RSS hizmetinden nasil faydalaniriz

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29904
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

RSS hizmetinden nasil faydalaniriz

Mesaj gönderen velociraptor » 13 Oca 2007, 17:04

RSS Nedir?
Bir web sitesinin güncellenip güncellenmedigini anlamak için, eskiden o siteye mecburen girerdik. Fakat kontrol etmek istedigin site sayısı 10-20 oldugunda bu tam bir iskence olurdu. İste RSS bizi bu dertten kurtarıyor.

RSS, bir web sitesini kolayca takip edebilmenizi saglayan bir hizmet. O sitenin RSS hizmetine abone oluyorsun. Abone olduktan sonra web tarayıcın veya RSS hizmetini kulanabilmeni saglayan 3. parti bir yazılım, belli aralıklarla (örnegin her 10 dakikada bir) sitenin güncellenip güncellenmedigini kontrol ediyor. Eger site güncellendiyse sana uyarı veriliyor.


Nasıl RSS abonesi olurum?
Bir web sitesinin RSS hizmetine abone olmak için, web sitesine girdikten sonra sayfanın herhangi bir yerinde veya web tarayıcının adres satırında turuncu bir simge aramalısın. Aynen asagıdaki resimdeki gibi ...

Resim

Bu simgelerden birisine tıkladıgında RSS hizmetindan anlayan yazılım devreye girecektir ve sana, "bu web sitesinin RSS hizmetine abone olmak istiyor musunuz?" diye soracaktır. Eger onaylarsan, o sitenin RSS hizmetine abone olursun.


Abone oldum. Ya sonra?
Abone olduktan sonra herhangi bir sey yapmanız gerekmez. RSS hizmetinden anlayan yazılımın belli aralıklarla, içerigin güncellenip güncellenmedigini arkaplanda kontrol edecektir. Eger güncelleme varsa sizi uyaracaktır. O web sitesinde yeni olan ne varsa, size baslıklar halinde gösterilir.


RSS için bilgisayarıma ek bir yazılım kurmalı mıyım?
Opera, Firefox veya Internet Explorer'ın en son sürümlerinden birisi bilgisayarınızda yüklü ise, herhangi bir ek yazılım kurmanıza gerek yoktur. Bu web tarayıcıları, RSS hizmetini kullanabilirler ve sizi ek bir yazılım kullanmaktan kurtarırılar.

Yine de RSS hizmetini kullanabilmek için 3. parti dedigimiz ek yazılımlar vardır. Bu ek yazılımlar çok daha fazla özellik içerirler. Bu yazılımlara örnek olarak RSSOwl ve Feed Reader verilebilir.


Son sözler ...
RSS oldukça faydalıdır ve kullanmanızı gözüm kapalı öneririm. Sizi büyük bir zaman kaybından kurtarır ve size konfor saglar. Sık takip ettiginiz web sitelerinin RSS hizmetlerine mutlaka abone olun.

Ayrıca RSS, alt yapısında XML dilini kullanır. Bu yüzden herhangi bir güvenlik sorunu yoktur. Gönül rahatlıgı ile kullanabilirsiniz.

ALINTIDIRKullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen ultrailker » 13 Oca 2007, 17:29

çok tesekkürler abi benim hep kafama takılmıstır bu rss. neyse ki siz varsınız :D benim ie 6.0 var olurmu bunda? birde emailemi geliyor yeni konular?

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29904
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 13 Oca 2007, 17:38

Kedim bizzat denemedim fakat i.e 6 da oluyo sanirsam , ayrica deneyip dneyimlerini bizle paylasirsan memnun oluruz

Kullanıcı avatarı
lion
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 440
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:11
cinsiyet: Erkek
Konum: Kaldığı yerden
İletişim:

Mesaj gönderen lion » 13 Oca 2007, 18:08

i.e 6 da rss hizmeti yok sanırım fakat firefox ve opera da mükemmel çalısıyo :wink:

Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen ultrailker » 13 Oca 2007, 18:17

evet firefox'da manyak çalısıyo. bazı sitelerde rss olayı yok :(

Kullanıcı avatarı
armorking
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 938
Kayıt: 27 Oca 2008, 18:54

Mesaj gönderen armorking » 11 Nis 2008, 20:02

GreatNews Rss Reader i kurdum .oldukça güzel özellikleri var. (türkçe dil seçenegide mevcut).nasıl oldu anlamadım sayfaları çok daha hızlı yükleniyor bunu kullanırken...

YAVER
Bit
Bit
Mesajlar: 13
Kayıt: 24 Oca 2007, 14:12

Mesaj gönderen YAVER » 16 Nis 2008, 01:53

hödölö mödöö... eger rss için ek program kullanıyorsanız güvenlik açıgı olusuyor. Hele vele neteke'im ilaçli bir program kullanıyorsanız hiç kullanmayın daha iyi. Browser larla okuyabiliyorsanız ne alaka gerisi nagazaki hirosima. Falco ..emotions albümü sene 1988..86 mıydı neyse iste..

Kullanıcı avatarı
armorking
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 938
Kayıt: 27 Oca 2008, 18:54

Mesaj gönderen armorking » 16 Nis 2008, 02:06

yaver hepsini anladıkta ilk iki kelime ne oluyor (kelime bile denmez ama ..) ve japon kentlerinin burada ne isi var ?

Kullanıcı avatarı
jackPot
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 375
Kayıt: 19 May 2006, 00:02
Konum: shapirt on the blackboard

Mesaj gönderen jackPot » 16 Nis 2008, 03:44

yawer kaptormis kendini gidiyo.

Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1469
Kayıt: 15 Haz 2006, 10:51
İletişim:

Mesaj gönderen AykutT » 16 Nis 2008, 11:57

Artık en kıytırık sitelerde bile RSS var. Bazı siteler için yararlı olabiliyor. Ben su zamanda kullanmıyorum. Gerekli gereksiz ne kadar sey varsa hepsi geliyor.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29904
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 09 Ağu 2008, 16:27

RSS ile hayatınızı kolaylastırın: Etkin RSS kullanma rehberi

Resim

İnternet teknolojilerini yakından takip eden pek çok kullanıcı RSS kullanıyor, ancak pek çogu da RSS'i gereksiz, karmasık ya da ihtiyaçlarını karsılamaktan uzak bulup bu teknolojiyi kullanmaktan kaçınıyor.
\
oysa ki rss sayesinde bilgisayardan çok da anlamayan "standart ev kullanıcısının" dahi rahatlıkla yapabilecegi ve büyük yararlar görecegi çok sey var. Uzun süren RSS arastırmalarım ve kullanım deneyimlerim sonucunda rss ile nasıl harikalar yaratabileceginizi ve rss'i en etkili ve pratik hayatta size en çok yardımcı olabilecek sekilde nasıl kullanabileceginizi herkesin anlayabilecegi bir dille paylasmak istiyorum:

rss ile neler yapabilirsiniz?* Sabah bilgisayarınızı açar açmaz E-postalarınız otomatik olarak kontrol edilebilir, yeni e-postanız varsa sesli uyarı ve ufak bir bilgilendirme penceresiyle haberdar olabilirsiniz.

* Benzer sekilde, Facebook hesabınıza mesaj ya da arkadaslık daveti geldigi zaman rss programınız sizi bilgilendirebilir. Böylelikle Facebook'u da rutin kontrol listenizden çıkarabilirsiniz.

* Bildirgeç'e yazdıgınız bildiriler onaylanır onaylanmaz haberiniz olabilir. Bunun için bildirgeç'i takip etmek zorunda kalmazsınız.

* Yakınlarınız Picasa ya da Flickr gibi sitelere fotograflarını yükler yüklemez programınız sizi uyarabilir.

* YouTube ve benzeri sitelere video atan yakınlarınızdan ya da begeniyle takip ettiginiz video bloggerlardan anında haberiniz olabilir.

* İnternette takip ettiginiz belirli bir konuda, anahtar kelimeleri içeren bir haber düstügünde programınız sizi bilgilendirebilir.

* Kısacası en genel anlamıyla, takip ettiginiz sitelerde, "ilginizi çeken" yeni bir içerik eklendigi zaman programınız sizi uyarır.

Üstelik tüm bunlar için internet tarayıcınızın açık olması dahi gerekmiyor. Bilgisayarınızın sag alt kösesine (System Tray) gizlenmis RSS programımız sayesinde tüm olan bitenden zahmetsizce haberdar olabiliyoruz.

Hangi araçla?

İnternette web ya da masaüstü tabanlı RSS hizmeti veren pek çok site ya da uygulama bulunuyor. Google Reader gibi popüler örnekler de buna dahil. Ancak özellikle de web tabanlı olanlar yeni içerik geldiginde sizi haberdar edemiyor. Sürekli tarayıcınızın bir penceresini onlara ayırıp takip islemini yapmak zorunda kalıyorsunuz. Hal böyle olunca isin "pratiklik" tarafı zedeleniyor ve insanlar RSS'ten kaçıyor.

Uzun süren arastırmalarım ve deneyimlerim sonrası düsüncem, en amaca uygun ve pratik hizmet veren program FeedDemon isimli muhtesem yazılım oldugu yönünde. Yukarıda bahsettigim tüm özellikleri bu yazılım sayesinde zahmetsizce gerçeklestirebilirsiniz.

Resim

Peki ama nasıl?

Öncelikle FeedDemon programını indirelim. 4 mb. gibi ufak bir boyutta olan programı buradan indirebilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

http://www.newsgator.com/download/FeedDemon/FeedDemonInstall.exe
Programı kurduktan sonra, NewsGator senkronizasyonuyla ilgili bir seyler çıkacak. Bu seçenegi "skip" diyerek atlayabilirsiniz.

Ayarlarınızı asagıda tarif ettigim sekilde yaparsanız en uygun kullanım kolaylıgını yakalayabilirsiniz:

Tools menüsünden "Options" 'a tıklayarak ayarlar penceresini açıyoruz.

* "General" sekmesinden Sounds'a tıklayın. Orada "Desktop Alert" ü isaretleyip bir ses atayın. "C:\WINDOWS\Media\notify.wav" yazabilirsiniz. Böylelikle uyarı almak istediginiz içeriklerde bu kısa uyarı sesi çalacak.

* "Desktop Alert" sekmesinde seçenekleriniz asagidaki gibi olsun

Resim

* Böylelikle programımız \
tusuna bastıgınızda kapanmak yerine gizlenecek ve sizi bilgilendirmeye devam edecek.

Programımızın ayarlarını yaptıgımıza göre yeni içerik eklemeye baslayabiliriz. Sordum dan baslayalım. Feeddemon'da, "Subscribe" tusuna basalım. Gelen pencereye https://www.sordum.net yazalım. Feeddemon rss içerigini kendiliginden bulacacak. Son pencerede de "I want to edit..." ile baslayan seçenegi isaretleyip ayarları asagidaki gibi yaparsanız her 5 dakikada otomatik olarak sordumda yeni içerik var mı diye program kontrol edecek ve yeni içerik varsa sizi sesli olarak uyaracak.

Bu yöntemi rss teknolojisini destekleyen diger sitelerde de uygulayabilirsiniz. Hatırlatayım, her içerik için sesli uyarı almak zorunda degilsiniz. Yalnızca istediginiz içerikler için bu seçenegi isaretlerseniz en ilgili oldugunuz konularda program sizi bilgilendirecektir.

Resim

Ayrıca küçük uyarı pencerelerinin siz görene kadar kapanmamasını istiyorsanız gibi yapmalısınız.

Resim

Son bir hatırlatma: FeedDemon programını Baslangıç menünüze atarak bilgisayar açıldıgında otomatik olarak çalısmasını saglayabilirsiniz.Herkese kolay, rahat ve keyifli kullanımlar dilerim.

ALINTIDIR
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla