1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

GMail’de https aktif etmek

Gönderilme zamanı: 30 May 2009, 18:53
gönderen velociraptor
Geçenlerde gmail’imin hem arayüzünü değiştirmek, hemde bazı ayarları yapmak için kurcalarken farkettim. HTTPS olarak bilinen Secure HTTP yani güvenli HTTP protokolüm aktif değilmiş. Küçük bir güvenlik açığı, özellikle dizüstünüzden public ortamlarda giriş yaptığınız zaman kullanıcı bilgilerinizi ele verebilir. Bu küçük açığı kapatmak için gmail’inize giriş yapın. Adres satırında şöyle bir ifade görüyorsanız, bu güvenlik aktif değil demektir:
http://mail.google.com/mail/?shva=1#inbox
Resim

Güvenliği aktif etmek için sayfanın yukarısından Settings/Ayarlar kısmına tıklıyoruz. En alttaki Browser connection/Tarayıcı bağlantısı kısmından, Always use https/Her zaman https kullan seçeneğini seçiyorsunuz. Daha sonra GMail ‘den çıkış yapıp, tekrar giriyoruz. Bu kısım her zaman etkin olmayabilir, bu nedenle yeni bir pencere açmanızı tavsiye ediyorum. Yeniden giriş yaptığınızda tarayıcınıza bağlı olarak bağlantının şifreli yapıldığına dair, küçük bir kilit belirecek. Ben firefox kullandığım için özellikle adres çubuğumda şu beliriyor:
https://mail.google.com/mail/?ui=2&shva=1#inbox
Resim

Özellikle dizüstü kullanıcısı ya da birden fazla kişinin kullandığı bir platforma sahipseniz bu güvenlik tedbirini almanız gerekiyor. GMail’in konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.
http://mail.google.com/support/bin/answ ... swer=74765
Türkçe’si mutlaka vardır, bir gözatın derim

ALINTIDIR