RETRO OYUNLAR - ATARI 2600

Legal ve Freeware Oyun paylaşımları ve oyunlarla ilgili güncel bilgiler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: RETRO OYUNLAR - ATARI 2600

Mesaj gönderen shampuan »

Güncelleme: konuyla ilgili

Nokia simülatöleri elimdeki Mame emülatörünce çalışmadı. Hiçbir hata mesajı yok; çünkü oyunlar listesinde görünmüyor. Görünmeyince hiç başlatamıyorum.

Bilgi:
Bir mame emülatörüne oyun romu ekleneceği zaman, önce o oyunun zipini hiç açmadan bozmadan MAME dizinindeki ROMS klasörüna atıyorum. Daha sonra mame32.exe'yi çalıştırıp emülatör arayüzünü başlatıyorum. Ardından Dosya menüsünden "Audit all games" seçeneğine tıklatıyorum.

Bu, emülatörün ROMS klasöründe bulunan herşeyi taramasını sağlıyor. Ardından kapanıyor. Eğer oyun bu emülatöre uygunsa mutlaka listede beliriyor. Uygun değilse, doğru çalışmayabilirse ya da başka sorunları varsa, emülatör bunu kırmızı renklendirerek listede gösteriyor.

Yukarıdaki Nokia emülatöründe ve bazı oyunlarda ise hiç listeye girmeyebiliyor. Bu durum o oyun rom'unun emülatörün son sürümleri için yapıldığını gösteriyor genelde. Sonuçta başarısız oldum. Çalışmıyor. İnternet üzerinde yaptığım araştırmalarda da bununla ilgili ne bir tartışma geçmiş, ne de nokia emülatörünü mame ile çalıştırıp video yükleyen olmuş. Yani her iki dosya da anlayan birisi araya girene kadar çöp.

--

Tetris emülatörü... Yahu ben bu emülatörü çalıştırdığımdan emindim. Windows üzerinde çalıştırdım diye hatırlıyorum ama şu an çalıştıramadım. Elimdeki arşivi bulamadığımdan yeniden indirdim. Klasöre çıkarınca oyunu başlatacak dosya daha jawa simgesini bile almamış, özelliklerden göstertmek zorunda kaldım. Tıklatınca ise bir MSDOS ekranı anlık açılıp kapanıyor. Çalışmıyor. Acaba çalıştıramadım da ben mi yanlış hatırlıyorum. Verdiğim sayfada geçen açıklamalar ise sol kulağını sağ elinle apışarasından geçirip tutturmak gibi. Niye bir emülatörü çalıştırmak için bir sürü yok not defteri aç yok yolu kopyala yok kod yaz diye uğraşayım ki? Bazı insanları gerçekten anlamıyorum. Madem bir b..k yazdın afedersin, herkesin tıklatıp çalıştıracağı şekilde yaz da bir işe yarasın. Yok... Herkes kodır olmak zorunda...

Netice. Her iki konuda da yardımcı olamıyorum maalesef.

----

Dinozorus oyunu gerçek. yani o videosunu verdiğim oyun orjinaldir fakat... Şimdi şöyle açıklayayım oyun ilk çıktığında şehir içinde caddede geçiyordu. Sonra aynen hügo gibi başka yerde geçeni yapıldı. Oyunu görünce "lütfen biraz dikkat!" konuşmasından hemen oyunun o oyun olduğunu tanıdım. Yani orjinal oyundan bahsediyoruz. Ama elde çalışanı yok maalesef.

Bu başlıkları biraz daha zenginleştirdikten sonra Tarkan abiye rica edelim, bir alt kategori oluştursun ayrı ayrı başlıklar halinde düzenli durur. Nostaljik Retro Oyunlar diyebiliriz kategoriye de...
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Son mame versiyonu ile deneyince de çalışmıyor nokia romları.

Bu mame de anlamadığım konular var hala.

Bunlar oyun değilde direk makina emulatörü herhalde,
bios ve devices romları var bu nokiaların konumu ve durumu farklı olabilir.
Bende listeleyip çalışmıyordu.

Sen orjinal mame mi kullanıyorsun? Farklı kullanıcı arayüzü mü kullanıyorsun?
Ben arayüzle bile sorunlar yaşıyorum orjinal 222 sürümde sadece romu olan oyunları listeleyebilirken filtre kullanarak
226 nolu sürümde bunu başaramadım mesela oyun esnasında

mame başlığı da açarım uygun bir zamanda

Tetris çalışsaydı çok iyi olurdu.

TV deki Dinazorus videosunu izlediğimizden farklı bir versiyonu olabilir tv de izlediğimizden.

Bilgisayarı çözmene sevindim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Elimdeki MAME, son derece güzel çalışıyor. Hatta hiçbir mame versiyonu bunun açabildiği kadar çok oyun açamıyor. Bir ara bu işleri araştırırken bir yerli forumdan tesadüfen bulmuştum, şimdi keyfediyorum. Bunun haricinde birkaç tane yeni ve eski versiyon denememe rağmen başarılı olamadım. Bunun nedeni mame emülatörünü yazanların biraz şuursuz olması. Yabancı sitelerde de bununla ilgili tartışılmış ve bu duruma kızıyorlar. Her yeni çıkan versiyonda klasör yapısı ve kod yapısı alakasız şekilde değişiyor deniyor. Nasılsa benim elimdeki sürümde çok iyi şekilde tutturmuşlar.

viewtopic.php?f=124&t=206976&p=466946&h ... ri#p466946

Başlıkta bir link verdim. Bu linkten indirme yap. ROMS klasöründe birkaç dosya bulacaksın. Bu dosyalar çeşit çeşit jetonlu atari makinesinin BIOS dosyaları. Dolayısıyla oyunlara uyum dedin mi bu amcalar sorumlu. Bu nedenle ne olursa olsun bu ROM dosyalarını silmemelisin. İçerikte oyun yoktur.

MAME emülatörü, diğer birçok emülatör gibi, bir donanımı taklit ederler (yazılımı değil). Mesela elde taşınan tetris ve gameboy gibi cihazların dahi emülatörü vardır. Elektronik bir sistem gibi davranan bir yazılım vardır ve çalışmak için gömülü kaynak koda, Generic Driver'lara, BIOS dosyalarına ve en nihayetinde bir yazılım olarak oyunun kendisine ihtiyaç duyar. Ana program (MAME) çalışırken bu cihazı taklit eder. Hangi cihazı taklit edecek? CAMCOM oyun bilgisayarları mı? SENECA'nın kileri mi? Bunlar hep ROM klasöründeki BIOS dosyalarınca kontrol edilmektedir. Çalıştırdığın oyunlar hep zamanının farklı firmalarından çıkma. O yıllarda firmalar, devre kartını (bilgisayar) imal edip, marangozluk işi olan dış kasasını da bir şekilde yaptırıp içine gömerek dünya piyasasına satıyordu. Bugün hala yabancılar bu devre kartlarının ve cihazların koleksiyonunu yapıyorlar...

Verdiğim arşivi indir. Bu arşivdeki MAME versiyonu ile çok rahat edeceksin. Portabledir. Özel birşey yapmana gerek yok. Sadece ROMS klasörüne oyun at ve audit all games de. Her yeni oyun attığında bunu tekrarla. Ayrıca oyun tuşlarını ben kendi isteğime göre ayarladım. Nasıl istiyorsan ona göre ayarla.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Sen eskiden büyük bir paylaşım yapmışsın, mame ile ilgilisin baya belli, Türkiye de popüer olan oyunlar atari salonlarında genelde aynı ithalatçı firma tekti herhalde hep aynı oyunlar gelmiş.

Bu arada ilgimi çeken şey yine dinazorlu bir oyun ile başlamışsın anlatmaya MAME paylaşımını :))))))))))
İkimizden başka böyle oyunlarla ilgilenen var mı (başka dinazor var mı) bilmiyorum :)))

Mortal Kombat 1 ve 2, Captain Commando, Shinobi, Dragon Ninja favorilerim olmakla beraber atari salonlarında oynamadığım oyun yoktur herhalde.

Mame nin sıkıntısı sık güncellenmesi her güncellendiğinde program dışında romlarında güncelleme gerektirmesi

Bir websitesi var bu romları da anında güncelleyen. Ben 227 yada 228 sürümde varsa güncelleme gerektiren romlar indirip bir daha dokunmayı düşünmüyorum, çünkü atari salonlarında oynayıpta bulamadığım oyun kalmadı.

Az önce biraz baktım bu dinozorus oyunu 2. oyunmuş 1. oyunu hatırlıyorum herhalde ben videoyuda izledimde dinazorlar aynı ancak mekan farklı. Başka videoda var youtube ta. Çiçek ablada zarif bir kızmış daha o zamanlar sonradan çokça kilo almıştı.

Bir fikir; bu interaktif TV oyunları içinde başlık açabiliriz, emulatör ve romlarını bulabiliriz. Dinozorus, Hugo vs...
Street Fighter ve Tetris te oynanmıştı TV de herhalde
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Evet, zaman zaman eskilerin çok özlemini duyduğumdan sadece MAME araştırmaları değil, windows 98'li bilgisayar toplama maceram bile olmuştu. Burada bir yerde paylaştım:
viewtopic.php?f=7&t=207521
O ara youtube'a yükleyemediğim için drive'a yüklemiştim bu nedenle pek düzgün olmadı ama indirmeye üşenmezsen güzel bir içerik oldu. Makineler hala elimde :-) 10bin lira verseler satmam...

Sonra yine üniversite-1 yıllarımda (2004 falan) bir çin malı VCD player almıştım ve yanında bir CD ve iki joystik çıkınca önce şaşırdık. Sonra bunların eskiden elimde olan NES cihazındaki oyunlar olup, VCD'nin yanında hediye geldiğini anladığımızda sevinmiştim. Kızkardeşimle oynaya oynaya orjinal joystikleri bozduk. Sonra bir birmilyoncudan iki tane çin-çan-çun joystik aldık. Bu joystiklerin "süper tuş" dediğimiz tuşları olduğundan baya rahat etmiştik. Oyunu kolaylaştırıyordu. Yıllar sonra bir war -ez sitesinde birisi geldi, bu VCD oynatıcının yanında gelen CD'den elimizde olup olmadığını sordu. Aklıma geldi. Neden aynısından hem de aynı sırada toplamıyorum? Veeee paylaştım:

viewtopic.php?f=124&t=206961&hilit=SUPER+GAME

İçerikteki oyunlar aynen CD'deki sıraya göre oluşturdum. İçerikteki oyunları bulmam ve bir araya getirmem inan çok zor oldu. Çünkü adları, CDyi basan firma tarafından hep yanlış yazılmıştı. Neyse onu da yapıp paylaştık elhamdülillaaaaah ;)

Yani anlayacağın eskilerde neyi özlüyorsam böyle biraraya getirme, yeniden oluşturma hastalığı var bende. Belki de psikolojik bir bozukluktur bilemiyorum. Çocukluğumdaki eski oyuncakların fotolarını buldum internette geçen aylarda. Onları indirip klasörledim. Mesela EVEREADY marka kırmızı pilleri hatırlayan muhakkak vardır. Bakkallarda satılan ilginç şekerlemeler oyuncaklar falan hepsini topladım.

Bir süredir uğraşmayı bıraktım tabii...

Son olarak evet, street fighter oyununu hatırladım evet o da vardı. Ama tetrisi hatırlayamadım. Bunlar hep o zamanların 900'lü numaraları ile aranan para tuzaklarıydı :-) gol şov, davul şov falan vardı. Bir program daha vardı 1. perde, 2. perde, 3. perde şeklinde birini seçip açıyordun. Gah araba çıkıyordu gah başka bir hediye. Bazen de ZONK treni, zonk bilmemnesi diye birşeyler açılıyordu. Sanırım "seç bakalım" adlı bir yarışma programı idi...

Ulan hey gidi vallahi billahi yaşlandık.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Böylev şeylere merakın olması hastalık değil belki ama eskiye özlem diyebiliriz

P4 2.8 toplama bilgisayarı çöpe attım, 2 buçuk yıl önce. Kutuda dura dura çalışmaz hale gelmiş. Philips flat monitör. attım 19inç. Sadece harddisk ve disk sürücü sökmüştüm. Merakı olan biri denk uygun şekilde verirdim. çevremde sormuştum kimse istememişti. Çok büyük yer işgal ediyordu. Benim çok fazla kitabum var onlar yüzünden yaşamaya yer yok diyebilirim 800 civarı kitabım var. Bir o kadar da dergim var. Olan kadar dergi ve kitabı geri dönüşüme ya da derneklere verdim.

P75 Bilgisayarımı satmıştım. Onu özlüyorum.
Bilgisayar aldığımda kara kutu atari2600 ümü vermiştim, pişmanım.
Bak tetris, databank, elektronik ing sözlük, araba yarışlı saat 90lardan bunlar vardı bozulmuş hepsi durduğu yerde attım sonra internette satan var mı diye aramaya başladım. :)))
Oyuncakçıların önünden geçerken girip tetris almayı düşünüyorum bazen.

Yine eski cep telefonlarım durduğu yerde erimiş bazıları karıştırırken buldum attım. Nokia 1100 ve 2600 kurtardım sadece attıklarımdan. Nokia 3210 ve 3310 kutuları çıktı bir yerlerden. İlkini aldığım hafta çaldırmış ikincisini satmıştım yeni telefon almak için.

1 harddisk duruyordu bozuk içinde 3 tane fotoğraf vardı yedeklenmemiş onlar için tutuyordum 2005 yılından beri, bu yıl attım :)

1 harddisk (30gb) ve 1 disk sürücü (ide bağlantı) duruyor eskilerden, birkaç tane güç kabloları şuan, çöpe yollarım yakında diye düşünüyorum.

2 VCD player aldım. Birini kız arkadaşıma vermiştim ayrılınca geri almadım. Öbürüde yine çöpü boyladı :)))) VCD player işini unutmuşum senin mesajından sonra aklıma geldi. İşin ilginç yanı böyle oyun oynanıldığını bilmiyordum bana böyle vcd player denk gelmedi.

Bende vcd formatında video oynatan, cd audio ve mp3 formatında ses oynatanlarından vardı.
VCD filmler vardı kendi aldığım, gazetelerden aldığım çöpe attım
Kurtlar Vadisi gazetenin verdiği 55bölümü atamadım duruyor mesela :)))))))))))

Bazı oyun cd lerimi saklıyorum. C&C Red Alert, C%C Red Alert Aftermath, Warcraft II, Warcraft II 7in1, Blood-Quake-DukeNukem
Mortal Kombat en sevdiğim oyun , MKTrilogy ve MK4 CDmi bir kardeşime vermiştim hediye :(

Kasetlerimi saklıyorum 100 civarı kasedim var, genelde yabancı metal albümleri.
Walkmen attım tabiki :))))

Oyuncak olayı çok acıdır, çuvalla oyuncağımı verdiler ben büyüdükçe. Teyzem yeğeniminkileri saklıyor mesela. Bu yaşta oynayacak değiliz ancak bazıları saklanabilirdi.
Oyuncak fotolarını zahmet olmazsa yollayabilir misin? Oyuncak müzesi kitabını okumanı tavsiye ederim bu arada.

Para ve pullara kıyamıyorum. Bazen alıyorum.
İş bankası kumbarası vardı küçükken ya atılmış ya verilmiş. Benzerini satın aldım geçenlerde.

Benzer durumlar bende de var.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Oyuncak fotolarını yükleyemiyorum. İnternet hesabım sıkıntılı. Yüksek boyutlu upload yapamıyorum. Değilse paylaşırdım. Ama çocukluk oyuncaklarımın çoğunu buldum.

Evet, benzer durumlar bende de var. Demek ki eski zamanlar bir şekilde bir yerlerde özlem bırakıyor...
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Okay, telefondan giriyorsun herhalde internete, stres yapıyor o iş insanı.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Evet, telefonun hotspot özelliği ile modem olarak kullanıp USBden bilgisayara bağlıyorum. Lakin asıl sıkıntı bu değil. 10MB upload yapsam vodafon internet hakımın ebesini belliyor. 17GB zaten yetmiyor. Ama kısa zamanda internet üzerinden birkaç birşeyler atabilirim. Hatta şimdi de atabilirim?

https://onedio.com/haber/cocukluk-gunle ... cak-376949

Bunlardan bazıları, hepsi değil. Böyle bunun gibi sitelerden üçbeş ondan üçbeş bundan resim farklı kaydederek topladım. Bu arada, arana yaparken çiçeksepeti sitesi çıktı ve anlaşılan o ki istatistikleri takip ederek bu işin meraklıları olduğunu anlamışlar, nostaljik oyuncak paketi yapmış satıyolar... Link atmıyorum beleş reklama gerek yok.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Bu verdiğin adresteki ürünlerin yüzde 80 ile etkileşimim olmuştur . 90LAR temalı bir radyo programı sepet olarak hediye veriyordu bunlardan.

solo testim duruyor 4 5 yaşlarımdan.

vampir dişini unutmuşum :)

Ben 2 ay önce ev interneti aldım rahatım.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Konusunu açtığın zaman mame bios dosyaları eklemen için alternatif ekliyorum:

https://www.planetemu.net/rom/mame-bios ... ios-pack-1

Başlık açınca buradan alır kopyalarsın. İnternetim kısıtlı olduğundan indirmedim, denemesi sana ait. Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

shampuan yazdı: 07 Oca 2021, 02:51 Konusunu açtığın zaman mame bios dosyaları eklemen için alternatif ekliyorum:

https://www.planetemu.net/rom/mame-bios ... ios-pack-1

Başlık açınca buradan alır kopyalarsın. İnternetim kısıtlı olduğundan indirmedim, denemesi sana ait. Kolay gelsin.
@shampuan paylaşımın için teşekkür ederim.

Ben bios ve device paketlerini buradan indirmiştim. Hatta oyunlarıda tek tek resimlere baka baka buradan indirdim. ancak 22 sürümdür güncellemedikleri için oyunlarda bu paketlerde yeni mame sürümleri ile sorun oluyor. Ben güncel bios ve device paketlerinin olduğu bir site bakıcam ya da bir seçenek olarak bu sürüm mame uygulamasını önericektim. Ben bir site buldum her sürüm güncelliyorlar ancak bios ve device paketleri oyunların tüm versiyonları aynı klasör içinden indirliyor ve bir günde 100 dosya download izin veriyor.

Ayın 14üne kadar aşırı bir yoğunluğum var. Ancak belirttiğim şekilde Arcade ve Dos oyunları içinde paylaşım yapıcam.
Hatta dinozorus oyunu ile ilgili de başlık açabiliriz çokça materyal denk geldi konuştuğumuz günlerde.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Tamam.
Elimde şu anda MAME'nin en sıkıntısız hali var. Elimdeki oyunların hemen hepsini açabiliyor. Daha doğrusu piyasadaki mamelerin içinde en çok oyun açabilen sürüm. Forumda "Abinin yeri" diye aratırsan içinde oyun olmayan boş bir mame paketi paylaştım resimli. Oradaki paylaşımı indir mutlaka dene. Diğer sürümleri boşver hep çöp sürüm.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

paylaşımına baktım, mame 0.90 sürümünün oynanmış bir versiyonu var bazı device ve bios dosyaları var. ama tüm oyunları o versiyon için tekrar indirmem gerekir. Mame güncellendiğinde oyunlarda güncelleniyor. bendeki oyunlar 1.85 ve 2.25 arası versiyonlar :(

Bu geçen bahsi geçen filtreleme olayı ingilizce dışında windows kullananlarda görülen bir hataymış bu arada.

Devamında bahsettiğin oyunların neredeyse hepsini oynamışlığım var. Bazılarını halen oynarım (shinobi, captain commando)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hayır?

Bence elindeki oyun arşivini bir dene. Sen haklı çıkarsan şöyle yapalım forumumuzdan @Gevv'in paylaştığı bir MEGA arşiv var şu an bulamadım bulursam paylaşırım.

EDİTLENDİ:
Buldum:
https://yadi.sk/d/MIuxBZWtayNkk

İster tek tek ister toplu indirebilirsin. Elindeki sürümle yapamazsan benim sürümü dene mutlaka. Bu yandex kaynağındakiler yıllar evvel eklendiği için bir sıkıntı olma ihtimali düşük.