONS menüsünü açalım

Resim

burada 2 bölümde ayar değişikliği yapıcam, siz ayarları kendi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz
öncelikle USER INTERFACE menüsünü seçiyoruz

Resim

look&feel bölümünde ayar değişiliği yapmıyorum,isterseniz theme menüsünden temayı değiştirebilirsiniz.

Resim

Launcher sekmesini seçiyoruz, Burada önemli olan 3 bölüm var. ROM PATH, IMAGE PATH, Allways exit to launcher
ROM PATH için C:\Games\roms klasörünü ayarlıyoruz, bu romları sakladığımız klasör
IMAGE PATH için C:\Games\snapshots klasörünü ayarlıyoruz, bu snapshotları sakladığımız klasör
Always exit to launcher seçili duruma getiriyoruz, bir oyundan çıkınca emulatöre dönmesi için aksi halde her oyundan çıktığınızda, emulatör tamamen kapanır.

Ben ayrıca witdth ve height bölümlerini de en sona getiriyorum emulatör penceresinin tam ekrana genişlemesi için,

Resim
Resim

ayarları yaptıktan sonra tamam diyelim, video & audio ayarlarını seçelim

Resim

Bu bölümde oyunun tam ekran çalışması için full screen ve stretch i seçili durma getiriyoruz.

Resim
Resim

Onay verip OPTIONS menüsünden çıkalım. Bazı ayarlar yeniden başlatmayı gerektiriyor. Emulatörü kapatıp yeniden açalım.

Resim

Emulatör artık varsayılan olarak rom klasöründen başlıyor, mouse kullanabilirisin yada yön tuşlarıyla istediğiniz oyunu seçebilirisiniz,
Stella nın bir diğer artısı seçim ekranında oyunların küçük resimlerini göstermesi (MAME gibi)

Klavyeden hızlıca R I V tışlarına basıp River Raid oyununa ilerliyorum ve enter tuşuna basarak oyunu başlatıyorum

Resim

Oyunu başlattım. Oyun sırasında yön tuşları ve space tuşunu kullanıcaksınız, F1 F2 tuşları işlevsel aynı şekilde. Bu tuşları da değiştirebilirsiniz ayarlar menüsünden.

Resim

Eksik yada yanlış birşey varsa paylaşırsanız sevinirim. Bende faarkı bilgiler bulursam eklerim.

Ayrıca vakit buldukça retro oyunlar serisine de şu şekilde devam etmeye çalışıcam.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
RETRO OYUNLAR - ARCADE
RETRO OYUNLAR - DOS
RETRO OYUNLAR - FLASH
RETRO OYUNLAR - WINDOWS 16BIT
En son feuer tarafından 30 Mar 2021, 13:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 7 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4945 kez

Re: RETRO OYUNLAR - ATARI 2600

Mesaj gönderen velociraptor »

Paylaşım için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

İlk resimde en soldaki uçaklı oyunu yapan kişi bir kadın oyun programlayıcısıdır. Hatta bir belgesel de vardı. Şİmdi adını unuttum, eğer oyunun adı ile araştırma yaparsan bulursun. Kara kutu denilen asıl adı ATARI 2600 olan o cihazdan çocukluğumda mahallede bir abiden vardı. Hatta o en soldaki uçaklı oyunu da oynamıştık. Bir de pacman'a benzeyen bir oyun vardı adam labirentin içinde çubuk bırakıp canavarların gelişini engelliyordu. "Çubuk sıçan adam" diyerek gülüyorduk...

Düzeltme: kadının adı Carol Shaw. 1900 bilmem kaçta Palo Alto'da doğmuş okulda matematiği süpermiş. Hatta belgeselde kadına bize bir oyun tasarlarmısın diye soruyorlar. Bu da tamam diyor. Böyle uçaklı bir oyun yap ama fazla bellek yok. Nasıl çalıştırıcağımızı bilmiyoruz diyor. Carol da matematik dehasıyla o zaman ekrandaki her piksel için kod yazacağımıza biz de ekranı ortadan böler soldaki bölümün aynısını sağa yansıtırız, böylece kilobayttan kazanırız diyor. E hadi yap o zaman diyorlar. Bir yapıyor, millet şaşkınlıktan ağzı açık kalıyor. Bu oyun o kadar seviliyor ki milyonlarca satıyor.
Burada meseleyi özetleyen kısa bir video var:
https://www.youtube.com/watch?v=GtIIaTe ... l=GameSpot

Bende de enfes bir NES ve Jetonlu atari koleksiyonu var. Daha önce bir başlıkta paylaşmıştım ama nerde bilmiyorum şimdi. Gerilerde bir yerde kaldı...

Aşağıda Game Over belgeseli ekledim güle güle izleyin. Tarkan abiden yine özür dilerim:
https://www.youtube.com/watch?v=z7TkE2U ... 7o%C4%9Flu
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Vay be en sevdiğim uçak uyunuydu bu kadın mı kodlamış :o , helal olsun
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

shampuan yazdı: 06 Ara 2020, 19:45 İlk resimde en soldaki uçaklı oyunu yapan kişi bir kadın oyun programlayıcısıdır. Hatta bir belgesel de vardı. Şİmdi adını unuttum, eğer oyunun adı ile araştırma yaparsan bulursun. Kara kutu denilen asıl adı ATARI 2600 olan o cihazdan çocukluğumda mahallede bir abiden vardı. Hatta o en soldaki uçaklı oyunu da oynamıştık. Bir de pacman'a benzeyen bir oyun vardı adam labirentin içinde çubuk bırakıp canavarların gelişini engelliyordu. "Çubuk sıçan adam" diyerek gülüyorduk...

Düzeltme: kadının adı Carol Shaw. 1900 bilmem kaçta Palo Alto'da doğmuş okulda matematiği süpermiş. Hatta belgeselde kadına bize bir oyun tasarlarmısın diye soruyorlar. Bu da tamam diyor. Böyle uçaklı bir oyun yap ama fazla bellek yok. Nasıl çalıştırıcağımızı bilmiyoruz diyor. Carol da matematik dehasıyla o zaman ekrandaki her piksel için kod yazacağımıza biz de ekranı ortadan böler soldaki bölümün aynısını sağa yansıtırız, böylece kilobayttan kazanırız diyor. E hadi yap o zaman diyorlar. Bir yapıyor, millet şaşkınlıktan ağzı açık kalıyor. Bu oyun o kadar seviliyor ki milyonlarca satıyor.
Burada meseleyi özetleyen kısa bir video var:
https://www.youtube.com/watch?v=GtIIaTe ... l=GameSpot

Bende de enfes bir NES ve Jetonlu atari koleksiyonu var. Daha önce bir başlıkta paylaşmıştım ama nerde bilmiyorum şimdi. Gerilerde bir yerde kaldı...

Aşağıda Game Over belgeseli ekledim güle güle izleyin. Tarkan abiden yine özür dilerim:
https://www.youtube.com/watch?v=z7TkE2U ... 7o%C4%9Flu
Evet bu bahsettiğin oyun River Raid bir kadın tarafından yapılan ilk video oyunu, bence atari 2600 deki en iyi oyun pacman daha popüler gerçi ama ondan daha iyi,
bu pakette myers tan tut jason a kadar yapılmış ilk film uyarlaması oyun var, çok dandik oyunlar ama nostalji işte
jetonlu atari oyunu = arcade içinde paylaşım yapıcam
çubuk sıçan adam diye berserk i mi diyorsun acaba

Resim

bu snes ten kuzenimde vardı, bayramlarda getirirdi. Türkiyedeki versiyonu farklı olabilir. Güzel bir mario vardı bu konsolda, konsolun kendi tabancası vardı diye anımsıyorum ona uygun ördek vurduğumuz bir oyun vardı. Bu konsol ile uğraşmadım bak bu retro oyun muhabbetinde, oda bende olmadığı ve az vakit geçirdiğim için herhalde.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen lord_leo »

leo bunu beğendi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Oyunların eski olması sıkıntı değil. Hala hastaları var. Bir arşiv varsa paylaşabilirsin.

Oyun berserk değil sanırım. Çok benziyor. Labirentlerdeki geçitlere arkandan kapı bıraktığını ve düşmanlarının oradan geçemediğini düşün. Birkaç saniye sonra kapılar yok oluyor. Adam gitmeye devam ediyor bu kadar hatırlıyorum.

Snes ise NES'in devamı idi ve NES kadar başarılı olamadı. Bu konuda zamanında baya araştırma yapmıştım. İlk olarak amerikada oyunlar piyasaya çıkmaya başladığında, henüz bir ilerleme yok. Halt and Catch Fire dizisinde olay çok güzel anlatılıyor. Çok ilkel, hantal bilgisayarlarla insanlar oyun oynamaya çalışıyor. Sonra NES ( Nintendo Entertainment Systems ) piyasaya bir çıkıyor aboooooov ortalığı yıkıp geçiyor. Zamanın Super Mario oyunu da bu dönemde popüler oluyor. Sonra Nintendo, bu oyun konsolundaki bellek kapasitesini neyi biraz daha geliştiriyor. Bu defa Süper Nintendo diye piysasaya sürüyor.(yukarıdaki resimdeki alet). Süper Nintendo beğeniliyor. Ancak başarısız oluyor. Çünkü daha önceki sürümde oyun geliştiriciler bütün zekalarını ve orjinal fikirlerini NES'de harcamış oluyorlar. Bu yeni platformda ise sadece önceki oyunlar ve belki birkaç tane gelişmiş oyun çıkabiliyor. Yani şöyle düşün. Ortada bir konsol var, ama oyunların çoğu berbat ya da sınırlı. Önceki başarıyı yakalayamamasına rağmen yine de klasiklere geçiyor. Ardından Comodor diye bir firma çıkıyor ortaya... Bu firma grafik kalitesi ve ses kalitesi gibi birçok üstünlüğüyle kendi dönemini başlatıyor bu kez. Daha da önemlisi Comodor 64, Comodor AMIGA serileri, o zamanlar kimsenin evinde olmayan kişisel bilgisayar olma özelliklerini taşıdıkları için muazzam tutuluyorlar. Bilgisayarlar o dönemler çok pahalılar ve işlevleri de sınırlı. Ama bu sınırları yıkan ve amerikanın bim gibi süpermarketler zincirinden kolayca alabileceğin bu bilgisayarları televizyonuna bağlayıp bilgisayar olarak kullanıyorsun düşün. O yıllar cidden altın yıllarmış. Keşke o yıllarda yaşasaydım. Bildiğin teyp kasetine oyun veya program yükleyip, takıp çalıştırabiliyorsun. Bu muazzam birşey.

Neyse. Aradan geçen yıllar boyunca bazı şirketler batıyor, bazıları ise çıkıyor. Bir dönem, bizim çocukluğumuzda da atari salonları vardı. Lise yıllarımın sonlarında onlar da yok oldular... İyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum. Ama şimdiki feysbuk, insta, tıvitır saçmalıklarının yanında sanki o yıllarda daha mutluyduk...
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

shampuan yazdı: 06 Ara 2020, 21:25 Oyunların eski olması sıkıntı değil. Hala hastaları var. Bir arşiv varsa paylaşabilirsin.
paylaştım zaten arşivi, verdiğim linkte 1996 tane oyun var 1977-1992 yılları arası çıkmış tüm oyunlar var, ROMS.RAR dosyası içinde 2 zip dosyası var, zip dosyalarının birinde tüm set var, diğer zip dosyasında romlar kategorilere bölünmüş halde mevcut.

Kod: Tümünü seç

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

feuer yazdı: 07 Ara 2020, 12:24
shampuan yazdı: 06 Ara 2020, 21:25 Oyunların eski olması sıkıntı değil. Hala hastaları var. Bir arşiv varsa paylaşabilirsin.
paylaştım zaten arşivi, verdiğim linkte 1996 tane oyun var 1977-1992 yılları arası çıkmış tüm oyunlar var, ROMS.RAR dosyası içinde 2 zip dosyası var, zip dosyalarının birinde tüm set var, diğer zip dosyasında romlar kategorilere bölünmüş halde mevcut.

Yok, paylaşımını gördüm zaten :-D
Hani bu konuya yakışacak elinde başka paylaşımlar varsa yapıştır gitsin.
Başka bir başlıkta ben de tetris emülatörü paylaşmıştım. Yapımcısı geliştirmeye devam etmemiş dün kontrol ettim. Başlık şurada:

viewtopic.php?f=138&t=207728

Daha önce Abi'nin yeri atari salonu oyunları gibisinden bir paylaşımım da vardı:
viewtopic.php?f=124&t=206976&p=466946&h ... ri#p466946

Dahasını bulursam ben de eklerim. Elimde Comodor Amiga emülatörü de var içi oyunlu. Adresini bulursam Başlık açıp link atarım.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Şurada da eskiden çin malı VCDlerle gelen oyunlar var:

viewtopic.php?f=124&t=206961&hilit=NES&start=15
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

shampuan yazdı: 07 Ara 2020, 12:45
feuer yazdı: 07 Ara 2020, 12:24

Yok, paylaşımını gördüm zaten :-D
Hani bu konuya yakışacak elinde başka paylaşımlar varsa yapıştır gitsin.
Başka bir başlıkta ben de tetris emülatörü paylaşmıştım. Yapımcısı geliştirmeye devam etmemiş dün kontrol ettim. Başlık şurada:

viewtopic.php?f=138&t=207728

Daha önce Abi'nin yeri atari salonu oyunları gibisinden bir paylaşımım da vardı:
viewtopic.php?f=124&t=206976&p=466946&h ... ri#p466946

Dahasını bulursam ben de eklerim. Elimde Comodor Amiga emülatörü de var içi oyunlu. Adresini bulursam Başlık açıp link atarım.
Tamamdır yanlış anlaşılma olmuş, evet vakit buldukça paylaşıcam söylediğim başlıkları. Bu gece stella yı da eklerim bu başlığa ekstra bir durum olmazsa. Yoğunluğum azaldı birkaç gün için.

İlgimi çeken Nokia 3210 ve nokia 3310 emulasyonu olmuştu, araştırdım MAME için dosyalarını da bulmuştum yanlış hatırlamıyorsam ama çalıştıramamıştım.

Amiga bir kurulum yapmıştım, İstanbul Efsaneleri Lale Savaşçısı oyunu için başka amiga oyunu oynamadığım için kaldırdım, MS-DOS versiyonu var çünkü İstanbul Efsanelerinin.

Bu TV de 90larda yayınlanan HUGO amiga versiyonu muydu biliyor musun? Birde dinazor oyunu vardı TV de yine Çiçek diye bir kadın sunuyordu. O oyunun adı ve hangi konsol yada platform için olduğu lazım. Bilen varsa paylaşırsa sevinirim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Şöyle sırayla yanıtlayayım.

Nokia 3210 ve 3310 emilayonunu hiç duymadım, varsa da MAME değildir bence. Link atarsan bir bakarım.

-----------------

Amiga için gayet iyi emülatörler biliyorum. Linkler şurada:

https://www.fullprogramlarindir.com/cloanto-amiga-forever7-2-4-0-plus-full-indir.html

https://www.fullprogramlarindir.com/cloanto-c64-forever-8-v8-3-0-full-plus-edition-indir.html
------------------

Hugo'nun birkaç versiyonu vardır. Bende şu anda bilgisayarda oynanan bir türü mevcut sanırım Hügo ormanda. Evet baktım öyleymiş. Klasör içinde envai çeşit dosya var 300Kusur MB. Bildiğim kadarıyla Playstation oyunu o. Bir eve misafirliğe gittiğimizde bir çocuğun eski sürüm playstationunda oynamıştık.

Şurada:

https://www.fullprogramlarindir.com/?s=Hugo
Çiçek abla diye bir kızın sunduğu oyunun adu Dinozorus idi. Kafakoparanuz, Ezergeçerus, Ateşikus diye canavarlar vardı. "Küçük Pisagor" adlı çocuk kaykayla bunlardan sakınarak sağa doğru ilerliyordu. Çiçek abla diye tanıdığımız kişi Çiçek Dilligil, Çılgın Bediş Dizisinde "Mükü" karakterinde oynayan kızdı. O yıllarda Hügo'ya alternatif olarak çıkmıştı.

Oyunun da videosunu buldum anlaşılan yerli bir oyun:
https://www.youtube.com/watch?v=2feYA1W ... 4%B1lmazel

Biraz karıştırsam neler çıkacak kim bilir...
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Stella kullanımını da ekledim ilk mesaja. Biraz uzun oldu gibi, bölsem mi başka mesaja bilemedim. Ancak konu ile gerçekten ilgilenenlerin sıkılmayacağını düşünüyorum.

16bit windows oyunları için otvdm ve 2000 yıllarında popüler flash oyunları için gamebox diye bir arayüz var (.swf dosyaları) bu hafta onlardan bahsedebilirim. Anlatması kısa onları :)))) Geriye dos emulatörleri ve mame kalıyor arcade (jetonlu atari salonları için)

@shampuan artık biz dinozorus herhalde :))) paylaşımların için teşekkürler, trex çocuğun kafasını koparıyordu oyunda diye hatırlıyorum bu amcanın paylaştığı oyuna benziyordu ama aynısı değildi sanki. Ayrıca HUGOların herbirini deniycem uygun bir zamanımda.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Eline sağlık
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

@shampuan hocam sanırım sizin çubuk sıçan adam oyunu

Lock 'n' Chase

Resim

Bu arada bu forumda paylaştığınız tetris tam benim aradığım konulardan birisi, tetris çılgınlığını bizzat yaşadım çünkü
2in1 tetrisim vardı gri renkli, arkadaşımda metalik gri 99in1 vardı benimkini döverdi resmen :))))
Ben zip olarak indirdim o dosyaları java mı yüklemem gerekiyor? (en sevmediğim şeylerden biri java yüklemek) çalıştırmak konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Nokia romlarına bakıyorum bu arada çalıştıramayınca silmiştim.

EDIT nokia 3210 ve 3310 romları

https://wowroms.com/en/roms/mame/noki3210/97090.html
https://wowroms.com/en/roms/mame/noki3310/97091.html

bu sitede başka birkaç nokia romu daha var. Mame de bunları açtığınızda error alırsanız ya da ... dosyalar bulunamadı şeklinde uyarı alırsanız, paylaşırsanız sevinirim.