Google kitapevi (Sanal kitap satışı)

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 30926
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Google kitapevi (Sanal kitap satışı)

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google şimdi de elektronik kitap satacak. Google bu hafta internetten okunabilecek sanal kitap satışı yapacağını duyurdu.Google bunun için, yayınevleri ve yazarlarla 125 milyon dolarlık sözleşme imzalayarak yasallaştırmıştı.Google kitap işine zaten 4 yıl önce, daha önce yayınlanmış kitapları taratarak, sanal aleme taşımasıyla başlamıştı. Hatta bunun yüzünden de Amerikan Yayıncılar Birliği ve Yazarlar Loncası tarafındna dava edilmiş fakat sonradan anlaşma sağlanarak sözleşme imzalanmış.Elinde halen taranmış vaziyette hazır bekleyen 7 milyon kitap bulunan Google'ın Amerikan yayıncılar birliği ve yazarlar sendikasıyla yaptığı sözleşme ile, artık internet okuyucular, kağıt baskısı olmayan kitapları online olarak ücretle okuyabilecek.

Google tarayıcı önbelleğini kullanarak çevrimdışı çalışmayı amaçlıyor. Sergey Brin, " Online kitap okumayı tuhaf bulabilirsiniz. Ancak, online okumanın oldukça fazla avantajlı olduğunu düşünüyorum. Günümüzde ekranların çözünürlük kalitesi de oldukça yükseldi" diye konuştu.
Google, Amazon Kindle gibi büyük e-kitap görüntüleyicilerle yarışacak.

Bu yıl sonunda satışa başlanması düşünülen projede indeks bırakılarak, okuyucuların kitapları satın alabileceği linkler bırakılacak. Okuyucu, kitabın tamamını satın almak zorunda kalmadan indeksten beğendiği parçaları isteyerek satın alabilecek.
Kaynak:
http://www.electronista.com/articles/09 ... ook.sales/Cevapla